MARTIN. Kniha s názvom Skryté krásy Veľkej Fatry a Moravského krasu je výsledkom projektu Turismus v krase a kras v turismu, ktorý bol financovaný z operačného programu cezhraničnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou. Ako uviedol Milan Horňák, vedúci projektu za slovenskú stranu, publikácia si kladie za cieľ pútavou formou cez tematické fotografie a články predstaviť zaujímavé turistické miesta vo Veľkej Fatre a blízkosti pohoria z prírodného ako aj kultúrneho hľadiska.
Autori nás v časti o Veľkej Fatre pozývajú do Kantorskej, Belianskej, Necpalskej, Blatnickej, Gaderskej i Žarnovickej doliny, ktoré predstavujú nielen slovne, ale aj pútavými fotografiami s odkazom na návštevu rôznych pamätných miest či múzeí v dedinách, ktoré sú východiskovými miestami výletov do jednotlivých dolín.
Kniha vznikla spoluprácou viacerých bádateľov. Svoje odborné a tvorivé schopnosti pri koncipovaní jej obsahu spojili jaskyniari, ochrancovia prírody, prírodovedci, historici a nadšenci, ktorí v nej opísali miesta, kam sa najradšej vracajú a prečo sú ich naturelu blízke. Jej súčasťou je interaktívna hra pre rodiny, ktorá ráta s dobrodružnými a objaviteľskými povahami turistov a orientuje ich na vyhľadávanie zaujímavosti v okolí Sklabinského Podzámku a v Kantorskej doline.
Pripomeňme ešte, že v rámci projektu sa minulé leto uskutočnila trojica odborných seminárov zameraných na spoznávanie geológie, geomorfológie, prírodných daností, krasu a jaskýň, archeológie a histórie vybraných krasových území Veľkej Fatry. Ich súčasťou boli komentované vychádzky po menej známych oblastiach pohoria, odborné prednášky, diskusie a nácvik lanovej jaskyniarskej techniky v teréne. Miestami stretnutí geológov, jaskyniarov, pedagógov, ochranárov a prcovníkov v cestovnom ruchu a kultúre sa stali postupne Gaderská a Blatnická dolina, Belianska dolina a Kantorská dolina.
Doplniť sa tiež žiada, že Turčiansky okrášľovací spolok – tak sa volá od marca tohto roku – pripravil v Martine a okolí už viacero akcií zameraných na odkrývanie výnimočností nášho regiónu a ich ochranu, a to najmä z hľadiska rozvoja turizmu, dobrovoľníctva a filantropie či environmentálnej výchovy a zdravého životného štýlu. Občianske združenie vzniklo ešte v roku 2011 najmä z iniciatívy zamestnancov archeologickej spoločnosti Via Magna, ktorá sa zoberala skúmaním, ochranou a propagáciou kultúrneho dedičstva.