dina a práca. V Turci sa ale o ňom veľa nevie.
MARTIN. Vo februári boli toho plné noviny a televízia. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na tlačovke oznamoval, že jeho rezort ide zabiť dve muchy jednou ranou. Po prvé - pomôže vytvoriť viac pracovných miest pre matky, ktoré by aj rady vymenili materskú dovolenku za stály príjem zo stálej práce a po druhé – pomôže vytvoriť na pracoviskách detské kútiky, kde by sa o deti starali kvalifikovaní pracovníci, čo zase sčasti riešilo akútny nedostatok jaslí či predškolských zariadení, ktoré sú vstave prijať do dennej starostlivosti malé deti.
Ako to má fungovať? Zamestnávatelia, ktorí sa do projektu zapoja, musia vytvoriť pracovné miesta pre rodičov detí do šiestich, resp. desiatich rokov. Štát im bude dotovať platy vo výške deväťdesiat percent reálnej celkovej ceny práce, najviac však do výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Zamestnávanie matiek s deťmi od šesť do desať rokov znamená podporu štátu vo výške päťdesiat percent ceny práce. Podmienkou ale je, aby išlo o pracovné zmluvy na dobu neurčitú, pričom štát má svoju podporu takto vytvorených pracovných miest ohraničiť len do konca tohto roka. Minister sa pri obhajobe projektu nevedel jednoznačne vyjadriť, či podpora štátu zamestnávateľom prekročí horizont tohto roka. Vraj záleží na tom, ako sa ujme.
Vytváranie detských kútikov necháva ministerstvo na zvážení zamestnávateľov. Ak sa rozhodnú za, zaplatí im kvalifikovaného pracovníka, zafinancuje časť zariadenia či vybavenie takéhoto kútika.
V projekte ide o okolo 23 miliónov eur, sú to európske peniaze, práve preto je z neho vynechaná Bratislava. Mal začať platiť od marca. V Turci sa o ňom podľa našich zistení máločo vie. Zamestnávatelia nemajú síce povinnosť sa do neho zapojiť, ale pravdepodobne im chýbajú aj základné informácie. Napríklad v Univerzitnej nemocnici Martin o ňom nepočuli.
„Nemám informácie o tom, žeby našu nemocnicu oslovili s tým, aby sa do projektu zapojila,“ sprostredkovala nám stav veci hovorkyňa UN Martin Katarína Kapustová. Oslovili sme aj konateľa Trend Rejlek v Martine Petra Lenčeša. O tejto spoločnosti sa dlhodobo vie, že ponúka nové pracovné príležitosti. „Nie, neviem o tejto možnosti, nemám o nej informácie,“ povedal nám v telefonickom rozhovore. Otázky o možnosti využiť projekt sme poslali aj do Trim Leaderu. Neodpovedali nám.
Konkrétnych odpovedí sme sa nedočkali ani z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Chceli sme vedieť, koľko zamestnávateľov v Turci chcelo informácie o projekte a koľkí sa už pre neho rozhodli. „Konkrétne hodnotenie projektu bude možné urobiť až po jeho skončení,“ informovala nás Barbora Petrová z tlačového odboru ministerstva. „Nateraz sa intenzívne komunikuje s firmami, tretím sektorom aj samosprávou. Implementačná agentúra eviduje denne desiatky požiadaviek aj konkrétnych žiadostí,“ dodala.
Či sú tieto žiadosti aj z Turca, z reakcie ministerstva nevyplýva. No dozvedeli sme sa, že najviac žiadostí všeobecne je na pozície všeobecný administratívny pracovník, účtovník, obchodný zástupca, sprostredkovateľ, projektový špecialista či manažér, pracovník telemarketingu, odborný administratívny asistent, obchodný manažér, administratívny pracovník vo výrobe. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny komunikuje aj s desiatami subjektov, ktoré chcú vytvoriť detské kútiky. „Áno, sú aj v Žilinskom kraji,“ odpovedá Petrová.
Keďže ale tok informácií v rezorte vo vzťahu k verejnosti a novinárom je striktne obmedzený len na informačný zdroj ministerstva, nemohli sme si na Okresnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine overiť, koľko aktivít smerom k zamestnávateľom v rámci spomínaného projektu urobili konkrétne jeho úradníci.