Viacúčelové ihrisko v areáli Základnej školy na Jahodníckej ulici slúži aj verejnosti, ale neotvárajú ho len tak, má riadny poriadok.
MARTIN. Viacúčelové ihrisko v areáli Základnej školy na Jahodníckej ulici v Martine stavebne ukončili v októbri minulého roka. Už počas jeho výstavby sa najmä rekreační športovci z Ľadovne a Jahodník nádejali, že ho sprístupnia aj verejnosti a deti, mládež či dospelí si budú môcť na ňom zašportovať v čase, keď ho nebudú využívať školáci.
Nádej je realitou. Športovisko je v správe základnej škole pod podmienkou, že po dohode s výborom mestskej časti Ľadoveň, Jahodníky, Tomčany škola vyčlení hodiny, resp. vytvorí systém, ktorý umožní používať areál aj pre verejnosť.
„Už sa to deje. Denne je možné ihrisko využívať do podvečerných hodín,“ povedal na nedávnom rokovaní mestského zastupiteľstva viceprimátor Imrich Žigo, pričom upozornil, že ihrisko bude možné využívať aj počas víkendových dní či sviatkov. Môže sa tak stať po dohode so správcom ihriska, kľúče od neho sa budú odovzdávať po podpísaní hmotnej zodpovednosti.
„Futbalové ihrisko, atletická dráha a doskočisko do diaľky sa už prenajíma. Prevádzkový poriadok je zverejnený na stránke našej školy,“ hovorí riaditeľka školy Miriam Tvarožná. „Jeho súčasťou sú aj prevádzkové hodiny. Platí, že približne od 16.45 do 18.45 h ho môže využívať verejnosť,“ upresňuje. No dodáva zároveň, že treba rozlišovať atletickú dráhu a futbalové ihrisko. Na atletickú dráhu si môže prísť zabehať ktokoľvek do trištvrte na sedem večer, samozrejme mimo hodín, ktoré sú vyčlenené pre školu.
„V tom čase končí pracovný čas školník, ktorého povinnosťou je dohliadnuť, či je všetko v poriadku aj na ihriskách a zamkne školu,“ pokračuje riaditeľka. „Bežcom to stačí, zatiaľ so nezaregistrovala, žeby chceli atletickú dráhu sprístupniť aj mimo toho času. Ale, je to samozrejme možné, no takýto rekreačný bežec či profesionálny športovec by musel oproti podpisu prevziať odo mňa kľúče a prebrať zodpovednosť za celý areál. Zatiaľ sme takúto situáciu neriešili.
Iný režim má futbalové ihrisko,“ vysvetľuje M. Tvarožná. Zdôrazňuje pritom, že o údržbu areálu, jeho čistotu, zveľaďovanie sa stará škola. Ak dá viac na ihrisko, menej zostane deťom. Preto uprednostňuje aj kolektívnu zodpovednosť za to, ako areál bude vyzerať a ako dlho vydrží v poriadku a užívaniahodnom stave. „Ak si ho zničíme, tak ho nebudeme mať, ale bola by to škoda. Preto ihrisko prenajímame – záujemcovia platia 7 eur na hodinu. Peniaze, ktoré takto získame, sú účelovo viazané a budeme ich opäť používať výhradne na údržbu tohto športoviska. Ak ich minieme na zber odpadkov, tak sa tak minú a nebudeme si šetriť na niečo dôležitejšie. Je to na ľuďoch, ako pristúpia k užívaniu ihriska a ako dlho nám vydrží. Nie je to perpetum mobile,“ prízvukuje riaditeľka.
Pripomína tiež, že ak si nejaká partia chce prenajať ihrisko mimo klasických prevádzkových hodín, táto možnosť je. „Treba sa ohlásiť u mňa, podpíšeme zmluvu, odovzdáme kľúče, zaplatí sa príslušný poplatok na účet a ľudia môžu športovať. To sa už deje. Hrajú sa u nás napríklad aj zápasy I. mestskej ligy v malom futbale. Ale prísť k nám môžu aj rekreační futbalisti, partie z práce či rôzne kolektívy, ktoré sa dohodnú, že si prídu zašportovať.“
Trošku iný režim prístupu na ihrisko majú deti. „Ak prídu do areálu v rámci prevádzkových hodín, mali by byť v sprievode dospelých, vtedy je aká-taká istota, že nebudú robiť neporiadok. Aj vychovávateľky na nich môžu dozrieť, ak sú ešte s deťmi vonku. Ale, úprimne, neboli by sme radi, keby sa nám okolo ihriska tmolili večer a počas víkendov partie mladých s fľašami, ktoré by sme museli po nich zberať,“ opisuje M. Tvarožná. Pripomína ešte, že prenájom futbalového ihriska či atletickej dráhy bude možný aj cez prázdniny. „Treba prísť a dohodnúť sa so mnou na režime ich užívania,“ otvára perspektívu najbližších mesiacov riaditeľka.