MARTIN. Počas prvých dvoch marcových týždňov mohli ľudia na webstránke polície vyplniť a následne poslať polícii tabuľku s návrhmi na cestné úseky, kde by podľa nich mali hliadky merať rýchlosť. Ich podnety sa stali podkladom pre dopravno - preventívnu akciu, ktorá nesie pracovný názov Rýchlostný maratón.
Do terénu pôjde maximálny počet hliadok
„Pre pripravovanú preventívnu akciu Rýchlostný maratón navrhli občania v rámci Turca viac ako 30 miest na meranie rýchlosti,“ povedal Jozef Tomana, zástupca riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Žiline.
Medzi nimi je napríklad cesta cez Sever, či miesta za Vrútkami v smere do Strečna, no tiež vjazdy do niektorých obcí či úsek od martinského amfiteátra do Tomčian.
Polícia všetky návrhy vyhodnotí a konkrétne miesta, kde postaví radary pravdepodobne zverejní deň pred akciou, ktorá odštartuje vo štvrtok o šiestej ráno a potrvá nepretržite 24 hodín.
Aktuálne môže slovenská polícia využiť na cestách 245 radarov. Aby mohli jej príslušníci merať na väčšine navrhnutých úsekov, hliadky by sa mali presúvať približne po dvoch hodinách.
„Zapojíme maximálny počet hliadok a využijeme všetky meracie zariadenia," už dávnejšie avizoval policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
Za vážnejšie priestupky môže byť pokuta
Keďže pôjde o preventívnu akciu, policajti budú prekročenie rýchlosti do 20 km/h v obci a do 30 km/h mimo obce riešiť napomenutím. V prípade závažnejších priestupkov však budú postupovať nekompromisne.
„Ak vodiča namerajú v nebezpečnom úseku či pri škole, môže dostať pokutu,“ pripustil viceprezident.
Rýchlostný maratón má polícii priniesť cenné informácie, ktoré plánuje využívať aj v budúcnosti. Podobné druhy aktivít tiež majú pomôcť zmeniť vo verejnosti rozšírený názor, že radary zväčša stoja na miestach, kde sa pokuty ľahko vyberajú.
Akciu Rýchlostný maratón chystajú v rámci združenia TISPOL, ktoré zastrešuje dopravné polície európskych krajín. Naša polícia sa v tomto prípade inšpirovala Belgickom a Nemeckom, kde už takúto akciu absolvovali a mesiac po nej sa citeľne znížila nehodovosť.
Podľa policajných štatistík zahynulo vlani na slovenských cestách až 259 ľudí z toho až 75 v dôsledku neprimeranej rýchlosti, čo je na počte usmrtených najväčší podiel.