Martinskí poslanci nesúhlasili nedávno so zaradením elokovaných pracovísk súkromných základných umeleckých škôl do siete škôl a predškolských zariadení. Iniciátor žiadosti ale redakcii tvrdil, že išlo o predčasnú stopku, lebo od septembra bude povolenie z ministerstva mať.
MARTIN. Poďme na začiatok. Súkromná základná umelecká škola na Ulici M. Haľamovej v Martine požiadala mesto Martin o vyjadrenie súhlasu so zaradením desiatich elokovaných pracovísk so sídlom v Žiline, Vrútkach, Žabokrekoch, Sučanoch, Turanoch, Lietavskej Lúčke, Divine, Lodne, Kysuckom Novom Meste a Povinej (ich počet neskôr znížil na osem), ktoré malo navštevovať okolo 400 detí. Elokované pracoviská sa mali venovať predovšetkým tancu, z malej časti výtvarne a hudobne nadaným deťom.
Vzhľadom k tomu, že po ich vytvorení by patrila mestu Martin povinnosť cez príspevok štátu financovať deti v elokovaných pracoviskách, a to aj napriek tomu, že by sa venovali deťom z iných obcí a miest v Turci i za hranicami regiónu, poslanci mestského zastupiteľstva neschválili vydanie súhlasného stanoviska k ich zriadeniu.
Základným dôvodom pre nesúhlas je fakt, že v meste zabezpečuje mimoškolskú záujmovú a umeleckú činnosť sedem centier voľného času s počtom vyše 2 200 členov a päť základných umeleckých škôl s počtom takmer 4 000 členov. Z evidencie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vyplýva, že na území mesta je teraz 32 elokovaných pracovísk.
„Martinské deti majú teda dosť možností rozvíjať svoj talent v existujúcich zariadeniach,“ povedala na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva vedúca odboru spoločenských služieb MsÚ v Martine Katarína Tomášová. Podčiarkla zároveň, že v elokovaných pracoviskách je veľmi obtiažne kontrolovať efekt vynaložených finančných prostriedkov.
Podľa zriaďovateľa spomínanej súkromnej základnej umeleckej školy Miroslava Frolu ale poslanci vraj nedostali celú informáciu. „Išlo o výnimku na zriadenie elokovaných pracovísk v inom ako obvyklom termíne. Chceli sme pre deti zo spomínaných miest a obcí vytvoriť čo najskôr podmienky na rozvoj ich talentu, najmä čo sa týka tanca. Dnes je problém zriadiť základnú umeleckú školu vo veľkom meste, nieto v malých obciach, lebo má množstvo až detailných podmienok, trebárs v materiálovom vybavení,“ obhajuje elokované pracoviská Frolo. Podľa jeho názoru nesúhlas martinských poslancov spôsobil len to, že vznik elokovaných pracovísk sa presunie na neskorší termín.
Katarína Tomášova ale požiadala o stanovisko k tomuto konkrétnemu prípadu aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
„Podľa vyjadrenia Evy Anovčinovej, ktorá na ministerstve spravuje agendu a žiadosť vo veci zaradenia elokovaných pracovísk SZUŠ na Ulici M. Haľamovej v Martine do siete škôl a školských zariadení, Miroslav Frolo do 24. apríla 2015 nepredložil vyjadrenie mesta sformulované v nesúhlasnom uznesení. Uviedla, že v prípade, ak mesto Martin nevydalo súhlasné vyjadrenie v spomínanej veci, tak sa konanie zastaví a elokované pracoviská nebudú zaradené do siete ani teraz, ani od septembra 2015. Bez súhlasného stanoviska mesta nie je možné do siete škôl a školských zariadení zaradiť žiadne elokované pracovisko,“ predostrela Tomášová výsledok telefonického rozhovoru, ktorý mala s ministerstvom školstva.
„Ministerstvo vyslovene žiadalo vyjadrenie mesta Martin k predmetnej veci, aj napriek tomu, že v školskom zákone sa hovorí o tom, že obec sa vyjadruje k zriadeniu elokovaných pracovísk, ktoré sú zriadené na jej území,“ pokračovala Tomášová. Zdôraznila, že uvedené vyjadrenie ministerstvo žiadalo v zmysle správneho konania z dôvodu, že stanovisko mesta je podstatné preto, lebo SZUŠ na Ulici M. Haľamovej má sídlo v Martine a financovanie elokovaných pracovísk by prebiehalo v prípade ich zaradenia do siete prostredníctvom mesta Martin.
„Samozrejme, že sa prispôsobíme termínom i rozsahu podkladov, ktoré od nás ministerstvo pre zriaďovacie listiny elokovaných pracovísk požaduje. Ďalej na tom pracujeme, hoci je pravda, že pre nový školský rok to nestihneme,“ hovorí k téme Frolo.
„No pravda je aj to, že naša škola je stopercentne vyťažená denne od 14. do 20. h a stále registrujeme nové a nové prihlášky. Deti už nemáme kam umiestniť. Môžeme za to, že chcú ísť k nám a nie do inej školy?“ pýta sa na záver.