MARTIN. Minulý štvrtok sprístupnili v Literárnom múzeu SNK v Martine unikátnu výstavu bábok a scenografík. Návštevník sa môže potešiť pohľadom na Buratina, Čin-Čina, Janku a Danku, Samka, Princa Bajaju, Budkáčika a Dubkáčika a iných postavičkách známych z rozprávok. Až 60 bábok, 25 scénografických návrhov pre bábkové inscenácie, 45 originálnych ilustrácií a 72 kníh môžu zaujať deti od 3 do 99 rokov.
„Výstava prezentuje výber marionet z dielne slovenských bábkárov Michala Václava Anderleho a jeho strýka Jaroslava Anderleho. Vystavenú kolekciu dopĺňajú najstaršie bábky z polovice 19. storočia - Škrhola, Samko, Kráľ a Janči-paprika ale aj modernejší Popolvár, Janko Hraško, Zlatovláska, Loktibrada, Snehulienka a sedem trpaslíkov, Perníková chalúpka či Smelý zajko v Afrike,“ uviedla Jarmila Kováčová, riaditeľka Literárneho múzea SNK a zároveň autorka koncepcie výstavy. Doplnila, že LM SNK má v zbierkovom fonde vyše 2 050 bábok a scenografík.
Populárne marionety dopĺňajú maňušky, javajky či tieňové bábky, ktoré spája ich rozmanitá interpretačná knižná podoba, reprezentovaná originálmi ilustrácií, ale aj knižnými vydaniami ľudových i moderných autorských rozprávok. Návštevníci výstavy tak môžu obdivovať aj umenie klasikov slovenskej ilustrátorskej tvorby Martina Benku, Jaroslava Vodrážku či Emila Makovického a ich generačne mladších kolegov Miroslava Cipára, Róberta Bruna a ďalších.
K exkluzívnym zážitkom na výstave patria najstaršie vydania Prostonárodných slovenských povestí v zošitovej forme, ktoré vychádzali v rokoch 1919 - 1922, séria knižných vydaní Prostonárodných slovenských povestí z roku 1933 od Nakladateľstva lý šuster, Rinaldo-Rinaldíni, Návrat domov, Jenovéfa, Don Šajn, či Faust.
Výstava potrvá do 25. apríla.
Autor: Katarín Mažáriová