MARTIN. V stredných školách je v máji rušnejšie ako inokedy. Učitelia, žiaci a rodičia nežijú výlučne len maturitami, ale aj prijímacími skúškami. Kým jedni študenti čoskoro triedy opustia, ďalší sa do nich v septembri nasťahujú.
Záujem je vyšší ako ponuka
V Spojenej škole v Martine prišlo na prijímacie skúšky 224 žiakov, no na sedem študijných odborov môžu prijať približne polovicu.
Vyzerá to tak, že strojarina opäť láka. Pozitívnu úlohu zohráva záujem okolitých fabrík o výchovu budúcich zamestnancov a najmä väčšia možnosť zamestnať sa. Veď odborníkov v strojárstve je na trhu napriek vysokej nezamestnanosti nedostatok.
Navyše absolventi okrem maturitných vysvedčení získajú aj vyučné listy. Nie všade je to samozrejmosť. Uvedomujú si to aj rodičia, ktorí pomôžu deti nasmerovať.
„Vždy je lepšie, keď je z čoho vyberať, čo v minulosti nebolo až také samozrejmé. Záujem je najmä o profesie mechanik nastavovač, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, mechanik číslicovo riadených strojov, resp. mechanik hasičskej techniky. Vo väčšom počte sa nám žiaci hlásia aj do športových tried,“ povedal zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie Dušan Hanula.
Stále si majú možnosť vybrať
Tereza Skaličanová si dala prihlášky na dve školy. Na Obchodnú akadémiu a Strednú školu podnikania.
„Pomáhala mi s tým mamina. Myslím, že tu v Spojenej škole by ma to asi viac bavilo, poznám tu aj viac ľudí. Ale definitívne sa rozhodnem až potom, keď budem poznať výsledky. Prijímačky na obchodnej boli určite ťažšie. Celkovo mi lepšie išla asi slovenčina. Rada by som pracovala v banke, ale to je ešte ďaleko,“ zamyslela sa Martinčanka.
Filip Stolárik z Priekopy by sa rád stal elektrotechnikom. Rozhodnutý bol od prvej chvíle, technika ho baví, má k nej vzťah.
„S takouto odbornosťou by som sa zrejme aj ľahšie zamestnal. Skúšky sa mi nezdali byť ťažké, možno slovenčina bola trochu zložitejšia. Uvidím, ako to dopadne. Prihlášku som si dal aj na dopravnú, no tu by sa mi to asi tiež pozdávalo.“
Na chodbách netrpezlivo postávali aj rodičia, ktorí čakali na svoje ratolesti.
„Dcéra je už do Jahodník prijatá, tam by sa učila za servírku. Ale aj tu by sa jej asi páčilo. Aj cestovanie by nebolo také komplikované. Rozhodnutie však necháme na ňu. Obavy o ňu nemám, je šikovná. Aj monitory spravila,“ prezradila Zuzana Kurňavová z Podhradia.
Nedostatky sa dajú dobehnúť
Alena Hanusková učí v Spojenej škole matematiku. Výsledky naznačujú, že deti majú medzery v algebre.
„Ale nie je to tragické a dá sa to v prvom ročníku dobehnúť. Matematika sa na začiatku vyučuje trikrát do týždňa. V minulosti boli žiaci o trochu viac šikovnejší, ale aj konkurencia bola väčšia. Treba však zobrať do úvahy aj to, že doba sa podstatne zmenila. Rodičia majú menej času, snažia sa predovšetkým uživiť rodinu. Avšak aj teraz máme dobrých študentov. Mnohých ich odbor chytil, chodia po súťažiach, sú úspešní na strojárskych olympiádach,“ povedala učiteľka.