Na krajskej súťaži Kubínske krpčeky najúspešnejší gorali z Hladovky, ale ani zástupcovia Turca sa nemajú za čo hanbiť.
MARTIN. V závere apríla sa v Dolnom Kubíne uskutočnila krajská súťažná prehliadka detských folklórnych súborov Kubínske krpčeky. Postúpilo na ňu jedenásť súborov zo štyroch regiónov Žilinského kraja, spolu cez tristo mladých tanečníkov, spevákov a muzikantov, medzi nimi aj detské folklórne súbory Turiec a Kalužiar z Martina. Súťažné choreografie posudzovala odborná porota, zložená z odborníkov na hudbu, ľudový tanec a folklór - Slavomír Ondejka, Alžbeta Lukáčová a Andrea Jágerová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Súbory vo svojich programoch tanečne i hudobne priblížili zvykoslovne témy či tradičné remeslá jednotlivých regiónov. „Najprirodzenejšie pôsobili detské hry v podaní tých najmenších. Najviac úsilia by mali vedúci pri svojej práci zamerať na bezprostrednosť, prirodzenú hravosť a vyjadrenie spontánnosti a individuality detskej duše,“ sprostredkovala nám jeden zo záverov odbornej poroty Alžbeta Čadecká z Oravského kultúrneho strediska, ktoré bolo organizátorom prehliadky.
Bohatá účasť súborov i pestrosť súťažných choreografií svedčí o stálom záujme detí o tradičnú ľudovú kultúru a o silnom mieste folklorizmu v kultúrnych prejavoch obyvateľov Žilinského kraja. V zlatom pásme sa v silnej konkurencii umiestnili súbory Goral z Hladovky, Cipovička zo Žiliny, Turiec z Martina a Hajovček zo Strečna. Strieborné pásmo získal súbor Sliačanček z Liptovských Sliačov, Pilsko z Oravského Veselého, Likavka z Likavky, Trnkárik zo Žaškova a Pramienok z Liptovského Mikuláša. O bronzové pásmo sa podelili detské súbory Kalužiar z Martina a Podbielan z Podbiela.
„Víťazom súťaže s priamym postupom na celoštátny detský folklórny festival, ktorý sa uskutoční 6. júna v Likavke, sa stal detský folklórny súbor Goral z Hladovky. Návrh na postup získal detský folklórny súbor Cipovička zo Žiliny,“ tlmočí výsledky prehliadky A. Čadecká.
DFS Turiec uspel s choreografiou “Z páračiek“, ktorá vychádza z pôvodného výskumu Hany Zelinovej-Bílkovej zo začiatku 80-tych rokov v hornopovažskej obci Nezbudská Lúčka. Autori choreografie, Zuzana Dejčíková, Alena Havlínová a Antonín Havlín, sa po takmer tridsiatich rokoch vrátili späť do obce, aby spoločne s Kornéliou Lodererovou, vedúcou speváckej folklórnej skupiny, doplnili pôvodný výskum.