MARTIN, BRATISLAVA. Martinská železničná stanica je v katastrofálnom stave a Turčania sa za ňu hanbia. Roky plynú a jej vzhľad sa nelepší. Naopak, ešte viac chátra. Ak sa na budove aj niečo rieši, tak len najakútnejšie opravy, ktoré ale celkovo hrozivo vyzerajúci stav nemenia.
„Ešte aj v Sklenom, na jednokoľajovej trati, je stanica krajšia. Neviem, čo si o nás myslia cestujúci z iných miest, možno už aj z Prahy, ktorí v Martine vystúpia z medzinárodného expresu. Musí to byť pre nich obrovský šok,“ posťažoval sa v liste náš čitateľ Ľubomír. Nie je jediný, sťažnosti na chátrajúcu budovu stanice sa stupňujú.
„Viem, že mestu stanica nepatrí, ale naši konšeli by mali so železnicami rokovať, aby sa už konečne niečo pohlo,“ dodal ešte nespokojný Martinčan.
Radnica už so ŽSR rokuje
Primátor Martina Andrej Hrnčiar už absolvoval rokovanie s členmi Správnej rady Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Na ňom sa dohodlo, že šéf martinskej radnice napíše generálnemu riaditeľovi ŽSR Dušanovi Šefčíkovi list so žiadosťou o prehodnotenie súčasného stavu budovy stanice.
„Túto úlohu som splnil, pričom súčasťou listu bola aj fotodokumentácia. Výsledkom našej iniciatívy je, že pán Šefčík prejavil záujem do Martina prísť a osobne sa presvedčiť o katastrofálnom stave stanice. Verím, že naše následne rokovania dospejú v blízkom čase ku konkrétnym výsledkom,“ povedal Andrej Hrnčiar.
Stanovisko železníc, ktoré sme minulý týždeň dostali, však zatiaľ veľa optimizmu neprináša.
Staníc je veľa, peňazí málo
Martinčanov síce chlácholia, že ich stanica by si rekonštrukciu zaslúžila, avšak takýchto staníc je na Slovensku z celkového počtu 304 a vyše 500 zastávok väčšina.
„ŽSR majú viacero limitujúcich faktorov, v prvom rade sú to finančné obmedzenia. Plán akcií určených na investície sa pravidelne prehodnocuje. Rozhodujúca je stratégia železničnej dopravy do budúcna, plán modernizácie úsekov, ale aj objektívny stav, komunikácia so samosprávami či revitalizačné projekty. V tejto chvíli ŽSR nevie uviesť presný termín zaradenia Železničnej stanice Martin do plánu investícií, avšak tento fakt nijako neznižuje potrebu na zmenu,“ napísala pre MY Turčianske noviny Ivana Popluhárová z komunikačného odboru ŽSR.
Prvou lastovičkou postupných zmien by mohla byť vlaňajšia rekonštrukcia zvršku a koľaje č. 4 v dĺžke 680 m, zriadenie nástupištnej hrany typu Tischer a prechodov pre cestujúcich. Zlepšila sa tým bezpečnosť dopravy i cestujúcich.