MARTIN. Slovensko v sobotu 7. februára zažije ôsme referendum. Od 7. do 22. h budeme rozhodovať o troch otázkach, na ktoré požaduje odpoveď Aliancia za rodinu. Ide o zákaz manželstiev ľudí rovnakého pohlavia, zákaz adopcie detí pármi rovnakého pohlavia a možnosti odrieknuť sexuálnu výchovu detí.
Štvrtá otázka súvisiaca so zákazom registrovaných partnerstiev cez Ústavný súd neprešla a prezident Andrej Kiska ju do referenda nezaradil.
Okrskov bude menej
Turiec hlási, že je na referendum po technickej stránke pripravený. Minulý týždeň sa na obce distribuovalo nevyhnutné vybavenie. Napríklad plenty, urny, ale aj hlasovacie lístky.
V našom regióne bude 116 okrskových miestností pre referendum. Je to o niečo menej ako pri rôznych typoch volieb. Napríklad v Martine bežne býva 49 okrskov, teraz ich bude 32. Menej miestností, ale v súlade so zákonom, budú mať aj Turany, miesto štyroch dve. V ostatných mestách a obciach ostal počet okrskov nezmenený. Podmienkou je, že na jednu okrskovú miestnosť pripadá dvetisíc občanov oprávnených na hlasovanie v referende,“ vysvetlila Viera Toporová z Okresného úradu v Martine.
Právo delegovať zástupcov do komisií na rozdielnych úrovniach malo šesť parlamentných strán (Smer – SD, KDH, OĽaNO, Most – Híd, SDKÚ – DS, SaS) a zástupcovia petičného výboru. Okrskové komisie musia byť minimálne päťčlenné. Ak strany svoje právo nevyužili, komisiu do predpísaného počtu dopĺňal starosta.
Predsedom Obvodnej komisie pre referendum sa stal Milan Rakús (Smer – SD). Komisia bude sídliť v priestoroch Okresného úradu v Martine.
Hlasovacie preukazy
Ak budú chcieť občania hlasovať v referende mimo svojho trvalého bydliska, musia si na mestských, resp. obecných úradoch vybaviť hlasovacie preukazy.
„Termín je stanovený do štvrtka 5. februára,“ pripomína Viera Toporová.
Záujem o preukazy je podľa slov Janky Šalagovej z Mestského úradu Martin pomerne veľký. Len do piatku minulého týždňa ich vydali 124.
Občania Slovenska doposiaľ rozhodovali v siedmich referendách, platné bolo len jedno, keď sa v roku 2003 riešil vstup našej krajiny do Európskej únie. Vtedy prišlo hlasovať 52,15 percenta občanov. Jedno referendum bolo zmarené, ďalšie pre nedostatočnú účasť neplatné.
Náklady na sobotňajšie referendum sa odhadujú na 6,3 milióna eura.