MARTIN. Právna norma z dielne ministerstva životného prostredia prišla po trinástich rokoch. Do oblasti odpadového hospodárstva zavádza viacero zmien. Slovákov má naučiť separovať a recyklovať. Nový zákon bude účinnejšie bojovať aj proti čiernym skládkam.
„Štyridsať percent sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke, pôjde do Environmentálneho fondu. Tieto peniaze budú potom určené na likvidáciu čiernych skládok. Boj proti čiernym skládkam ostáva podľa nového zákona o odpadoch v kompetencii obcí, keďže sú na túto úlohu najpovolanejšie,“ informoval Maroš Stano z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.
Pokuty sa oproti minulosti zvýšia
Ďalej konštatoval, že zákon v boji proti čiernym skládkam posilní kompetencie polície. „Ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 eur, začne polícia konať v zmysle zákona. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad, sa zvýši z doterajších približne 166 eur na 1 500 eur,“ dodal Maroš Stano.
Nelegálnu skládku odpadov môže nahlásiť ktokoľvek na príslušný okresný úrad alebo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
Divoké skládky sú vždy na rovnakých miestach
V Martine je najrozsiahlejšia lokalita výskytu divokých skládok na Bukovinách, rozhodený odpad môžeme veľmi často pozorovať pri železničnej trati zhruba od Bottovej ulice až po Priekopu, a to hlavne pri hromadných garážach. Ani okolie garáží na Tehelnej ulici nie je najčistejšie, zle sú na tom Jedľoviny a tamojší lesopark, ale aj okolie strelnice na Ľadovni a okolie rekreačnej zóny pri Medokýši a na Stráňach.
„Počet skládok sa rokmi neznižuje, ľudia akoby si opakovane na zbavovanie sa odpadu vyberali spomenuté lokality,“ konštatuje hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová a pripomína, že len v minulom roku v Martine z rozpočtu na likvidáciu skládok použili viac ako stotisíc eur, pričom veľkú časť práce na odstraňovaní divokých skládok odviedli aktivační pracovníci.
Dávajú pozor, aby sa nerozrastali
Pod dohľadom majú divoké skládky aj vo Vrútkach. „Staré čierne skládky sa mestu podarilo odstrániť, alebo aspoň zabezpečiť, aby sa nerozrastali,“ informuje Dana Pozorčiaková z referátu odpadového hospodárstva Mestského úradu vo Vrútkach. Starosti mestu robí ešte jedna stará skládka pri Dubnej Skale. Čiastočne sa ju podarilo odstrániť, no totálne vyčistenie územia nie je možné, lebo sa nachádza v tesnej blízkosti železničnej trate a je k nej zlý prístup.
„Našťastie sa nerozrastá, monitorujeme ju,“ hovorí referentka a zdôrazňuje, že vo Vrútkach sa snažia predchádzať kopeniu odpadu a z divokých skládok ho odvážajú, samozrejme, ak o ňom vedia, pri prvých náznakoch množenia sa odpadu. „Preto sa nám podarilo počet veľkých skládok znížiť, no malé sú stále v katastri mesta vo vysokom počte,“ vykresľuje a dodáva, že na likvidáciu skládok ide ročne z rozpočtu mesta okolo dvetisíc eur. Pomáhajú pri ňom aj aktivační pracovníci. „Pracujú nielen pri odstraňovaní skládok, ale aj pri celkovej očiste mesta,“ vymenúva D. Pozorčiaková.
V Turčianskych Tepliciach divoké skládky nemajú
Takmer päťdesiatka aktivačných pracovníkov sa venuje aj očiste kúpeľného mesta. V Turčianskych Tepliciach majú pre nich pripravené rôzne pracovné úväzky, robia aj v technických službách, čistia verejné priestranstvá, zberajú odpad, zametajú, hrabú lístie, kosia zelené plochy. „Na území mesta nie je teraz žiadna čierna skládka,“ informuje tlačová referentka mesta Viera Rusková. „Je to aj výsledok toho, že v kúpeľnom meste pravidelne kontrolujú ich možný výskyt a ihneď sa venujú odpratávaniu odpadu, keď príde podnet od mestskej polície alebo ľudí,“ dopĺňa a dodáva, že mesto v priemere ročne vynakladá na poplatky za uloženie odpadov na skládku 300 eur.
Nespratníci vizitky nenechávajú
Väčšie či menšie divoké skládky nájdeme všade v Turci. Vyčistiť región od divokého odpadu má samospráva v základných povinnostiach. Škoda, že mnohokrát sa na ich plnenie musia skladať aj ľudia, ktorí odpad separujú a nikdy by im nenapadlo vyhodiť niečo mimo kontajner. Ušetriť by sa tak mohli tisíce eur. „Je to o nás,“ hovorí Stano z Ľadovne, jeden z brigádnikov pomáhajúci pri jarnej očiste. „Som za to, aby sa dávali mastné pokuty. Otázka je, či dokážeme vypátrať, kto odhadzuje odpad inde ako na skládku. Vizitku tam predsa nenechá,“ obáva sa účinnosti odpadovej reformy, ktorá má začať platiť od januára budúceho roku.