MARTIN. Martinská mestská polícia sa prevencii venuje prakticky od svojho vzniku v roku 1991. Až do roku 2000 fungovala nepravidelne zväčša na žiadosť škôl.
„Viacero tried prišlo do telocvične, kde sme organizovali besedy. Chodili sme robiť ukážky aj na branné cvičenia. Všetko sa ale robilo takpovediac na kolene,“ spomína koordinátorka preventívno-výchovných činností Janka Húsková.
Deti chodia s plyšákom aj do divadla
Na prelome tisícročí martinská mestská polícia zintenzívnila svoje aktivity v prevencii. Vzniklo viacero projektov, ktoré sú dodnes úspešné. Veľmi populárny je Kamarát AX zameraný na deti v predškolskom veku a prvé tri ročníky základných škôl. Len v minulom školskom roku sa ho zúčastnilo 2 267 detí. S menšími zmenami funguje od roku 2005 a policajti ho prezentujú zábavnou formou. V každej triede nechajú plyšového psa, ktorého meno je AX a tiež jeden zošit. Deti si psa striedajú a zväčša si ho berú domov. Do zošita potom lepia fotky a píšu, čo všetko s ním zažili.
„Raz sme šli s rodinou do divadla a stretli sme tam tri deti s plyšovým Axom. Je príjemné, keď má naša práca takúto odozvu. Rodičia nás potom síce trochu podpichujú, že psíka ich ratolesti nosia so sebou úplne všade, no celé to vnímajú pozitívne,“ netají spokojnosť preventistka.
Projekt AX obsahuje štyri témy. Polícia a čo robiť, keď sa stratím, Ako sa hrať bezpečne doma i vonku, Bezpečný kontakt so zvieratami a Bezpečné bicyklovanie a korčuľovanie.
„Deťom sa nesnažíme prednášať, ale skôr s nimi besedovať, čo znamená veľa sa ich pýtať. Pri svojich odpovediach zistia, že už vedia o problematike naozaj dosť. Takéto utvrdzovanie, či otvorená debata ich posunie oveľa viac ako pasívne prijímanie informácií,“ jednoznačne si stojí za svojim.
Mladí hrdinovia rýchlo spanikária
V súčasnosti je veľmi diskutovanou témou aj fajčenie a pitie alkoholu neplnoletými deťmi. Mestskí policajti sa v rámci prevencie nevyhýbajú ani tejto problematike.
„Pri fajčení je najčastejšou príčinou to, že fajčia rodičia či starí rodičia. Deti si v zásade myslia, že dať si cigaretu do úst je normálna vec. Keď k tomu pripočítame ich prirodzenú zvedavosť, viac im netreba,“ hovorí.
Rodičia, niekedy možno nevedomky, podporujú svoje ratolesti aj v tom, aby časom získali pozitívny vzťah k alkoholu. Darované detské šampanské či ochutnanie peny z piva môžu v budúcnosti spôsobiť viac problémov, ako by sa na prvý pohľad zdalo.
„Už žiaci na prvom stupni nám priznávajú, že im rodičia dovolia piť radler. Takto si sami vyrábajú problém, ktorý im raz môže prerásť cez hlavu,“ upozorňuje.
Besedy však nie sú len o zdvihnutom prste a vysvetľovaní. Žiaci, napríklad, môžu ochutnať cukrovinky, v ktorých je esencia alkoholu. Potom im policajti dajú fúkať.
„Veľmi sa čudujú, že keď zjedia dobošku Mila nafúkajú aj 0,4 promile.“
Pri pití alkoholu maloletými je nebezpečné najmä to, že preceňujú svoje schopnosti. Na začiatku sú vždy hrdinovia, no keď sa niečo stane, zväčša sa zľaknú. Keďže nevedia čo robiť, rýchlo sa snažia zbaviť zodpovednosti.
„Veľakrát sa už stalo, že naše hliadky našli na mol opité 13- 15 ročné deti. V takýchto prípadoch ide naozaj o ohrozenie života, a preto vždy zabezpečíme odbornú lekársku pomoc. Kamaráti väčšinou spanikária, keď po konzumácii alkoholu niektorý z nich odpadne a z miesta jednoducho ujdú. Nad tým, čo všetko sa môže stať v tej chvíli, nerozmýšľajú,“ pridáva praktickú skúsenosť koordinátorka prevencie.
Všimol si ich aj prezident
V súčasnosti sa na martinskej mestskej polícii prevencii vo väčšom zábere venuje deväť ľudí. Ide väčšinou o radových policajtov, ktorí to robia nad rámec svojich bežných povinností.
„Každý má spracovanú svoju tému, ktorá mu je blízka a cíti sa v nej doma. Máme kolegu, ktorý mal problém s nelátkovou závislosťou, a tak na vlastnej koži zažil, aké to je spadnúť až na dno a vyhrabať sa z neho zas hore. Žiaci ho na besedách vnímajú úplne inak ako niekoho, kto ovláda len teóriu.“
Za prevenčnú činnosť, ktorá okrem práce so školákmi zahŕňa i viacero iných oblastí, ocenil Martinčanov v roku 2004 aj prezident republiky.
„Ako prví z mestských polícií, a pokiaľ viem zatiaľ ako jediní na Slovensku, sme ako kolektív získali za prevenciu Medailu prezidenta SR,“ spokojne dodáva Janka Húsková.
Spolu s kolegami v roku 2014 pripravili pre deti martinských materských a základných škôl 39 exkurzií, 426 besied, ktorých sa v 338 triedach zúčastnilo celkom 6 780 detí. Takisto 22 preventívnych aktivít venovaných občianskej verejnosti. Počas nich ľudia, zjednodušene povedané, miesto pokút dostávajú užitočné informácie.
„Aj takouto cestou sa snažíme ukázať, že mestská polícia nie je len o papuči na zle zaparkovanom aute,“ uzavrel debatu náčelník Igor Húska.