MARTIN. Vojtekov film Tak ďaleko, tak blízko otvorí aktuálny ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest v martinskom kine Strojár. Premietnu ho 8. apríla o 17.30 h. Film je jasným odkazom aj na Vojtekov celovečerný hraný film Deti, v rámci ktorého v jednej zo štyroch poviedok riešil režisér (ktorý mal v istej etape svojho života martinskú adresu) vzťah otca a jeho syna trpiaceho autizmom. V aktuálnom filme Tak ďaleko, tak blízko otvára tému autizmu, ktorý je v našej spoločnosti stále určitým tabu. Film vznikal dlhých 7 rokov, počas ktorých režisér zaznamenával dospievanie štyroch detí s rôznymi druhmi autizmu. Vážnu tému ale poňal pozitívne a s ľahkosťou, hlavných hrdinov si divák okamžite obľúbi a o to intenzívnejšie s nimi prežíva ich každodennú realitu.
Počas trvania festivalu (10. 4.) budú v Martine uvedené za osobnej účasti autora aj dva nové filmy Pavla Barabáša Suri a Žiť pre vášeň. Prvý z nich objaví pre divákov cestu po neznámej africkej rieke a zavedie ich k unikátnemu prírodnému kmeňu Suri. Počas putovania ich územím spoznávame spoločenstvo, ktoré sa rozhodlo bojovať za zachovanie svojich tradícií a pôvodného spôsobu života. Film je vážnym zamyslením nielen nad jeho budúcim osudom, nad zanikaním jedinečných kultúr, ale aj nad potrebou rôznorodosti ľudstva, nevyhnutnej na prežitie našej civilizácie v globalizujúcom sa svete.
Žiť pre vášeň je o nepredstaviteľných výkonoch Poliaka v Tatrách. Pred 90 rokmi dokázal študent Wiesław Stanisławski dovtedy nepredstaviteľné. V najväčších stenách slovenských Tatier zdolal nové, náročné cesty – len s konopným lanom okolo pása, ale s nesmiernou vášňou a túžbou. Dvaja priatelia sa vybrali po jeho stopách v zimných podmienkach. Oni spájajú jeho cesty a hory spájajú ich myšlienky. V padajúcich lavínach i slnečných lúčoch nachádzajú Stanislawského odkaz: Ak robí človek niečo z hĺbky svojho srdca, robí to najlepšie.
Obidva filmy sú spojené s besedou s Pavlom Barabášom.
Febiofest v Martine má v programe aj ďalšie filmové lahôdky. Napríklad dokument Martian Šulíka Milan Čorba (9. 4.). Ide o filmový portrét kostýmového výtvarníka, scénografa a vysokoškolského pedagóga Milan Čorbu, jeho tvorbu priblížia divákom svojimi výpoveďami jeho priami spolupracovníci (režiséri, kameramani, herci) i kolegovia výtvarníci. Vo filme zaznejú slová Milana Čorbu z rozhlasových nahrávok a citácie z jeho knihy Oproti času. Objavia sa v ňom aj jeho rodinní príslušníci a priatelia.
Jedenástku filmov Febiofestu dopĺňajú 8. 4. Druhý báječný hotel režiséra Johna Maddena, v ktorom hraje aj Richard Gere, ďalej Hranice ovládania (9. 4.) Jima Jarmuscha o osamelom mužovi, ktorý prichádza do Španielska vykonať prácu možno tak trochu mimo zákona. Putuje krajinou a pri káve sa stretáva s tajomnými ľuďmi a zbiera indície. Fanúšikov filmového plátna čaká aj premiéra nemeckého vizuálne podmanivého thrilleru Fénix (10. 4.) z povojnového Berlína, ďalej francúzskej filmovej drámy Choď do pekla (11. 4.), v ktorej sa Fred po pätnástich rokoch väzenia vracia k svojej rodine do kočovníckej kolónie, kde sa síce udialo veľa vecí, ale jedno sa nezmenilo. Jeho bratia pripravujú veľkú lúpež nákladu medi, ktorá sa im vymkne z rúk.
V ten istý deň diváci budú si budú môcť vybrať aj anglický film režiséra Petra Stricklanda Motýle. Na pustnúcom šľachtickom sídle žije zberateľka motýľov Cynthia so svojou milenkou Evelyn a vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete sa oddávajú sadomasochistickým hrám. Táto lahôdka pre cinefilov sa vyznačuje podmanivou erotickou atmosférou.
Cesta ven (12. 4.) je českým príspevkom tohtoročného Febiofestu. Režisér Petr Václav v nej približuje príbeh mladej ženy, ktorá bojuje o obyčajné životné šťastie. Naráža však na predsudky spoločnosti a s nimi spojené prekážky, lebo je Rómka. Francúzsko na festivale zastupuje aj Samba (12. 4.) dvojice režisérskych tvorcov Oliviera Nakache a Erica Toledana. Ich film získa nomináciu na tohtoročného Césara a je príbehom dvoch ľudí, ktorí sa snažia vymaniť zo svojho bezvýchodiskového života.