TURANY. Poľovníctvo má na Slovensku, a obzvlášť u nás v Turci, dávnu tradíciu. Presvedčiť ste sa mohli na chovateľskej prehliadke trofejí, na ktorej sa zišli poľovníci z celého Slovenska. Kultúrny dom v Turanoch od rána zapĺňali návštevníci. Vystavované poľovnícke trofeje zaujali nejedno laické oko, úspechy svojich kolegov si však prezerali aj odborníci. Ako povedala tajomníčka Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) v Martine a organizátorka akcie Zuzana Badová, na prehliadke návštevníci našli vyše 600 exponátov ulovenej a uhynutej zveri za rok 2014 a január 2015. Z toho bolo 198 jeleních trofejí, 354 srnčích trofejí, 23 šeliem a 12 druhov inej zaujímavej zveri. Všetky vstavované trofeje boli iba z turčianskeho regiónu.
Najpočetnejšou bola práve jelenia zver, ktorá má v našich končinách najväčšie zastúpenie.
Ôsmy najväčší medveď na Slovensku je z Turca
Chovateľská prehliadka pozostávala z viacerých kategórií: ulovená zver, nesprávny odstrel a úhyn. Práve v kategórii uhynutej zveri sa nachádzali aj štyri medvede, ktoré sú v našich končinách zákonom chránené. Jeden z nich zahynul po zrážke s vlakom v Šútove. Ďalší sa našiel v Gaderi a stal sa raritou tohtoročnej výstavy. Pre svoju veľkosť sa totiž zaradil na ôsme miesto medzi všetkými medveďmi na Slovensku. Ako ďalej priblížila Zuzana Badová, medveďa našiel český turista 7. apríla minulého roku, keď zišiel z chodníka a zatúlal sa. „Ihneď ma kontaktoval a na miesto som poslala odborníkov z Gadera. Keďže nasnežilo, medveďa nenašli. Na druhý deň sa to vďaka slnečnému počasiu podarilo. Je dôležité povedať, že medveďa nikto nezastrelil, ale zomrel prirodzenou smrťou v dôsledku staroby alebo choroby," povedala Badová a dodala, že medveď mal dvadsaťdva rokov, čo sa určuje podľa viacerých kritérií, ale hlavne podľa zubov.
Maco zaujal všetkých návštevníkov, dospelí i deti si ho prezerali zblízka a na pamiatku sa s ním odfotili.
„Na takejto výstave som prvýkrát, je to krása," skonštatoval Ivan Kolok z Turian, ktorý prišiel obzrieť parožie so svojim osemročným Paťkom. „Ja chodievam na ryby, môj najväčší úlovok mal dvadsaťsedem centimetrov. Tieto poľovnícke úlovky sa mi však tiež veľmi páčia," zhodnotil malý nádejný poľovník.
Predviedli jelení koncert
Poľovníkom nie je neznámy pojem vábenie jeleňa, práve naopak. Ak chcú byť úspešní, musia poznať zvuky, ktoré jelene pri rôznych činnostiach a v odlišných situáciách vydávajú. Niektorí sú v tom natoľko zbehlí, že si už privábili aj významné ocenenia.
Milan Bella z Podhradia sa v roku 2006 stal juniorským majstrom Európy a vlani sa vo vábení jeleňov umiestnil na prvom mieste aj v obci Svätý Anton, čím postúpil na ďalšie majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v Bielorusku.
„Poľovníctvu sa venujem už odmalička. Môj ujo, dnes predseda OPK v Martine Pavol Maršala, ma brával do hôr. Tam som si napočúval zvuky zveri, ktoré som začal napodobňovať. Neskôr som vábenie jeleňov vyskúšal aj súťažne a keďže sa zadarilo, pokračujem v tom doteraz," povedal. Ako vysvetlil, pri vábení je veľmi dôležitá technika a práca s hlasom, pretože zviera dokáže človeka rozpoznať.
„Mladý jeleň ručí úplne inakšie ako starší. Ak je pri jeleniciach, vydáva tiež odlišné zvuky. Človek to musí ovládať, pretože inak jeleň nepríde," povedal Milan Bella a následne si spolu s ďalšími odborníkmi sadol do porotcovského kresla.
Ručanie namiesto fanfár
Súčasťou podujatia bola totiž aj súťaž vo vábení jeleňov, do ktorej sa mohol zapojiť každý, kto si na túto úlohu trúfal.
Na začiatku predviedol jednotlivé súťažné úlohy Vladimír Kaderka, ktorý drží vo vábení jeleňov titul viacnásobného majstra Európy. Do súťaže sa zapojili štyria páni. Tí mali postupne predviesť zvuk mladého alebo starého jeleňa, jeleňa pri samiciach a nakoniec jeleňa vyzývajúceho na súboj spolu s víťazným ručaním. Porota, ktorá bola pre objektívnosť za stenou, udelila za každý výkon príslušný počet bodov. Po ich sčítaní vyhlásili víťaz, ktorým sa stal Martin Maršala. Fanfáry nahradil víťazný jelení rev v podaní Vladimíra Kaderku, po ktorom všetci súťažiaci spoločne predviedli jelení koncert.
Počas prehliadky trofejí si mohli všetci návštevníci pochutiť aj na pripravenom jeleňom guľáši, ako aj obzrieť výstavu obrazov maliarky Idy Remeníkovej. Chovateľské prehliadky sa konajú pravidelne a sú určené nielen poľovníkom, ale aj laickej verejnosti, ktorá tak má vynikajúcu možnosť spoznať faunu svojho regiónu.