MARTIN. Počas najväčšieho boomu ponúkalo Martinčanom svoje služby až štyridsať mikrobusov, ktoré si ľudia ľudovo pomenovali strely. Dnes je ich dvadsaťštyri. V takomto veľkom rozsahu sa ich prevádzkovanie neuchytilo v žiadnom inom slovenskom meste. Od 1. apríla si na nich budú môcť posvietiť aj pracovníci finančnej správy.
Len z bodu A do bodu B
Prvé strely sa objavili v uliciach Martina približne pred desiatimi rokmi. Hneď si získali medzi ľuďmi popularitu pre svoju flexibilitu a rýchlosť, akou dokážu cestujúceho doviesť do cieľa cesty.
„Vyhovujú mi oveľa viac ako bežný autobus. Som rád, že ich v meste máme, pretože sú vždy poruke a už mi ušetrili more času i nervov,“ asi takto hodnotí pôsobenie striel väčšina Martinčanov.
Spomínaný alternatívny druh prepravy osôb je však podľa martinskej radnice protizákonný. Proti tomuto stavu sa snaží bojovať najmä prostredníctvom mestskej polície.
„Mikrobusom platná legislatíva dovoľuje doviesť zákazníka z jedného miesta na druhé. Nesmú cestou naberať ďalších cestujúcich, čo však vôbec nerešpektujú,“ upozorňuje na jedno z najokatejších porušovaní zákona Igor Húska,“ náčelník martinskej mestskej polície.
Na Slovensku je to tak
Ak sa postavíte na akúkoľvek zastávku MHD na hlavnej trase z Ľadovne do Vrútok, po pár minútach určite uvidíte, ako priamo tam, alebo v jej tesnej blízkosti zastane mikrobus a naberie cestujúcich. Práve za to udelila radnica v poslednom období prevádzkovateľom striel pokuty za niekoľko desiatok tisíc eur. Tí sa však odvolali na druhostupňovú inštanciu a uspeli. Okresný úrad v Žiline vyčítal mestu procesné chyby. Opäť sa tak potvrdilo, že na Slovensku sa i veci, ktoré sa každý deň odohrávajú pred zrakmi stoviek ľudí, nedajú len tak ľahko dokázať.
Mesto tak musí ponúknuť nové dôkazy. Preto počas minulého týždňa štátna polícia v rámci bezpečnostno-pátracej akcie overila totožnosť desiatok cestujúcich mikrobusov.
„Nie je to nič príjemné, keď sa ponáhľate do práce a príde takéto zdržanie. Zažil som v strele už viac kontrol, ale že by legitimovali ľudí, to tu ešte nebolo,“ čudoval sa Peter.
Ani v budúcnosti sa strely s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnú pozornosti polície.
„Keď budú porušovať zákon, tak v kontrolách určite budeme pokračovať,“ vysvetlil Igor Húska.
Cestovné do pokladne nenahadzovali
Ľudia prepravujúci sa v strelách tiež podceňujú fakt, že vozidlá, v ktorých sa vezú, nemajú špeciálne poistenie pre prípad, ak cestujúcemu spôsobia zranenie alebo škodu na jeho majetku.
Dokonca i v časoch, keď malí živnostníci dostávajú pokuty do výšky niekoľko stoviek eur za banálne nedostatky, zostali tržby striel, ktoré prepravujú po deväť cestujúcich vrátane vodiča a fungujú ako taxislužby, úplne bokom. Podľa platného zákona sa na nich doteraz nevzťahovala povinnosť evidovať tržby v elektronickej registračnej pokladnici. Od 1. apríla tohto roku sa to zmení a aj prevádzkovateľ taxislužby bude musieť používať elektronickú alebo virtuálnu registračnú pokladnicu.
„Táto skupina podnikateľov pribudne medzi subjekty kontrolované pracovníkmi finančnej správy z hľadiska dodržiavania predpisov o používaní registračnej pokladnice, evidovania tržieb, vydania pokladničného dokladu, správneho pomenovania služby a podobne,“ napísala nám Božena Chríbiková z finančnej správy.
O čom to celé je
Vzhľadom na špecifický spôsob podnikania striel nie je možné presne vyčísliť sumu, o ktorú pripravia mestskú pokladnicu.
„Máme však k dispozícii odhad, v ktorom je strata vyčíslená na 250-tisíc až 500-tisíc eur ročne,“ povedala martinská hovorkyňa Zuzana Kalmanová.
Druhá strana zas má svoje argumenty. Opiera sa predovšetkým o to, že bežní Martinčania pôsobenie striel v uliciach oceňujú.
„Mesto nás len dookola obviňuje, že spôsobujeme stratu. To, koľkým ľuďom sme pomohli dopraviť sa rýchlo do roboty, či stihnúť vlak, už nikoho nezaujíma,“ bráni sa človek, ktorý prevádzkuje niekoľko mikrobusov.
Ako ďalej priznáva, už ho neustále kontroly polície vyčerpávajú a nemá chuť bojovať ďalej.
„Snažil som sa mať veci v poriadku, ale keď vás chce niekto biť, tak si bič nájde. Asi bude najlepšie celé to zabaliť,“ bezmocne pokrčí plecami.
Na záver sa ešte vrátil ku kontrole, ktorá sa konala v priebehu minulého týždňa.
„Už pár dní dopredu sa vedelo, kedy bude. Preto veľká časť mikrobusov ani nevyšla von. Tak sa pýtam, o čom to celé je,“ položil otázku.