Na porovnávanie škôl nikdy nie je neskoro

Výchovno-vzdelávací proces v školách a školských zariadeniach hodnotia spravidla na Mestskom úrade v Martine po skončení aktuálneho školského roka. Školský rok 2013/2014 bol skompletizovaný len nedávno. Okrem škôl zriadených mestom sú v ňom aj „čísla“ za

Každá škola je v niečom lepšia, v inom horšia.Každá škola je v niečom lepšia, v inom horšia. (Zdroj: Archív MY)

základné školy iných zriaďovateľov – cirkevných a súkromných. Rodičia môžu porovnávať.

MARTIN. S takmer polročným oneskorením sa v Martine podarilo skompletizovať správu o výchovno-vzdelávacom procese v Martine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Za školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta bola hotová už na jeseň, teraz je materiál rozšírený aj o výsledky práce základných škôl súkromných a cirkevných zriaďovateľov,“ hovorí predsedníčka mestskej školskej rady Oľga Potašová. „Kým v minulých školských rokoch mali rodičia k dispozícii výsledky len za mestské školy, teraz môžu jednotlivé školy a školské zariadenia lepšie porovnávať,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Treba sa vedieť a chcieť porovnať

Zápisy do prvých ročníkov základných škôl je už za nami. Mať pokope čo najviac informácií o školách, kam majú smerovať prváčikovia, je ale dôležité v každom roku. Začnime prospechom. V minulom školskom až na Súkromnú ZŠ BellAmos, kde prospeli všetky deti, mali vo všetkých ostatných s prospievaním väčšie či menšie problémy. Pod 95-percentnou hranicou sú základné školy na uliciach J. Kronera (94,11 %) a P. Mudroňa (94,50 %). V týchto školách bolo aj najviac neklasifikovaných žiakov – v ZŠ na Ulici J. Kronera až 4,71 percenta. Za tento „výsledok“ nie vždy môžu učitelia, ale z veľkej časti aj rodinné prostredie, z ktorého žiaci pochádzajú, a v ktorom vzdelaniu nepripisujú veľký význam.

O kvalite vzdelávania mnoho napovedajú výsledky testovania deviatakov. V martinských mestských školách sa už viac rokov pohybujeme pod celoslovenským priemerom. V matematike tieto školy v minulom školskom roku dosiahli 52,55-percentnú úspešnosť, čo je o 2,15 percenta menej ako slovenský priemer. Najhorší výsledok mali deviataci v ZŠ na Priehradnej ulici – 39,40 percenta, pod päťdesiatpercentnou hranicou boli ešte školy na Jahodníckej ulici a ZŠ A. Dubčeka. Naopak, nad celoslovenským priemerom v matematike sú ZŠ na Ulici P. Mudroňa (65,7 %), ZŠ na Gorkého ulici (58,60 %), ZŠ na Ulici J. Kronera (56,70 %) a ZŠ na Hurbanovej ulici (55,50 %). Aj v slovenskom jazyku mestské školy skončili pod priemerom Slovenska – 62 %. Naši dosiahli len 59,72%. O tento výsledok sa najviac pričinili deviataci zo ZŠ na Mudroňovej ulici (69,10 %), ZŠ na Ulici A. Stodolu (66.60%) a ZŠ na Gorkého ulici (61,90%).

SkryťVypnúť reklamu

V testovaní deviatakov sú lepšie iné ako mestské školy

V súkromných a cirkevných školách v Martine dosiahli v testovaní deviatakov v minulom školskom roku až na SZŠ T. Zanovita na Východnej ulici lepšie výsledky. V tejto škole majú zaknihovanú 56,4-percentnú úspešnosť zo slovenského jazyka a literatúry a 45,6-percentnú úspešnosť z matematiky. Oproti celoslovenskému priemeru sú o viac ako jedenásť percent v slovenčine a viac ako 18 percent v matematike lepší v ZŠ Bernoláka na Tomášikovej ulici. V SZŠ BellAmos na Východnej ulici dokonca zaznamenali v matematike o takmer 20-percentnú lepšiu úspešnosť ako celoslovenský priemer a o 5 percent boli lepší v slovenčine a literatúre.

Z týchto čísel sa trocha vymyká SZŠ pre deti s vývinovými poruchami učenia (SZŠ pre žiakov s VPU), ktorá sídli na Furdekovej ulici. Napriek tomu, že si v nej môžu vyberať jednoduchší level testovania, nevyužívajú ho a chcú sa porovnávať s ostatnými školami. Vlani dosiahli 46,4-percentnú úspešnosť v slovenskom jazyku a literatúru a 34,2-percentnú úspešnosť v matematike.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaci vymeškávali hodne hodín

V minulom školskom roku sa deťom na vysvedčení objavovali aj znížené známky zo správania sa. V mestských školách zníženú známku v druhom stupni dali v 35 prípadoch, v treťom stupni ju malo 26 žiakov a vo štvrtom – 8 žiakov. Zo súkromných a cirkevných škôl sa takto žiakov rozhodli potrestať len v SZŠ T. Zanovita a v ZŠ A. Bernoláka. Na druhej strane v mestských školách triedni učitelia za dobré výsledky a reprezentáciu udelili 1 275 pochvál a riaditelia 362 pochvál. Spomedzi súkromných a cirkevných základných škôl najviac pochvál zaknihovali v ZŠ A. Bernoláka – triedni učitelia tu udelili 411 pochvál a riaditeľ – 180 pochvál.

Dochádzka je osobitnou kapitolou v práci škôl. Mestské školy majú v priemere vymeškaných 85,76 hodiny na žiaka, súkromné a cirkevné 76,16 hodín na žiaka. Najhoršou z tohto pohľadu je SZŠ pre žiakov s VPU s bilanciou 99,65 vymeškaných hodín v priemere na žiaka. Nad 90 hodín si v minulom školskom roku zaknihovali ešte aj v ZŠ na Jahodníckej ulici, ZŠ na Hurbanovej ulici, ZŠ na Gorkého ulici a ZŠ A. Dubčeka. V týchto školách majú spravidla aj vysoký počet neospravedlnených hodín. No pravdou je aj to, že počet neospravedlnených hodín sa oproti školskému roku 2012/2013 znížil. Pritom tieto čísla sú len štatistikou, za nimi treba vidieť skladbu žiakov z hľadiska sociálneho prostredia, z ktorého pochádzajú. Ak má škola so sociálne znevýhodneného prostredia viac žiakov ako iná, je takmer pravidlom, že z hľadiska dochádzky môže byť hendikepovaná.

Najviac žiakov chce získať maturitu

Dôležitým ukazovateľom úspešnosti škôl je aj štatistika rozmiestnenia žiakov končiacich školskú dochádzku. Mestské školy pomerne rovnomerne umiestňujú svojich žiakov do rôznych typov stredných škôl a odborných učilíšť. Najviac prihlášok z nich smeruje na stredné odborné školy, potom štvorročné gymnázia a osemročné gymnázia a rovnomerné počty deviatakov skončia n bilingválnych gymnáziách, stredných odborných učilištiach a odborných učilištiach.

Z prostredia súkromných a cirkevných základných škôl najviac deviatakov smeruje na priemyslovky, združené školy, spojené školy, zdravotné školy, obchodné, hotelové či pedagogické akadémie, ale aj na štvorrročné, osemročné či bilingválne gymnáziá. Ojedinele sa nájde aj prihláška na odborné učilište. Zaujímavá je úspešnosť žiakov SZŠ pre žiakov s VPU – o učilištia nemajú záujem, jeden žiak študuje na štvorročnom gymnáziu a ostatných 25, ktorí opustili brány školy v minulom školskom roku, študuje na stredných školách rôzneho zamerania.

Perspektívne je dôležitá špecializácia

Napriek rozdielnym výsledkov v prostredí základných škôl majú záujem o ich porovnávanie. „Sme za to, aby sa v meste vytvoril systém hodnotenia škôl, ktoré by objektívne dokázal porovnať ich kvalitu a poskytnúť tak pravdivé informácie verejnosti,“ dôvodila Oľga Potašová na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva, ktoré spomínanú správu prerokovalo. „Dôležité je, aby mesto demografický pokles perspektívne riešilo napríklad aj špecializáciou škôl,“ dodala predsedníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 098
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 765
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 149
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 211
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 107
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 047
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 978
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 787
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 883
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 178
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 729
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 653
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 158
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 893
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Objavte Slovensko inak – pestré, živé a plné prekvapení.


Martin Hrnčár naposledy pôsobil prvoligovom českom tíme HC Frýdek-Místek.

Nováčika prvej ligy povedie tréner s extraligovou minulosťou.


Nové ihrisko je plné noviniek.


1
Ľubomír Žila pri Socháňovej fotografii dievčaťa z Rakova.

Vypátral, že obec mala byť zaplavená.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 787
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 883
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 178
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 729
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 653
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 158
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 893
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?