MARTIN. V blízkosti bežeckej rovinky atletickej dráhy na Východnej ulici má vyrásť betónový múr dlhý jedenásť metrov, ktorý má zabrániť znečisťovaniu športoviska. Občiansky aktivista Róbert Tomčík si myslí, že je absolútne zbytočný, za určitých okolností môže byť aj nebezpečný. Podľa správcu areálu Štefana Balošáka ide z jeho strany o zavádzanie ľudí.
Zbytočná investícia
Pretože v areáli atletickej dráhy na Východnej ulici, v časti bežeckej rovinky, dochádza k pravidelnému znečisťovaniu dráhy zeminou ľuďmi, ktorí smerujú na svah, Správa športových zariadení mesta Martin pripravila projekt výstavby oporného múru.
„Vymedzí koridor pre pohyb a prechod návštevníkov dráhy po existujúcom chodníku. Predpokladaná dĺžka múru je 11 metrov a bude vytvorený z gabionových košov,“ opísala zámer Zuzana Kalmanová, hovorkyňa martinskej radnice.
Podľa niektorých obyvateľov Severu je to úplne zbytočná investícia, ktorá nič zásadné nevyrieši.
„Napríklad, z druhej strany rovinky je dráha často znečistená ešte viac, a pritom tam už je namontované aj zábradlie,“ krúti hlavou Róbert Tomčík.
Tiež upozorňuje na to, že v zime sa z priľahlého kopca spúšťajú deti na sánkach. Teraz im plánujú postaviť do cesty prekážku. „Viete, aké sú deti, keď šantia. Keď im sem postavia múr, tak sa veľmi rýchlo môže stať niečo zlé,“ upozorňuje občiansky aktivista.
Posledný pás zelene na Severe
Proti výstavbe múru je i preto, že v minulosti podpísalo 1 630 ľudí petíciu, proti tomu, aby sa na kopci robili stavebné zásahy.
„Vraveli, že šprintérska rovinka bude mať 80 metrov, no nakoniec má sto, a tak museli zarýpať do kopca. Potom dokonca verejne na mestskom zastupiteľstve v máji 2011 deklarovali, že ďalšie zásahy v tejto lokalite nebudú a teraz tu idú stavať múr. Má vraj mať 11 metrov, ale tomu by som veľmi neveril,“ vraví Róbert Tomčík.
V súčasnosti už dôchodkyňa Anna, ktorá však podstatnú časť aktívneho života pracovala ako botanička, poukazuje na to, že lúka nad bežeckou dráhou je jediným kúskom prírody, ktorý ešte na Severe zostal.
„Ide o vzácnu riečnu terasu Turca. Táto časť je ešte ako tak zachovaná. Bolo by zlé o ňu prísť.“ Takisto si pomáha príkladom so zahraničia, kde v mestách vytvárajú umelé prírodné ostrovčeky, dokonca i na strechách budov, len aby tam mali aspoň trochu zelene. Má pocit, že u nás ideme presne opačným smerom. Lokalita má však podľa nej aj ďalšiu pridanú hodnotu.
„Vyučovanie biológie v školách je dnes prevažne o teórii. Tu máme lúku, kde rastie viac ako 130 druhov rastlín, žijú chránené živočíchy a deti ich môžu vidieť naživo. Priamy kontakt s prírodou žiadna teória nevyváži,“ myslí si.
Medzi odpadom boli aj injekčné striekačky
Pravdou ale je, že ešte pred pár rokmi bol spomínaný priestor značne zanedbaný. V lokalite sa nachádzalo viacero čiernych skládok. Schádzali sa tam skupinky ľudí, ktorí konzumovali alkohol a drogy. Neatraktívny vzhľad areálu dotváralo dvetisíc metrov štvorcových vyasfaltovanej plochy, ktorá bola v štádiu rozkladu a rovnaký priestor pokrývala k prírode nie veľmi šetrná škvara.
„Areál sme dostali do správy v roku 2008 a muselo sa odtiaľ vyviesť 12 ton odpadu, od starých pneumatík až po injekčné striekačky. Zdevastované asfaltové a škvarové ihrisko nahradil atletický ovál a zeleň. Neviem, či sa takto správajú ľudia, ktorí chcú ničiť prírodu, ako sa niekto snaží dookola prezentovať,“ tvrdí Štefan Balošák, riaditeľ Správy športových zariadení mesta Martin, ktorá športovisko spravuje.
Rezolútne popiera reči o tom, že by pri výstavbe bežeckej dráhy zasahovali do kopca a robili úpravy nad rámec schváleného projektu.
„Sú to len ničím nepodložené výmysly jedného pána, ktorému zrejme prekáže, že si sem ľudia chodia po práci oddýchnuť a zašportovať. Zdá sa, že mu viac vyhovovalo, keď sa v areáli bývalej základnej školy, do ktorého patrí nielen vybudovaná dráha, ale aj priľahlý kopec, po večeroch pil alkohol a rozbíjali sklenené fľaše,“ netají rozčarovanie.
Zavezená drenážna jama
Plánovaný múr z gabionových košov nebude žiadnou prekážkou pre sánkujúce sa deti. Pôjde len o oporný múr spevní svah nad šprintérskou rovinkou.
„Už sa od rôznych ľudí dozvedám, že areál ideme obstavať múrom. Je to len ďalšia zo série fám, ktoré šíri spomínaný pán,“ bezmocne krčí plecami riaditeľ. Zatiaľ nie je jasné, koľko bude projekt stáť, pretože ešte neprebehlo výberové konanie na dodávateľa. Pracovníkov správy športových zariadení však čaká ešte jedna úloha.
„V priestore, kde bude stáť oporný múr, je drenážna jama, ktorú nám však pán Tomčík prekryl zeminou. Svojvoľne ju sem naviezol, pretože sa rozhodol svah upraviť tak, ako sa to páči jemu. My to teraz celé musíme odhrabať a vyčistiť,“ dodal Štefan Balošák.