MARTIN. Dobrovoľníci boli podľa manažérky vzdelávania Národnej knižnice Českej republiky Zuzany Ježkovej v knižniciach od nepamäti, iba im tak nehovorili.
"V malých knižniciach nehovoria človeku, ktorý príde pomôcť jedinému pracovníkovi dobrovoľník. Nie preto, že by to dobrovoľník nebol. Ale do tejto škatuľky ho nezaraďujú iba preto, že príde niečo zdarma urobiť pre knižnicu a pre ľudí, ktorí do nej chodia. Je to jednoducho človek z obce, ktorý vie niečo, čo knihovníčka nevie. Alebo jej vo voľnom čase príde pomôcť s organizáciou akcie, na ktorú už by sama nestačila. A takto to dobrovoľníctvo u nás bolo, je a dúfam, že navždy bude," povedala Ježková.
Doplnila, že v Českej republike funguje zákon o dobrovoľníckej službe, ktorý vyčleňuje takzvanú akreditovanú dobrovoľnícku činnosť, sprostredkovávanú mimovládnymi organizáciami. "Ale väčšina dobrovoľníkov v Českej republike funguje na báze občianskeho zákonníka, čo je absolútna väčšina všetkých dobrovoľníkov v knižniciach. Dobrovoľníkov je pomerne dosť a stále pribúdajú. Od roku 2011 do roku 2013 bol ich nárast asi 45 percent. Iba nie je úplne isté, či naozaj bol taký nárast dobrovoľníkov alebo nárast evidovaných dobrovoľníkov," uviedla manažérka vzdelávania Národnej knižnice Českej republiky.
Riaditeľka Turčianskej knižnice v Martine Katarína Vandlíková podotkla, že práca v knižnici regionálneho typu nemôže fungovať bez spolupracovníkov a dobrovoľníkov. "Mnohokrát spolupracujeme s generáciou seniorov, ktorí pre nás urobia podujatie pre deti. Poznáme čitateľa, vieme, aké má záujmy, on pozná naše potreby. Vytvoríme mu priestor, aby dokázal prezentovať svoje aktivity alebo schopnosti. V minulom roku sme napríklad v pobočke Sever realizovali projekt Podpora komunitných aktivít v Turčianskej knižnici. Pätnásť seniorov robilo podujatia dvakrát do mesiaca. Deťom prezentovali cestovateľské zážitky, zberateľské vášne. Staré mamy robili tvorivé dielne háčkovali, štrikovali," dodala Vandlíková.
Pripomenula, že Turčianska knižnica dlhodobo realizuje aj projekt donáškovej služby do domu. "Zapojili sme do neho seniorov, ktorí si v okolí vytypovali dvoch známych a robili im donáškovú službu do domu. Raz do mesiaca navštívia nejakého zdravotne postihnutého seniora, ktorý už nemôže do knižnice prísť osobne. Donesú mu nejaké časopisy, knihy, no a takto sa v rámci okolia snažia pomôcť priateľom, známym," uzatvorila riaditeľka Turčianskej knižnice.