MARTIN. Keď si Martinčania pripomínajú SNP, oslobodenie mesta alebo koniec druhej svetovej vojny, tak sa pietne spomienky konajú aj na Cintoríne padlých v Priekope, ktorý ale domáci inak nenazvú ináč ako Partizánsky cintorín.
Postavil sa už v roku 1945 na pamiatku ťažkých bojov v SNP, keď povstalci pred útočiacimi fašistickými vojskami hrdinsky bránili cestu na Martin. Spomína sa však aj na tých, ktorí položili svoje životy počas oslobodzovania. V zápase za slobodu život stratili nielen Slováci a Česi, ale aj vojaci Červenej armády, Francúzi, či Rumuni. Symbolicky hrob má v Priekope viac ako 600 hrdinov.
Cintorín padlých spravuje mesto Martin a v rámci možností sa ho snaží udržiavať. Štát mestu na tento cieľ ročne poskytne okolo 7 000 eur.
„Je to však na všetky vojnové hroby, nielen v Priekope. Na úpravu cintorína a jeho okolia to nestačí, dotujeme ho aj z mestského rozpočtu,“ povedal viceprimátor Martina Imrich Žigo (Sieť).
Z príspevku od štátu sa napríklad hradí obnova písma na hroboch, preleštenie mramorovej tabule, odburinenie a podobne. Ďalšie peniaze idú na kosenie, údržbu chodníkov, opravy kamenného plota. Zišli by sa aj na vyčistenie reliéfu, dominanty cintorína, od sochára Fraňa Štefunku.
V blízkej budúcnosti sa zásadné zmeny na cintoríne neplánujú, pribudnúť by mal iba kríž pri hrobových miestach.
„Požiadali nás o to Kresťanské odbory Slovenska. Radi by sme im vyhoveli, v súčasnosti hľadáme formu a vhodné miesto, ako to urobiť. Vyjadrovali sa k tomu aj pamiatkári, nemali námietky, proti neboli ani odbojári,“ vysvetľoval Imrich Žigo.