SKLABIŇA. Cintorín v Sklabini, ale najmä tamojšie vojnové hroby s pamätníkom možno dostanú čoskoro dôstojnejší vzhľad. Sklabinský cintorín je totiž Národná kultúrna pamiatka s dôležitým historickým významom. Jeho súčasťou sú vojnové hroby z druhej svetovej vojny a dominantou územia je pamätník padlým v Slovenskom národnom povstaní a obetiam fašizmu. Sú tu uložené pozostatky zavraždených partizánov, obyvateľov Sklabine, ktorých počas vojny popravili a pochovali najskôr na Bukovinách v Martine. Po vojne ich telá exhumovali a previezli na cintorín do rodnej Sklabine.
„V našej obci vzniklo hrdinské Slovenské národné povstanie, bola vyhlásená a obnovená prvá ČSR a tiež tu mali sídla viaceré partizánske jednotky. Za to, že sa dedina nedokázala zmieriť s fašistickou porobou, mučením a vraždením, vojská wermachtu sa jej kruto pomstili, čo dodnes rezonuje v povedomí mnohých pozostalých a pamätníkov,“ priblížil kruté časy starosta obce Július Ondrej.
Hodlajú zrenovovať celý areál
„Cintorín a celý priestor pamätného miesta, vrátane vojnových hrobov pamätníka, podstavy s nosičmi vlajok a dlažby je v súčasnosti vo veľmi zlom a nedôstojnom stave. Chýba tu oplotenie a pomníky na hroboch sú poškodené vplyvom počasia, ako aj vandalmi,“ zhodnotil starosta.
Podľa slov starostu, obec nemá dostatok peňazí na renováciu tohto pietneho priestoru, a preto sa uchádza o dotáciu z ministerstva vnútra vo výške 20 tisíc eur. V prípade jej schválenia, by potom obec znášala náklady vo výške 20 percent z tejto sumy.
Samotná rekonštrukcia by zahŕňala vybudovanie nového oplotenia pri vojnových hroboch, čiastočnú renováciu a výmenu oplotenia areálu cintorína, opravu pietneho miesta, vlajkoslávy ako aj domu smútku i zvonice, ďalej rekonštrukciu a dobudovanie verejného osvetlenia i ozvučenia, osadenie lavičiek, odpadkových košov či montáž infotabule nielen k vojnovým hrobom, ale vôbec pre všetkých pochovaných.
Súčasťou renovácie by mala byť tiež výsadba zelene a drevín, oprava i náter vstupných brán a bráničiek.
Kolumbárium s urnovým hájom
„Areál treba zachovať v pôvodnom architektonickom zámere, aby pripomínal pietu a úctu, ale zároveň ho treba zmodernizovať na úroveň 21. storočia, aby sa stal dôstojným miestom pre posledný odpočinok vojnových hrdinov, ako aj pietnym miestom na chvíľkové zastavenie sa a poďakovanie za vydobytú slobodu,“ zdôraznil Július Ondrej, ktorý by na sklabinskom cintoríne rád vybudoval aj tzv. kolumbárium s urnovým hájom.
„Bolo by to pietne miesto v zmysle spomienky na všetky obete tyranie. Na vydláždenom priestore s niekoľkými lavičkami by horel večný oheň. Schránky na umiestnenie urien by boli situované z vonkajšej strany,“ vykreslil starosta. Ako ďalej dodal, veľa prác by si obec zabezpečila sama a s pomocou občanov.
„Sklabinčania už záujem o náš cintorín preukázali na nedávnych brigádach. Ochotne prišli vyčistiť jeho areál aj okolie, hrabali lístie či vypiľovali dreviny. Bolo vidno, že im záleží na vzhľade cintorína a pamiatke na vojnových hrdinov a že to robia nielen z vďaky, ale aj z hrdosti. Naozaj nezabúdajú na smutné udalosti z histórie, pretože sviečky na hroboch padlých pravidelne horia, a to nielen pri výročiach popravy, SNP či oslobodenia obce, ale skoro vždy aj vo všedné dni,“ pochválil obyvateľov Július Ondrej.
Ak by sa Sklabini podarilo čoskoro získať spomínanú dotáciu, ktorú majú ako povstalecká obec sľúbenú, s rozsiahlou rekonštrukciou cintorína by mohli začať približne o rok.