MARTIN. V poradí 16. ročník finálového turnaja debatnej ligy ovládol tím z martinského gymnázia Jozefa Lettricha. Družstvo v zložení Anna Skuhrová, Slavomír Sovík a Dárius Čoreja zažiarilo v konkurencii 20 najlepších stredoškolských debatných tímov z celého Slovenska. Ich dominanciu podčiarkol finálový výsledok, keď od sedemčlennej poroty dostali plný počet hlasov a vyhrali jednoznačne 7:0.
Rečníci sú tolerantnejší
Finálová debata sa uskutočnila priamo v rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky. Diskutéri približne hodinu rozvíjali svoje argumenty na tézu Vyslanie pozemných ozbrojených síl na boj proti islamskému štátu.
„Bolo to asi najlepšia debata, ako som kedy zažila,“ prezradila Anna Skuhrová.
Recept na úspech je podľa nej relatívne jednoduchý.
„Treba sa zaujímať o veci, ktoré sa vo svete dejú. Bez všeobecného prehľadu sa debatovať nedá. Diskusia ma naučila počúvať aj druhú stranu a kriticky rozmýšľať nad jej argumentmi. Také niečo sa každému zíde aj v bežnom živote,“ myslí si.
Ďalší člen tímu Dárius Čoreja hovorí, že dôležité je vedieť správne nesúhlasiť. S aroganciou sa to v seriózne vedenej debate ďaleko dotiahnuť nedá.
„Diskutéri sú potom aj v každodenných rozhovoroch voči druhej strane tolerantnejší. Ja si na debatách vysoko cením i to, že dokáže napomôcť tomu, aby ste vedeli rozlíšiť skutočný fakt od názoru, ktorý je len veľmi slabo podložený.“
Angličanovi sa v angličtine debatuje lepšie
Najlepším rečníkom turnaja sa stal člen martinského družstva Slavomír Sovík. Takisto jeho debatovanie osobnostne posunulo ďalej.
„Dnes sa nás z rôznych zdrojov valí množstvo informácií. Ak človek nevie kriticky rozmýšľať, tak ho to jednoducho prevalcuje a len veľmi ťažko sa potom správne rozhoduje.“
Čerstvý maturant zároveň patrí aj do národného tímu, ktorý bude reprezentovať Slovensko na medzinárodnom turnaji debatných klubov v Singapure.
„Na medzinárodnom poli sa presadzuje ťažko. Keďže sa debatuje v angličtine, tak tí, čo hovoria týmto jazykom, majú výhodu. S angličtinou síce nemáme problém, ale ak máte súťažiť s niekým, pre koho to je rodná reč, ťažko sa mu vyrovnáte. On svoj argumenty sformuluje povedzme desiatimi slovami, kým my na to potrebujeme o pár slov viac,“ vysvetľuje.
Vedia držať argumentačnú líniu
V posledných dvoch ročníkoch debatného turnaja sa študenti martinského gymnázia Jozefa Lettricha prebojovali do finále, kde však prehrali o jeden rozhodcovský hlas.
„Po minuloročnej prehre boli takí sklamaní, že som im sľúbil, že ak zas postúpia do finále, prídem ich do Bratislavy osobne povzbudiť. Keďže oni svoju časť úlohy splnili, bol rad na mne. Musel som síce vyraziť z domu o pol piatej ráno, aby som všetko stihol, no nič neľutujem. Pripravili mi zážitok, na ktorý budem ešte dlho spomínať,“ nešetril slovami chvály riaditeľ školy Igor Libo.
Debatný krúžok na martinskom osemročnom gymnáziu funguje deväť rokov a v súčasnosti ho vedie Judita Poliačiková. Pred nejakým časom síce odišla do dôchodku, no keď ju žiaci prišli poprosiť aby v krúžok viedla ďalej, neodmietla.
„Debata posunula, či už profesne, ale aj v bežnej komunikácii, aj mňa. Keď som videla, aký majú žiaci záujem, aby krúžok pokračoval, nedalo sa odmietnuť,“ tvrdí dnes už bývalá učiteľka dejepisu.
Že jej zverenci vyhrali debatnú ligu, ju veľmi neprekvapilo. Presne totiž vie, čo sa v nich skrýva.
„V prvom rade majú široký rozhľad a aktuálnom dianí. Dobrý rečník totiž musí byť na pulze doby. Dokážu si držať svoju argumentačnú líniu a ich argumenty sú také silné, že druhej strane sa na ne veľmi ťažko reaguje,“ dodala na záver.
ROMAN BREZNIAK