MARTIN. Na križovatke, kde cesta tretej triedy vedúca z Bystričky pretína martinský obchvat, sa stala ďalšia tragická dopravná nehoda. Prechod cez dva pruhy tentoraz nezvládla 51-ročná žena, ktorá smerovala do neďalekého útulku Na Kameni. Najskôr ju zachytilo auto prichádzajúce od Koštian a náraz odhodil ženu do protismeru. Tam následne došlo k stretu s ďalším vozidlom. Tragédia sa odohrala podvečer tesne pred pol šiestou.
Absolútna bezmocnosť
„Hrôzostrašne vyzeralo už to, keď pani zachytilo prvé auto. Potom sme sa len bezmocne prizerali, ako ju ležiacu na zemi prešlo vozidlo prichádzajúce v smere od teplárne a následne narazilo do jedného zo stĺpov verejného osvetlenia,“ vracia sa k zážitku, ktorý by najradšej vymazala z pamäti tridsaťtriročná Monika.
Asi najhoršími boli pre ňu sekundy medzi dvomi zrážkami. Frustrujúca bola najmä absolútna bezmocnosť.
„Videli sme, že ležiacu ženu ide prejsť ďalšie auto, no nijakým spôsobom sa tomu nedalo zabrániť. Na tú križovatku sa len tak rýchlo nevrátim a budem ju obchádzať veľkým oblúkom,“ rezolútne vyhlásila.
Nebola prvá a možno ani posledná
Množstvo negatívnych skúseností majú so spomínaným miestom aj obyvatelia Bystričky. Najmä počas špičky sa autom krížom cez dva jazdné pruhy prechádza veľmi ťažko. S týmto problémom sa stretávajú aj autobusy a cestujúci linky mestskej hromadnej dopravy. Dosť riskantné je i odbočovanie z hlavnej cesty doľava na vedľajšiu, keď treba vozidlom zastať v blízkosti stredovej čiary.
„Bezpečnosť všetkých, ktorí prechádzajú touto križovatkou treba zvýšiť, a preto chceme vyvolať rokovania s dotknutými organizáciami a aktívne na nich vystupovať. Možných riešení je viac, no musíme nájsť také, ktoré by sa dalo v čo najkratšom čase aj zrealizovať. Nedávna tragédia totiž nebola prvá, a ak sa nám rýchlo nepodarí zmeniť súčasnú kritickú situáciu, bojím sa, že ani posledná,“ upozornil Ľubomír Glejtek, poslanec Obecného zastupiteľstva na Bystričke.
Ne ceste nie je ani priechod pre chodcov
Posledná smrteľná nehoda takisto ukázala, akí sú na križovatke zraniteľní chodci. Na mieste nie je žiadny priechod pre chodcov, ani dopravné značky upozorňujúce na to, že tam ľudia prechádzajú cez cestu. Zväčša ide o obyvateľov neďalekej bytovky v lokalite Na Kameni a takisto ľudí, ktorí chodia prespávať do tamojšieho útulku. Najmä ráno a popoludní, práve v časoch keď vrcholí i dopravná špička, je tam pohyb chodcov veľmi intenzívny. Navyše, často vidieť na krajniciach postávať deti. Bytovka i útulok patria do správy mesta.
„Spomínané cesty nie sú v správe ani v údržbe mesta Martin. Opatrenia spojené s bezpečnosťou sú tak v rukách ich správcov a príslušných cestných správnych orgánov. V prípade, že nás požiadajú o spoluprácu pri zavedení či posilnených bezpečnostných opatrení, mesto bude maximálne ústretové,“ vysvetlila martinská hovorkyňa Zuzana Kalmanová.
Riešení existuje viac
Dopravný expert Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného v Žiline hovorí, že situáciu by mohlo zlepšiť výraznejšie vodorovné i zvislé dopravné značenie.
„Vhodných prvkov, ktoré zvyšujú viditeľnosť, prehľadnosť či plynulosť cestnej premávky je však viacero - od svetelnej signalizácie až po kruhové objazdy. Vybrať si je z čoho,“ dodal.
Martinský obchvat je cestou prvej triedy, a tak patrí pod správu Slovenskej správy ciest (SSC). Tá zatiaľ o investícii do spomínanej križovatky neuvažuje.
„V súčasnosti nie je tento úsek zaradený v žiadnom pripravovanom projekte,“ povedala Zuzana Hromcová, hovorkyňa SSC.