nej odbornej škole obchodu a služieb v Martine.
MARTIN. Súčasťou programu sa martinská škola stala na podnet českých partnerov zo Strednej školy gastronómie a služieb v Novej Pake. Pred dvoma rokmi ich pozvali na participáciu na projekte, ktorého nosnou témou mala byť zelenina. Zelenina v celom zábere druhov, pestovania, spracovania, ale najmä servírovania, dekorácie a prípravy studených i teplých zeleninových pokrmov, vrátane prípravy súborného, šesťjazyčného slovníka odbornej terminológie. V minulom týždni projekt vrcholil práve v Martine posledným z piatich worshopov.
„Zelenina je veľká téma, jej využitie v gastronómii má stále nové a nové možnosti, čo potvrdila aj práca na projekte. Žiakov zaujala, veľa sa naučili, veľa toho na workshopoch v jednotlivých krajinách Európy videli a zažili,“ hodnotí koordinátorka Kvetoslava Švandová.
Na medzinárodnom projekte participovali dve školy z Českej republiky – z Novej Paky a Třešte, poľská škola z Pieszyce, chorvátska škola z Orahovice a naša martinská Stredná odborná škola obchodu a služieb. Jednotlivé workshopy, na ktorých sa žiaci spolu s pedagógmi za uplynulé dva roky zúčastnili, mali svoje dielčie témy. V Novej Pake sa venovali surovej zelenine a jej použitiu na dekoráciu, študenti absolvovali aj kurz carvingu (ozdobné vyrezávanie zeleniny a ovocia) s certifikátmi, v Třešti sa venovali najmä technike morimono, čo je tvorba ikeban zo zeleniny a ovocia. Workshop v poľskej škole vyplnila téma teplých zeleninových pokrmov a v nej pokračovali účastníci projektu aj v Martine.
„Veľmi príjemne nás prekvapili v Chorvátsku. Zoznámili nás s u nás málo známou zeleninou – batátmi, čo sú sladké zemiaky,“ vymenúva prínos projektu K. Švandová. „Boli sme na farme, kde ich pestujú, skladujú, ošetrujú, spracovávajú a vo vlastnej reštaurácii aj používajú pri príprave predjedla, polievok, príloh a aj múčnikov.“
Na worshopoch vždy pracujú spolu medzinárodné tímy žiakov, ktoré sa venovali pripraveným zadaniam a potom ich odprezentovali. „V Martine sme sa jeden deň venovali modernej kuchyni a druhý deň tradičnej kuchyni najmä s použítím zemiakov. Zapekali sme ich, plnili, ponúkli strapačky, halušky a iné pochúťky. Receptúry pripravili naši majstri odborného výcviku, najskôr ich so žiakmi vyskúšali, otestovali a až potom sme prípravu jedál zverili účastníkom projektu,“ opísala koordinátorka. Doplnila, že súčasťou prezentácie bolo konfitovanie, čo je použitie tepelne spracovnej zeleniny na dekorovanie a dochucovanie jedál, ktoré budúcim kuchárom prišiel predviesť bývalý žiak školy, teraz šéfkuchár hotela Turiec Radoslav Pádej.
Záujem o jeho prezentáciu bol veľký. Ale aj o celý projekt. Profesia kuchára a vôbec kvalitná gastronómia dnes nadobúda na spoločenskej vážnosti a žiaci sa chcú učiť nové veci zo svojho odboru. Odborná škola dnes nemá problém naplniť triedy v odbore kuchár, na svoju profesiu sa tu pripravujú v troj- i štvorročných odboroch, nadstavbovom štúdiu i v hotelovej akadémii. Aj preto výstup z projektu vo vyučovaní využijú.
„Jeho súčasťou je totiž aj spracovanie učebných materiálov z jednotlivých worshopov a ich implementácia do praxe škôl pre študijný odbor kuchár alebo praktické kurzy v gastronómii, vrátane receptov. Ich prekladu sa počas minulého týždňa venoval u nás jeden z medzinárodných tímov študentov,“ zhodnotila praktické využitie projektu Kvetoslava Švandová.