TURČIANSKE TEPLICE. Za pekným oblečením musia cestovať desiatky kilometrov. Ak bývate v Turčianskych Tepliciach a chystáte sa napríklad na prvé rande, svadbu či pracovný pohovor a nemáte čo na seba, máte problém. V kúpeľnom mestečku by ste nákupné centrum s množstvom obchodov rôznych odevných značiek hľadali naozaj márne. Miestami tu narazíte i na nejaký butik, no ten je viac menej určený pre staršie dámy a ženy oblejších tvarov. Obchod s obuvou sme tu našli len jeden.
Za kvalitou musia cestovať
Miestni sa tak musia uspokojiť iba s tamojšími čínskymi obchodmi, kde na vás prvotriedny sortiment z regálov naozaj nepadá. Ak sa však dobre pohrabete, zaujímavé kúsky oblečenia a topánok môžete nájsť i tu.
Kto však uprednostňuje kvalitu, má smolu a za nákupmi sa musí vybrať do niekoľko desiatok kilometrov vzdialených miest v okolí Turčianskych Teplíc. Najmä mladé dievčatá a ženy tak musia pravidelne vyrážať za štýlovými kúskami do Martina, Prievidze, Banskej Bystrice, zriedkavo tiež do Žiliny.
Problém s nedostatočným výberom módnych odevov pociťuje i 27-ročná Tepličanka Lucia.
„V našom meste sa naozaj nedá nakupovať oblečenie. Veci si preto zháňam v Martine, Banskej Bystrici alebo objednávam aj cez internet. Iba tieto nohavice, ktoré mám na sebe mám z číňaku, pretože sú tehotenské a ja čakám bábätko,“ povedala sympatická mamička, zhodou okolností zamestnankyňa miestnych kúpeľov.
„Nielen ja by som tu uvítala nejaké nákupné centrum. Aj niektorí naši kúpeľní hostia sa nás často pýtajú, kde je v Tepliciach obchodný dom, že by sa tam išli poobzerať. Občas nemajú kde tráviť voľný čas,“ opisuje Lucia a ako dodáva, v meste už zopár podnikateľov malo ambície otvoriť si obchod s oblečením, no príliš dlho sa neohriali.
Kúpeľníci majú radšej suveníry
Podobný názor ako Lucia zdieľa i ďalšia mamička Danka, ktorú sme v Turčianskych Tepliciach stretli na prechádzke aj s dieťatkom.
„S nakupovaním oblečenia je to v našom meste katastrofa. Človek si aj spodnú bielizeň musí ísť kúpiť do vedľajšieho mesta. Z internetu veci neobjednávam, mám najradšej, keď si všetko môžem vyskúšať a obzrieť kvalitu,“ hovorí Tepličanka. Aj ona by sa preto potešila nákupnému centru v ich meste.
„Bolo by to fajn, hoci neviem, či by sa tu veľký obchoďák uživil. Tepličania majú veľmi nízke platy, tak by asi nechceli zbytočne rozhadzovať peniaze,“ zamyslela sa Danka.
Na trojtýždňový pobyt do kúpeľného mestečka zavítala Ingrid z Michaloviec. Jej nákupy ale rozhodne nechýbali.
„Mne to neprekáža, že tu nie je nákupné centrum. Som tu predsa pre niečo iné a základné potraviny či drogériu si mám kde kúpiť. Pred oblečením som v Tepliciach uprednostnila nákup suvenírov, aby som mala pamiatku, keď sa vrátim domov,“ vysvetlila Michalovčanka.
Mesto by investora podporilo
Iný pohľad na vec mali mladé študentky z teplického gymnázia.
„Máme tu len asi štyri čínske obchody a tam sa príliš vyberať nedá. Nakupovať preto chodíme s rodičmi do Martina, Prievidze, Žiliny alebo Banskej Bystrice. Niekedy sa dohodneme s kamarátkami, sadneme na vlak a ideme všetky spolu,“ svorne sa zhodli 15-ročné gymnazistky Alexandra z Mošoviec a Zuzana z Diviak.
Slabé nákupné možnosti v Turčianskych Tepliciach si uvedomuje i primátor Igor Hus.
„Kúpna sila v našom meste je nízka, a preto ak by sa aj našiel investor, ktorý by tu postavil nákupné centrum, možno by mal problém sa udržať. My sme kúpeľné mesto a na predaj idú skôr suveníry. Už v minulosti som postrehol snahu drobných podnikateľov, ktorí si otvorili obchody s oblečením, no príliš dlho nefungovali, keďže museli zároveň platiť vysoké nájomné,“ zhodnotil teplický primátor. Ako ďalej povedal, výstavbe obchodného domu sa však nebráni a ak by sa našiel vhodný investor, túto myšlienku rád podporí.