MARTIN. V minulom roku vykonali príslušníci martinskej mestskej polície 10 833 zákrokov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím o 588 viac. Podstatnú časť tvorilo riešenie priestupkov. Takmer 3-tisíc zákrokov vykonali policajti na základe podnetu od občanov a v 838 prípadoch zasahovali po tom, ako zachytil podozrivé konanie kamerový systém.
Stále niektorí parkujú, ako sa im zachce
Policajti v minulom roku rozdali pokuty za viac ako 63-tisíc eur a priemerná pokuta uložená policajtom dosiahla výšku 13,58 eur.
„Nejde nám o bezhlavé vyberanie pokút, ako to verejnosť často hodnotí. Snažíme sa pôsobiť skôr preventívne ako represívne. Svedčí o tom i skutočnosť, že až 2 322 priestupkov bolo riešených napomenutím,“ hovorí Igor Húska, náčelník martinskej mestskej polície.
Takmer tri štvrtiny priestupkov tvoria dopravné priestupky. Z toho sa môže na prvý pohľad zdať, že mestská polícia sa sústreďuje predovšetkým na zakladanie papúč, pričom jej prioritnou úlohou by mal byť v prvom rade dohľad nad dodržiavaním verejného poriadku.
„Vyplýva to predovšetkým zo štruktúry páchaných priestupkov. Drvivá väčšina je dopravných, a preto je logické, že ich policajti a nielen mestskí, zistia najviac. Vysoký počet týchto priestupkov (2 278) je aj výsledkom nášho dozoru nad dodržiavaním pravidiel Martinského parkovacieho systému, bez ktorého by sa dopravná situácia v meste určite výrazne skomplikovala,“ oponuje policajný šéf a dodáva: „V poslednom čase tiež prijímame podnety od nespokojných občanov, ktorí vo zvýšenej miere poukazujú na porušovanie pravidiel cestnej premávky nielen v centre mesta, ale aj na sídliskách.“
Najviac roboty je v centre
Najčastejšie policajti zasahovali v mestskej časti Stred najmenej práce mali na Podháji.
„Takisto je to logické, pretože najväčšia koncentrácia ľudí je práve v centre mesta, kde sa koná aj najviac akcií,“ vysvetľuje.
V súčasnosti oblieka uniformu martinského mestského policajta 56 ľudí. Pri práci využívajú sedem motorových vozidiel, na ktorých v minulom roku najazdili 152 640 km. Ročný rozpočet na prevádzkové náklady mestskej polície bol 252-tisíc eur. Neprajníci hovoria, že ide o zbytočne vyhodené peniaze.
„Bez pôsobenia mestskej polície si fungovanie mesta v súčasnosti už neviem predstaviť. Počet vykonaných zákrokov hovorí jasnou rečou. Z prevádzkových nákladov je napríklad financovaný aj mestský kamerový systém. Len náklady na jeho rozšírenie, modernizáciu a celkový chod v roku 2014 dosiahli vyše 76-tisíc eur,“ doplnil Igor Húska.