MARTIN. Výstava Pocta Mikulášovi Galandovi, ktorú dnes (15. mája) podvečer otvoria v Turčianskej galérii, má pripomenúť a uctiť si pamiatku a dielo tohto vynikajúceho umelca zakladateľskej generácie moderného slovenského výtvarného umenia v širších umeleckých súvislostiach.
Mikuláš Galanda po počiatočných štúdiách v Budapešti, prerušovaných prvou svetovou vojnou vyštudoval maliarstvo a grafiku najskôr na Umeleckopriemyselnej škole (1922) a od roku 1923 do 1927 na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Po štúdiách sa vrátil na Slovensko a vyučoval najskôr na meštianskych školách a od roku 1933 ako riadny profesor na progresívnej Škole umeleckých remesiel v Bratislave až do svojej predčasnej smrti (1938).
Spoločne s Ľudovítom Fullom vydávali začiatkom tridsiatych rokov “súkromné listy Fullu a Galandu“, v ktorých propagovali moderné výtvarné názory odrážajúce poznatky z vývoja európskeho umenia prvých troch desaťročí 20. storočia. No aj ich vlastná umelecká tvorba sa stala v mnohých oblastiach podnetom nielen pre ich súčasníkov, ale aj generácie, ktorá prišla po nich. V roku 1957 v období dogmatického socialistického realizmu na ňu manifestačne nadviazali mladí absolventi Vysokej školy výtvarných umení a v mnohom je aktuálna aj dnes.
Mikuláš Galanda, hoci zomrel ako 43-ročný, vytvoril pozoruhodné dielo venované tradičným umeleckým archetypom, najmä obrazu ženy-matky, ale i diela venované sociálnym témam i vynikajúcej modernej ilustrácii. Práve za ňu získal viaceré významné vyznamenania. Výstava, ktorej kurátorskou je Zita Kostrová, i katalóg prinášajú reprezentatívny prehľad Galandovej tvorby a v druhej časti výber z tvorby umelcov, ktorí mu boli blízki a výber z textov približujúcich jeho charizmatickú osobnosť od autorov, ktorí ho ešte osobne za jeho života poznali.
Autor: Patrícia Lipková