Preč s ypsilonom! Určite si to nejeden z vás zaželal minimálne vtedy, keď ste ako školák dostali zlú známku z diktátu. Hoci je naša slovenčina krásny jazyk, gramatika a najmä mäkké a tvrdé i/y veru často potrápia nejedného Slováka.
Pobavte sa i pri správach z Turca
Zlatý fond denníka Sme preto prináša výraznú úľavu a predovšetkým pobavenie každému čitateľovi, ktorý si chce vychutnať svoje obľúbené internetové stránky v pôvodnej štúrovčine. Nikde žiadny ypsilon, len mäkká slovenčina.
Návod na takéto vtipné čítanie a návrat do roku 1843, kedy sa aj za pomoci Ľudovíta Štúra uzákonila spisovná slovenčina, je úplne jednoduchý. Na webovej stránke www.zlatyfond.sme.sk si kliknete na ikonu s názvom Konjec ipsilónu Surfuj v štúrovčine a zobrazí sa vám okienko s názvom Zludevítovať stránku. Tam napíšete svoju obľúbenú webovú adresu a po pár sekundách sa už môžete veselo ponoriť do tajov štúrovčiny.
Vďaka tejto aplikácií si v jazyku bez ypsilonu môžete prebehnúť aj internetovú stránku MY Turčianskych novín na www.turiec.sme.sk. Aj seriózne spravodajstvo tak ihneď dostáva nový rozmer.
A ako vyzerajú články preložené do štúrovčiny? Napríklad aj takto:
„V Rakove virástla ňevšedná dreveňica skrášlená zvjeracimí postavamí. Šikovňje ruki rezbárou predvjedli svoje umeňja i tento rok.“
Najčistejšia je stredoslovenčina
Ľudovít Štúr zdôrazňoval starodávnosť slovenčiny, jej ľubozvučnosť, bohatstvo, tvorivosť a nepokazenosť cudzími vplyvmi. Za najčistejšiu a najzachovalejšiu podobu slovenčiny pokladal nárečia v okolí Tatier.
Štúr zadefinoval svoj pravopis v diele Náuka reči slovenskej. Mäkkosť d, t, n označoval mäkčeňom, mäkké ľ v pôvodnej štúrovčine nebolo, pretože Štúr ho pokladal za zbytočné. Rovnako odmietal používať písmeno ä, ktoré považoval za hynúcu hlásku a do svojej spisovnej slovenčiny ho nezaradil. Namiesto ä sa preto písalo e. Ľudovít Štúr tiež určil písať dvojhlásky ia, ie, ô ako ja, je, uo. V Štúrovej slovenčine nebolo dlhé é ani ó. Aj v súčasnosti mnohými zatracované písmeno y neuznával a nepovažoval ho dokonca ani za samohlásku. Tvrdil, že v našej reči y skrátka nie je. Čo by dali mnohí dnešní študenti za to, aby jeho pravidlá platili i v súčasnosti..