spektrum 2015.
MARTIN. V aktuálnom 52. ročníku Výtvarného spektra 2015 sa súťaže zúčastnilo 31 autorov s vyše stovkou prác. Porota v zložení: Ivan Bíly, Renáta Ižipová a Monika Váleková vybrala šestnásť prác, ktoré budú reprezentovať náš región na krajskom kole.
“Práce prihlásené do výtvarného spektra sa vyznačovali pestrosťou námetov, autorských rukopisov i inšpirácie,” charakterizuje Monika Váleková. “Výtvarníci uprednostňovali olejomaľbu, klasické grafické techniky, ktoré sú pomerne časovo náročné a vyžadujú si schopnosť zrkadlového videnia motívu, absentovali. No bola zastúpená aj ich takpovediac moderná pokračovateľka – počítačová grafika. Medzi kresbami prevažovali diela vytvorené pastelom, ktorý je na jednej strane materiálom technicky náročným, na druhej strane dáva umelcovi možnosť dosiahnuť výnimočnú mäkkosť zobrazeného motive,” pokračuje v hodnotení porotkyňa.
Dodala potom, že niekoľko autoriek tvorilo koláže prevažne z fotografií kombinovaných s maľbou a papierom rôznych štruktúr. V kategórii A určenej pre umelcov od 15 do 25 rokov prevažoval experiment s tvarom a kompozíciou. Najmladší autori dali prednosť abstraktným motívom a štylizácii smerom k minimalistickému výrazu.
V kategóriách B (25 až 60 rokov) a C (nad 60 rokov), do ktorých sa prihlásilo najviac autorov, prevažovali námety z prírody s ľudskou postavou aj bez nej. Prítomné boli motívy krajiny neporušenej zásahom človeka, ale aj civilizovanej – spomeňme vedutu Banskej Bystrice. Okrem toho si autori vyberali historické budovy – kostoly i tradičnú vidiecku architektúru. Okrem slovenskej, často turčianskej krajiny sa medzi súťažnými prácami objavili dovolenkové uličky prímorských letovísk.
Súťažné práce sa vyznačovali širokou škálou výrazov – od lyrických a abstraktných až po realistické, niektoré poukazovali na vzdialené inšpirácie impresionizmom, pop-artom, secesiou, expresionizmom. “V kategórii D, čo insitná tvorba, bola zastúpená maliarska tvorba námetmi tradičnej dedinskej architektúry a drôtená figurálna plastika zhotovená tradičnými drotárskymi postupmi a výpletmi,” hodnotí porotkyňa ďalej a konštatuje, že všetky prihlásené práce mali jedného spoločného menovateľa a tou bola úprimná radosť z tvorby a veľká chuť preniesť na plátno či na papier to, čo lahodí oku a dá príležitosť autorovi popasovať sa s motívom. Súčasťou a pridanou hodnotou súťaže bol rozborový seminár pre výtvarníkov.
Najúspešnejšími autormi v aktuálnom ročníku Výtvarného spectra sú A kategória: Daniela Kaděrková, B kategória: Jana Vaváková, Vladimír Petrovič a Oľga Goch, čestné uznanie získali Beáta Rizmanová a Oľga Lofflerová, C kategória: Tatiana Šatarová, Jarmila Prievozníková a Mária Mravcová, v tejto kategórii čestné uznanie dostali Eduard Jurčák, Alena Migátová, Mária Komárová – Rutt a Tatiana Šatarová, D kategória: Ľubomír Smržík a Emília Kmeťová.
Autor: Ľ. Pančík