MARTIN. Výstava k 120. výročiu narodenia maliara, grafika, knižného ilustrátora a vynikajúceho výtvarného pedagóga Mikuláša Galandu (1895 – 1938), ktorú Turčianska galéria v Martine sprístupnila včera, je poctou umelcovi, ktorý napriek ťažkému životnému údelu dokázal ísť za svojím výtvarným snom a vytvoriť dielo s presahom nielen umeleckých kritérií svojej doby, ale inšpirovať generácie výtvarných umelcov aj po predčasnej smrti. Dal meno zakladateľskej generácii moderného slovenského výtvarného umenia, pričom v jeho diele sa skĺbili nielen prvky moderného umenia, ale aj odkazov na tradičné umenie blízke Slovákom.
Výstava, ktorá vznikla pod kurátorským vedením Zity Kostrovej má dve základné časti. V prvej sa prezentuje prierez dielom turčianskoteplického rodáka Mikuláša Galandu a v druhej návštevník nájde obrazy výtvarných umelcov, ktoré odkaz Galandu inšpiroval. Pochádzajú zo zbierok viacerých slovenských galérií a zo súkromných zbierok.
„Sme nesmierne hrdí na Galandovo dielo,“ povedal vo svojom vystúpení na vernisáži primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus. Zdôraznil pritom, že výtvarný svet je teraz spätý nielen s jeho menom, ale celou generáciou výtvarných umelcov, čo si história zapamätá.
Aktuálnu výstavu, ktorá potrvá do 23. augusta, si už okrem hostí na vernisáže, môžu medzi prvými pozrieť aj návštevníci dnešnej Noci múzeí a galérii.