Po dlhých rokoch škrtov, šetrenia a odkladania investícií si obce a mestá budú môcť dovoliť viac. Premiér Robert Fico na nedávnom sneme ZMOS-u primátorom a starostom sľúbil, že percento príjmu z podielových daní sa zo súčasných 68,5% zvýši od januára na 70,3%.
Obce si už dosť vytrpeli
„Prakticky by sme sa vrátili na predkrízovú úroveň. Len dúfam, že to nie sú len plané sľuby. Obce si už dosť vytrpeli. Stíhali sme financovať len bežnú prevádzku dediny – kúrenie, vodu, energie, odvoz komunálneho odpadu. Viacero projektov bolo zastavených, chýbali peniaze na opravy ciest, chodníkov, obecného majetku,“ povedala starostka Dražkoviec Viera Šalagová (NEKA).
Dražkovce majú tento rok na podielových daniach dostať viac ako 250-tisíc eur, z toho však 40 percent ide na školstvo.
„Zvýšenie podielu by nám prinieslo asi len okolo päťtisíc euro, ale aj to pomôže. Zrejme by sme sa pustili do vybudovania strážnice pre hasičov a sociálnych zariadení na futbalovom ihrisku. Išlo by o viacúčelovú budovu,“ zamyslela sa Viera Šalagová.
Premiérov predvolebný ťah?
Primátor Martina Andrej Hrnčiar (Sieť) považuje zvýšenie percentá podielových daní za premiérov predvolebný ťah.
„Priestor na zvýšenie bol už dávno a dlho sme na to aj vládu vyzývali. Obce a mestá len dostanú to, čo im patrí. Veď štát nám každý rok nadelí kopec nových úloh, no nevyčlení na ne ani len euro. Ten nárast povinností je taký, že by aj percento zvýšenia podielu malo byť vyššie,“ vyhlásil šéf martinskej radnice, ktorý svojich kolegov zo samosprávy ocenil za to, že pomohli štátu zvládnuť krízové obdobie.
„Dokonca sa ukázalo, že obce a mestá sú zodpovednejším a lepším hospodárom ako štát. Aj my sme výraznou mierou prispeli ku konsolidácii verejných financií.“
Ak by sa vychádzalo zo súčasných prepočtov výberu daní, tak mesto Martin by mohlo mať budúci rok o 800-tisíc eur viac.
V kríze si sami pomohli
Starosta Hornej Štubne Ondrej Piški (NEKA) vyhlásenie premiéra víta, ale uverí mu až vtedy, keď budeme mať peniaze na účte.
„Čaká nás predvolebný rok a pred ním sa sľúbi aj nemožné. Každopádne, ak to tak bude, tak nám to len a len pomôže. Sú to istejšie peniaze. Môžete s nimi počítať dopredu, viac plánovať ako ich využijete.“
V Hornej Štubni reštrikčné roky zvládli. Aj preto, že veľa robôt si urobili s aktivačnými pracovníkmi.
„Pomáhali a pomáhajú nám napríklad pri stavebných a výkopových prácach, čistení a kosení zelene. Počítam s nimi pri rekonštrukcii chodníkov či vybudovaní plážového ihriska. Veľmi tým ušetríme,“ zdôraznil Ondej Piški.
Výpadky daní dostali Vrútky do problémov
Mesto Vrútky výpadkami podielových daní poriadne utrpelo. Napriek tomu, že utlmilo viaceré rozvojové aktivity a urobilo aj významné škrty v prevádzkových nákladoch, tak nestačilo splácať svoje záväzky za mestskú hromadnú dopravu a odvoz komunálneho odpadu. Firmám SAD Žilina a Brantner dlhujú Vrútky viac ako 600-tisíc eur.
„Konečne niekto dostal rozum,“ komentoval prísľub predsedu vlády vrútocký prednosta mestského úradu Viliam Majda.
„Ak by sa prísľuby naplnili, tak by sme v budúcom roku mohli dostať o 145-tisíc eur viac ako tento rok. Časť zdrojov by sa zrejme vyčlenila na oddĺženie mesta a zvyšok na rozvojové aktivity. Všetko však závisí od rozhodnutia poslancov a spôsobe vyrovnania starých záväzkov,“ myslí si šéf úradu.
Každý príjem navyše je vítaný
V Turčianskych Tepliciach očakávajú, že by si budúci rok mohli prilepšiť o 35 373 eur.
„Závisí to ale od viacerých faktorov, pretože ide o podiel obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb. Takže vývoj zamestnanosti na Slovensku výrazne ovplyvní túto výšku príjmu,“ upozorňovala Viera Rusková, hovorkyňa mesta Turčianske Teplice.
„Každý príjem pre mesto je vítaný. Umožní to zlepšiť kvalitu služieb pre občanov a viac investícií do rozvoja miest. Potrebujeme investovať najmä do budov a zariadení, ktoré sú v správe mesta,“ dodala hovorkyňa.
Percento podielu dane z príjmu fyzických osôb sa v záujme konsolidácie verejných financií znížilo v roku 2012 zo 70,3 na 65,4 percenta. V roku 2014 sa podiel zvýšil na 67 a tento rok na 68 percent. Budúci rok by to už malo byť 70,3 percenta, tak ako v roku 2011.
ČO NA TO ZMOS
Jozef Turčány, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska
Výnos dane z príjmov fyzických osôb je základným vlastným príjmom územnej samosprávy. Mestá a obce prejavili solidaritu už v krízových rokoch 2009-2011, keď súhlasili s prechodným znížením výnosu na úkor zvýšenia príjmov ľudí cez odpočítateľnú položku dane z príjmov. Konsolidácia verejných financií si vyžiadala rozsiahle škrty a obmedzenia hospodárenia v mestách a obciach, ktorých rozpočty sú súčasťou celkového balíka verejných financií. Preto požiadavka ZMOS na návrat na pôvodnú úroveň výnosu dane z príjmu fyzických osôb 70,3 percenta bola a je legitímnou a logickou. Oznámenie premiéra preto chápeme ako potvrdenie záujmu stabilizovať hospodárenie miest a obcí, zvýšiť mieru ich samofinancovania, a tým vytvoriť možnosti mestám a obciam zabezpečiť viac služieb pre svojich občanov, prípadne viac modernizovať a investovať z vlastných zdrojov.