otolňa.
MARTIN. Ošarpaný areál bývalého závodu Tatra nábytku v Martine, ktorý v časoch svojej najväčšej slávy vyrábal a vyvážal stoličky do celého sveta, onedlho znova ožije.
Bratislavská spoločnosť PromoLand odkúpila zruinované budovy a plánuje ich premeniť na moderný multifunkčný komplex s názvom Továreň. Veľký dôraz totiž chcú noví majitelia, pochádzajúci z Martina, klásť na zachovanie pôvodnej architektúry, niektorých schodísk a výťahov.
„Kúpili sme asi dve tretiny areálu, pretože má v meste veľmi dobrú polohu, dostupnosť, ako aj výhodné dopravné napojenie. Nachádza sa v centre Martina v priamej nadväznosti na obytnú zónu, autobusovú a železničnú stanicu a vytvára možnosť priameho prepojenia s univerzitnou nemocnicou,“ vysvetľuje dôvod investície riaditeľ projektu Továrne Miroslav Kováčik.
Priemyselný nádych ostane
V zdevastovanom závode tak vznikne obchodná galéria, kancelárske priestory, fitness, reštaurácia, kantína či kongresová sála. Súčasťou bude aj 28 dvoj- až päťizbových tzv. loftových bytov, v ktorých bude zachovaný priemyselný charakter. Ich rozloha sa bude pohybovať od 67 do 385 metrov štvorcových. Nákupné centrum bude zaberať len asi 20 percent z celkovej plochy štvorpodlažného objektu.
Veľkým pozitívom vybudovania Továrne je tiež vznik približne 150 pracovných pozícií, ako aj vyše dvesto parkovacích miest.
Ako ďalej Miroslav Kováčik dopĺňa, revitalizáciou starej Továrne chcú vytvoriť zaujímavú zónu v industriálnom duchu, kde budú ľudia chodiť aj pre jedinečnú atmosféru a zážitky, ktoré dokáže dať iba história priemyselných priestorov.
„Je zarážajúce, že premena niekdajších fabrík je na Slovensku skôr utópia. Dlhodobý trend vo vyspelom svete je prestavovať staré závody na kultúrne, obchodné a obytné centrá. Je to naša história, ktorá sa nebude nikdy opakovať a ten charakter, architektúra a najmä atmosféra starých fabrík sa nedá ničím nahradiť,“ zamýšľa sa M. Kováčik z firmy PromoLand.
Spomienka na zašlú slávu
Investori tak hodlajú zachovať i jednu z najstarších stavieb areálu, a to kotolňu a dominantný komín, ako pripomienku zašlej slávy nábytkárne a aby sa i budúce generácie vedeli pokochať symbolikou dávnych čias.
„V priestoroch Továrne chceme návštevníkom umožniť, aby sa oboznámili s históriou Tatra nábytku Martin a našou filozofiou je zachrániť toto dedičstvo nielen pre zachovanie ukážky zručnosti a umu niekdajších majstrov a tradície danej doby, ale aj pre svoj genius loci metropoly Turca. Veríme, že takto sa zároveň podporí cestovný ruch v meste,“ objasňuje riaditeľ projektu M. Kováčik.
Aktuálne už v Továrni badať aj čulý pracovný ruch. Robotníci čistia celý areál a začalo sa tiež s asanáciou nepotrebných stavieb, namiesto ktorých bude parkovisko. Spoločnosť PromoLand plánuje svoj projekt ukončiť do piatich rokov. Investori odhadli predbežný rozpočet na rekonštrukciu na 11 miliónov eur.
Názory sa rôznia
Jasný názor na novú premenu bývalej stoličkovej majú i Turčania.
„Nehovorím, že treba na každom rohu stavať obchodné centrá, ale dnes je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako dostať do mesta viac firiem či investorov, čo určite podporí ekonomiku v Martine a jeho rozvoj,“ domnieva sa Milan Veterník. Michaela Sýkorová má zas trošku obavy, aby pôvodná architektúra stoličkovej ostala zachovaná.
„Dúfam, že bude mať skutočne ten industriálny nádych, ako to bolo prezentované v projekte a neskončí to ako hranatá škatuľa,“ dvíha varovný prst.
Iným Turčanom je ale sčasti ľúto za bývalou fabrikou.
„Všetko sa ruší a stavajú sa obchoďáky, ktoré o pár rokov skrachujú, lebo tam nebude mať kto nakupovať a najmä za čo. Radšej mali obnoviť výrobu, nábytok bude treba vždy,“ pridala názor Miriam Koleňáková.
„Tatra nábytok bola jedna z posledných vecí, na ktoré sme mohli byť hrdí. Jej prebudovanie na polyfunkčný objekt je veľmi náročný projekt a držím investorom palce. I keď pri podmienkach v našom štáte to je možno prakticky nesplniteľné,“ skonštatoval Matej Fojtík.
Z HISTÓRIE TATRA NÁBYTKU
Prvým priemyselným podnikom v Martine so slovenským kapitálom bol Tatra nábytok s výrobkami z ohýbaného dreva, ktorý založil v roku 1889 Ladislav Dobrovits (švagor Svetozára Hurbana Vajanského). Výroba sa v továrni začala už v roku 1890 a o tri roky neskôr tam pracovalo v priemere 270 až 400 robotníkov. V tom čase mal Martin len 2857 obyvateľov. V okolitých lesoch bývalého Turčianskeho Sv. Martina bol dostatok priemyselne nevyužívaného bukového dreva, čo bol zrejme dôvod, aby Ladislav Dobrovits založil fabriku práve tu. Továreň produkovala viac ako 500-tisíc kusov stoličiek ročne a zamestnávala až vyše 700 ľudí. Martinská továreň prežila prvú aj druhú svetovú vojnu, niekoľkokrát sa počas jej 126-ročnej histórie zmenili aj vlastníci. O stoličkách značky Tatra bez zveličovania platilo heslo: Na našich stoličkách sedí celý svet. Výrobky továrne sa vďaka svojej vysokej estetickej úrovne a kvalite vyvážali do celej Európy, Ázie, Afriky, Severnej a Južnej Ameriky, ale aj do Austrálie a Oceánie. Medzi zákazníkmi bol i následník rakúskeho trónu Ferdinand d´Este, sediac na nich rozhodovali o krajine i poslanci v československom parlamente v medzivojnovom období.
Továreň známa po celom svete však neprežila súčasnú dobu a v roku 2011 ukončila svoju výrobu.
Zaujímavosť: V tom istom čase, ako bola založená fabrika sa napríklad:
- narodil Martin Benka
- Lenin oslávil 18 rokov
- postavili Eiffelovu vežu
- založili spoločnosti IBM
- po prvýkrát vyrobili Metaxu