MARTIN. V obchodoch s potravinami sme si od bezbrehého rozdávania tašiek z plastu odvykli. Dostanete ich síce, ale musíte zaplatiť pár drobných. No v prípade priemyselného tovaru to ešte neplatí. Značkové oblečenie, obuv, elektroniku vám do plastových tašiek na Slovensku zabalia úplne bežne. Prejde pár rokov a možno aj táto zvyklosť bude už minulosťou.
Snaží sa o to aj Európska únia, ktorá proti igelitkám už začala rozhodný boj. Každý Európan totiž spotrebuje ročne okolo dvesto jednorazových či viacrazových plastových tašiek, z nich drvivá väčšina putuje do odpadu hneď po svojom prvom použití. Odhaduje sa, že v odpade každoročne skončí približne 8 miliárd plastových tašiek. Parlament a Rada Európy už spoločne sformulovali detaily novej právnej úpravy, onedlho o ňom rozhodne v druhom čítaní parlamentné plénum, ktoré bude 28. apríla rokovať v Štrasburgu.
„Konečne,“ odkazujú na túto tému diskutéri na facebookovej stránke našej redakcie. Na našu otázku, či im plastové tašky budú chýbať, jednoznačné – nie vyjadrili Pavel Bubeník, Mária Michalková, Janka Kubolková či Tereza Jačmeníková a niekoľkí ďalší. „V Nemecku vám žiadne mikrotény, s výnimkou ovocia a zeleniny, na balenie zadarmo nedajú,“ pridáva skúsenosť Jaroslav Šimon. „Vždy mám v kabelke vlastnú, plátenú tašku. Šetrím prírodu a nikto nevie, v ktorom obchode som bola,“ vyslovuje sa Majka Ftáčiková. Podobnými taškami sa zásobila aj Ľubka Vanglová Popluhárová, používa ich už niekoľko rokov a je spokojná. Nové nariadenia či odporučenia Únie ju preto nezaskočia.
Július Maršala, ale zapochyboval o zmysle nového trendu. „Nebudú igelitové, budú papierové tašky a zase si budeme ničiť naše krásne lesy,“ upozorňuje. V diskusii mu ale kontruje jeden z anonymných diskutérov, ktorý je presvedčený o tom, že ak sa budú používať papierové tašky, verí, že pôjde o recyklovaný papier. Pridáva presvedčenie, že: „Mať plastovú tašku v ruke je horšie, ako obuť si do sandálov ponožky,“
A aké by mali byť nové pravidlá jednotlivých štátov Európskej únie vo vzťahu k igelitovým taškám? Budú si môcť vybrať. Buď znížia ročnú spotrebu ľahkých plastových tašiek na osobu na 90 kusov do roku 2019 a na 40 kusov do roku 2025, alebo do roku 2018 skoncovať v obchodoch a supermarketoch s rozdávaním igelitiek zadarmo. Okrem zníženia spotreby plastových tašiek požaduje schválený legislatívny návrh aj povinné platenie za plastové tašky pri nákupe potravín a odporúča za ne platiť aj v iných odvetviach. Tenké igelitky alebo fólie, ktoré sa používajú na balenie mäsa, ovocia, zeleniny či iných vážených potravín, by sa do roku 2019 mali postupne nahradiť vreckami z recyklovaného papiera alebo taškami, ktoré sú biologicky rozložiteľné alebo kompostovateľné.
Hoci plastové tašky už majú svoju zlatú éru za sebou, sú stále súčasťou nášho života, resp. skôr životného prostredia. Vyhodené igelitky zanáša vietor či voda aj na miesta, ktoré si ťažko vieme predstaviť. Oceánske prúdy napríklad zanášajú tony plastového odpadu na otvorené moria, kde sa z nich stávajú obrovské plastové ostrovy. „Konečne sa s tým niečo robí. Ešte by mali vykupovať aj plastové fľaše a bol by poriadok,“ trefne uzatvára túto tému na redakčnej facebookovskej stránke Mária Michalková.