Ivan Gálfy s turčianskym rukopisom

Knižku o Ivanovi Gálfym sme do redakcie dostali ešte v decembri. Lahôdku venovanú jednej z kľúčových osobností československého horozelectva sme si ale naservírovali na voľný vianočný čas. Neľutujeme. Zimný deň so šálkou čaju a vločkami snehu za oknom ope

knel neobyčajne sugestívnou výpoveďou o tom, čo dokáže jeden človek s nadobudnutou pokorou k horám a pohľadom upretým na ich vrcholy.

MARTIN. Vrcholy Ivana Gálfyho. Známa publicistka Mira Kováčiková z Bystričky v knižke o živote a životných hodnotách významného slovenského horolezca a horolezeckého funkcionára Ivana Gálfyho otvorila dvere do veľmi zaujímavej, inšpiratívnej, ľudsky hodnotnej a možno dnes už napoly zabudnutej kapitoly slovenského športu, akým horolezectvo v druhej polovici dvadsiateho storočia bolo. Dnes, keď sa počítajú len góly, body, sekundy, medaily, peniaze a olympijské méty, keď sa aj ten tatranský čas meria už iba na sezóny a kalamity, hádam bolo aj načase trebárs aj takouto knihou ukázať, že nie za všetkým v minulých desaťročiach bolo treba urobiť hrubú čiaru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práve naopak. Výsledky slovenského horolezectva, ktoré významným spôsobom stvoril a tvoril aj Ivan Gálfy, môžu ašpirovať na čestné miesto v dvorane slávy nášho športu. „Horali“ pritom svoje vrcholy dosahovali akoby v tieni „telovýchovnej podpory“ a len občas sa im ušlo spoločenského uznania. Úprimne, ani oň nestáli. Potrebovali „len“ peniaze na svoje expedície, aby dokázali, že aj malý štát uprostred Európy vie prepisovať dejiny Himaláji či iných horstiev sveta. A že chlapci spod Tatier, ktorí odmala viac pozerali hore na skaly a možno menej pod nohy, mali rovnakú ambíciu v prekonávaní ľudských možností ako ich kolegovia z iných častí zemegule a rovnakú chuť ich neustále posúvať.

Najmä o tom je knižka Mirky Kováčikovej. O chlapovi, pre ktorého boli hory a ich vrcholy alfou a omegou, ktorý ich obdivoval, naučil sa ich milovať i porážať, ktoré formovali jeho pokoru pred silou prírody a ktoré vnímal nielen ako súpera a cieľ športového výkonu, ale predovšetkým ako nenahraditeľnú kulisu pre chlapské kamarátstvo, vzájomnú pomoc i štengrovanie, pre úsmevné dobrodružstvá či chvíle, keď sa ukáže, že nejde o nič menej a o nič viac ako o život. Ale najmä pre hodnoty, za ktorými niekto chodí do kostola, iný do stien a na ľadovce. Nie je len faktografickým dokumentom, nie je len kronikou horolezeckých výprav či detailným denníkom výstupov alebo beletristickým príbehom Tatranca. Ako autorka uvádza, je len útržkom z pamäti muža, ktorému učarovali hory. Muža, ktorý bol pre horolezcov bývalého Československa pojmom, autoritou, človekom, ktorý im otvoril cestu do sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Knižka popisuje cestu Ivana Gálfyho za vrcholmi – športovými i ľudskými. Od Tatier, cez európske hory, Hindúkuš po Himaláje, ale všíma si aj Gálfyho zástoj vo formovaní horskej služby, ale aj bilancovanie toho, čo dokázal. Jeho kolega Peter Hámor o ňom hovorí, že horolezcom ukazoval nielen cieľ, ale aj cestu k nemu. Ako vedúci slovenských ázijských expedícii posielal dobýjať vrcholy slovenskú horolezeckú špičku a sám ostával v zázemí – organizoval, nakupoval, loboval, vypracovával stratégiu útokov, nominoval vrcholové družstvá a tešil sa spolu s ostatnými zo správ o tom, že vrchol či unikátna cesta naň ostane naveky slovenská. Je synonymom pre tímové dobýjanie vrcholov s budovaním postupových táborov, zabezpečovaním cesty... A neprišiel na chuť alpským výstupom, ktoré považoval v Himalájach za rizikové a ktoré presadzovala nová generácia horolezcov. A na sklonku života mu bolo veľmi ľúto, že chlapcov z horskej služby dnes nevidí vo voľnom čase v horách. Za jeho čias si záchranári nemuseli zvyšovať kredit zákonmi. Mužov z nich robili činy. Obyčajné ľudské činy... Aj preto knižka prináša aj trochu nostalgie za časmi, o ktorých dnes hovoríme ako o zlatej ére československého a najmä tatranského horolezectva.

SkryťVypnúť reklamu

Zo svojho posledného vrcholu Ivan Gálfy zostúpil 19. júla 2011. V jednom z posledných rozhovorov s autorkou knihy priznal, že dnes v horách nevidí to nadšenie, tú posadnutosť, ktorá jeho generáciu hnala vpred. Neľutuje nič, keby začínal, opäť by robil niečo spojené s horami. Najšťastnejší bol, keď sa mu narodili synovia, keď naši vyšli na Nanga Parbat, keď už ako dôchodca dokázal vyliezť na Rainerku. Na otázku, prečo sú hory pre lezcov takým magnetom, že sú vstave znášať podstatne viac utrpenia ako je bežné a prinášať obete, odpovedal:

„Pozor, nie je to žiadna obeť. Prosto ja som robil niečo, čo som ma rád a opantalo ma to celého. Mal som to šťastie, že mi bolo dopriate mať aj profesiu spojenú s horami. Nepýtaj sa ma, čo v tých horách je – jednoducho sú. Ja nad tým nepremýšľam, som v nich spokojný, tak v nich som,“ usmial sa.

Knižku Vrcholy Ivana Gálfyho – čriepky zo života významného slovenského horolezca od Turčianky Mirky Kováčikovej vydalo Vydavateľstvo I&B Tatranská Lomnica vo svojej edícii Osobnosti Tatier. Je jej piatou kapitolou. Doposiaľ v nej vyšli publikácie o J. G. Rainerovi, Szontaghovcoch, Dr. Térym a Štefanovi Zamkovskom.

IVAN GÁLFY (1933 . 2011)

Významný slovenský horolezec a horolezecký funkcionár, bol aj šéfom Československého horolezeckého zväzu. Ako horolezec pôsobil v Tatrách, Alpách, na Kaukaze, v Andách, zúčastnil sa dvoch expedícií do Hindúkušu v rokoch 1965 a 1967. Len vo Vysokých Tatrách vylizol niekoľko sto výstupov a desiatky prvovýstupov v lete a zime, ďalšie pridal v zahraničných horách. Bol prvý z bývalého Československa, kto zorganizoval horolezeckú výpravu na osemtisícovku. Viedol osem expedícií do najvyšších hôr sveta Himalájí a Karakoramu: Nanga Parbat 1969 a 1971, Makalu 1973 a 1976, Jannu 1979, Kančendžongu a zároveň Jannu 1981, Lhotse Shar 1984 a Everest 1987. Ich účastníci dosiahli vrcholy Nanga Parbat, Makalu, Kančendžonga, Jannu a Lhotse Shar. Od roku 1954 bol profesionálnym pracovníkom Horskej služby a v rokoch 1976 – 2001 jej náčelníkom. ZDROJ: MIRA KOVÁČIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 504
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 622
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 267
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 688
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 684
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 889
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 336
  1. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  4. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  5. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  6. Eva Bachletová: Domáce poklady
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 548
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 683
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Petra Kusá s trénerom Pavlom Zemkom.

Chodkyňa Peter Kusá si vybojovala miestenku na juniorské ME, zároveň si vylepšila osobný rekord.


Janka Palček.

Martinčanka má klientov z celého sveta.


Monika Maruňáková
Fanúšikov opäť čaká cez víkend zaujímavá zápasová porcia.

Fomat v sobotu privíta ďalšieho exligistu, na šláger víkendu sa môžu tešiť v Belej, v Kláštore sa hrať nebude.


Jaroslav Markovič s víťaznou trofejou.

Veľký rozhovor s hokejovým srdciarom aj o tom, akú motiváciu dostal tím pred play off, aký malo mužstvo rituál, ako dlho trvali oslavy a kde teraz manažér zoženie pol milióna eur.


  1. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  4. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  5. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  6. Eva Bachletová: Domáce poklady
  7. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 738
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 548
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 383
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 683
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 805
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 595
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?