TURČIANSKE TEPLICE. Turčianske Teplice už majú rozpočet, dva mesiace provizória skončilo. Najdôležitejší „zákon“ roka podporilo 12 poslancov, iba jeden sa zdržal hlasovania.
Mesto bude hospodáriť s viac ako štyrmi a pol miliónmi eura a približne toľko plánuje aj minúť.
Z podielových daní od štátu by radnica mala získať takmer 1,9 milióna eur.
„Zvolili sme opatrnejší variant, aby nás počas roka nezaskočili neočakávané výpadky. Samozrejme, ak sa časom ukáže, že môžeme narábať s väčšími peniazmi, tak to v rámci zmeny rozpočtu využijeme,“ vysvetlil Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.
Výdaje z väčšej časti kopírujú vlaňajšok
Výdajová stránka rozpočtu sa oproti predchádzajúcemu obdobiu zásadne nezmenila.
„Úprimne poviem, že moje predstavy sú trochu odlišné. Avšak na komplexnú zmenu rozpočtu nebol čas. Do úradu sme nastúpili neskôr a za tých pár týždňov, keďže sme chceli ukončiť rozpočtové provizórium, sa veľa stihnúť nedalo. O rok už budú naše predstavy o chode, či rozvoji mesta v rozpočte viditeľnejšie,“ povedal Igor Hus.
Mesto plánuje prestavbou pôvodnej administratívnej budovy na Partizánskej ulici rozšíriť bytový fond o 13 bytových jednotiek, a to z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania a MDVaRR. V pláne je aj rekonštrukcia a modernizácia budovy mestského úradu a divadelnej sály vo výške 60 tisíc eur.
Pribudli aj výdavky na opravu strechy kultúrneho domu v Diviakoch a modernizáciu webovej stránky.
Modernizáciou prejde aj kamerový systém, od čoho si kompetentní sľubujú vyššiu úroveň bezpečnosti v meste. S rovnakými položkami ako v roku 2014 sa počíta s opravami výtlkov a rozkopávok. Na mestské komunikácie sa počíta s peniazmi vo výške 84 tisíc eur.
Zástupcovia mesta sa museli pri plánovaní tohtoročného rozpočtu vyrovnať aj so starými záväzkami z minulého roku, ktoré podpísal ešte bývalý primátor a to vo výške viac ako 90 tisíc.
Upravili sa aj výdavky na plánované kultúrne akcie mesta, tie sa však budú priebežne aktualizovať podľa potrieb a návrhov kultúrnej komisie.
Dobrou správou by malo byť aj to, že sa v knižnici navýšil rozpočet na rozšírenie knižničného fondu, viac peňazí by malo ísť i na výpožičku digitálnych filmov. Toto by sa však malo kompenzovať vyšším príjmom zo vstupného v kine.
O päť tisíc eur sa zvýšila položka na údržbu verejnej zelene, dokončiť sa má zateplenie jednej mestskej bytovky na sídlisku Horné Rakovce.
Diskusia o športe a kontrolách v kluboch
Širšia diskusia sa k rozpočtu viedla len v kapitole šport, kde sa navýšila dotácia pre Dynamo Diviaky, ktorá bude 12 tisíc eur. Naproti tomu Tepličan Turčianske Teplice dostane z rozpočtu 5 tisíc eur. Vlani to bolo naopak – jedenásťtisíc ku štyrom.
„Vtedy sa argumentovalo najmä tým, že Tepličan začína a treba mu pomôcť. Dynamo dostalo peniaze až po mojom pozmeňovaciom návrhu. Aj preto že postúpilo do vyššej súťaže a malo aj okrúhle výročie vzniku. Ten rozdiel ale nebol spravodlivý. Teraz sa situácia obrátila, skôr som čakala, že sa prostriedky rozdelia rovnakým pomerom. Zároveň by sme mali prijať uznesenie, aby kluby mestu vyúčtovali, na čo peniaze použili,“ povedala Marta Máliková.
Viceprimátor Turčianskych Teplíc Dušan Vojtek zdôraznil, že kontroly budú.
„Považujem to za samozrejmé. Navyše, čoskoro spracujeme aj kritéria, na čo budú môcť kluby dotáciu použiť. Skôr som prekvapený, prečo takéto kontroly v minulosti neboli,“ adresoval výčitku bývalému vedeniu mesta zástupca primátora.
K rozdielnej výške dotácie sa vyjadril aj poslanec Alexander Kluska.
„Vždy je to o výsledkoch. Tie sú teraz v Diviakoch, aj preto idú peniaze vo väčšom množstve tam. Keď hrali Teplice vyššiu súťaž, logicky to bolo naopak.“