MARTIN. V obchodných domoch sa objavili automaty, v ktorých sa dajú z tabaku a dutiniek vyrobiť cigarety. Prístroje fungujú na jednoduchom princípe.
Do zásobníka zariadenia stačí vložiť tabak, cigaru alebo cigarku, špeciálny zásobník naplniť dutinkami a stlačiť ikonku na ovládacom paneli.
Následne treba zaplatiť za poskytnutú službu a zo zariadenia si vyzdvihnúť hotové cigarety pekne uložené do škatuliek.
Škatuľky nemajú kontrolné známky
„Pre mnohých to môže byť lákavá alternatíva zhotovenia cigariet. No v žiadnom prípade nejde o oficiálny spôsob,“ upozorňuje Božena Chríbiková, hovorkyňa Colného úradu v Žiline.
Väčšina cigariet predávaných na našom trhu pochádza z podnikov na výrobu tabakových výrobkov. Pre vlastnú spotrebu si síce môžete zo zdaneného tabaku vyrobiť cigarety, ale spomínané automaty nespĺňajú ani túto podmienku.
„Tým, že sa na prevádzku automatov s čiastočne automatizovaným procesom používa elektrická energia, nie je dodržaná ani zákonná podmienka vlastnoručného zhotovenia. Škatuľkám z automatov tiež chýbajú potrebné kontrolné známky,“ pripomína.
Takisto každé zariadenie na výrobu tabakových výrobkov musí byť evidované na colnom úrade.
„Nepovolenou výrobou cigariet v automatoch tak dochádza k daňovým únikom. Za každých tisíc kusov vyrobených cigariet, na ktoré treba použiť približne 143 cigár, prichádza štátny rozpočet o 82,93 eura,“ vyratúva Božena Chríbiková. Vysoké sú u nás aj sankcie za nelegálnu výrobu cigariet. Najnižšia pokuta je
3 319,39 eura.
Cvičený zabijak je oproti cigarete amatér
Netreba zabúdať ani na to, že fajčenie spôsobuje aj vážne zdravotné ťažkosti. Jeho následky vo svete ročne spôsobia úmrtie asi štyroch až piatich miliónov ľudí. Každých desať sekúnd tak zomrie človek na ochorenie súvisiace s fajčením. Ďalších trinásť miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia.
Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšné percento predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. Kým počet dospelých fajčiarov u nás klesá, naopak, počet fajčiacich detí má už
dlhší čas rastúci trend. Tabakový výrobok si na Slovensku nemôže kúpiť osoba, ktorá má menej ako 18 rokov. Cigarety sa nesmú predávať na predajných miestach v školách, študentských domovoch a detských ihriskách.