MARTIN. Do dnešného výstražného štrajku pracovníkov justície sa zapojili i súdni úradníci z Okresného súdu v Martine. Štrajk sa netýka sudcov, ale len administratívy, ktorá zabezpečuje chod súdu. Ide o asistentky súdov, zamestnankyne podateľní, informačných centier, účtovníčky, hospodárky, rozpočtárky, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov či tajomníčky senátov. Podľa slov odborára Erika Svitača je v Martine účasť takmer stopercentná.
„Niektorí ľudia zostali doma, časť išla na protestné zhromaždenie do Bratislavy. Tí, ktorí sa do štrajku nezapojili, by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky,“ povedal.
Na dverách súdu sú vyvesené dva oznamy. Na jednom odborári zhrnuli svoje požiadavky a tiež žiadajú verejnosť o pochopenie. Na druhom je oznam o obmedzenom režime počas dnešného dňa.
Prevádzka súdu nie je úplne odstavená. Pre verejnosť funguje podateľňa. Pojednávania by sa však mali konať len v nevyhnutnom rozsahu. Zajtra už bude okresný súd pracovať bez obmedzení.
Justiční odborári štrajkujú za splnenie štyroch požiadaviek - zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície. Podporu týmto požiadavkám vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR, ako aj sudcovské rady pri súdoch.
O navŕšení prostriedkov pre justíciu stále rokuje minister spravodlivosti Tomáš Borec s ministrom financií Petrom Kažimírom.
„Ak by tieto rokovania neboli úspešné a nenaplnia sa naše požiadavky, budeme zvažovať ďalší postup,“ dodal Erik Svitač. Ďalším krokom odborárov by v takom prípade mohol byť trojdňový štrajk.