ALEXANDER LILGE, poslanec MsZ v Martine
- V predchádzajúcom volebnom období som mal tú možnosť podieľať sa v jednotlivých rokoch na stavbe rozpočtu, ako základného nástroja finančného hospodárenia mesta. Rozpočet je záväzný a musí byť vyrovnaný, t. j. zahŕňať len tie výdavky, ktoré budú pokryté reálne očakávanými príjmami, rezervami, či úvermi. Každý rok sme sa v niekoľkých etapách rokovaní snažili o stavbu vyváženého rozpočtu, aby každá oblasť činnosti mesta bola pokrytá, samozrejmé primerane k zdrojom. Takmer vo všetkých oblastiach hospodárenia je citeľný nedostatok financií, ale keby ich bolo viac, osobne by som preferoval vo väčšej miere kultúru šport, opravu ciest a chodníkov.“
JURAJ STAHL, podnikateľ
Dlhodobo je na pokraji záujmu poslancov, mesta, rozpočtu cestovný ruch. Formálne sa o ňom hovorí, ale v tejto oblasti mesto spí a okolité regióny nás už výrazne predbehli. V porovnaní s inými výdavkami sa tie do cestovného ruchu rýchlo vracajú späť, pôsobia pozitívne na zamestnanosť, rozvoj infraštruktúry, služieb. Stačí sa isť pozrieť na Liptov či Oravu a všetci vidia, ako sa robí cestovný ruch.
JÁN TOPERCER, ekológ
Uprednostnil by som - aké originálne v tomto meste! - transparentnosť financovania. A ešte jeho zrozumiteľnosť, férovosť a to, čomu sa v jazyku tých prehnitých západných imperialistov hovorí "accountability". (Dohľadať si slovenský význam tohto slova je taká malá domáca úložka o. i. pre ctené členky a členov poslaneckých zborov turčianskych miest a dedín).
MIROSLAV BARTOŠ, výtvarník, spisovateľ
Určite opraviť kultúrne pamiatky, zabezpečiť bezpečnosť a čistotu prostredia a cestných komunikácií.
PETER CABADAJ, manažér kultúry
Ak chce (nielen) Turiec prosperovať a byť regiónom plným vzdelaných a aktívnych ľudí, nevyhnutne sa musí viac investovať do kultúry. Treba si konečne uvedomiť, že oblasť kultúry nie je nijakou „nadstavbou“, ale kľúčovým predpokladom všestranného (aj ekonomického) rozvoja príslušného prostredia, posilňovania sociálnej súdržnosti, životného štýlu a pocitu spolupatričnosti občanov k miestu, atraktívnosti pre domáci aj medzinárodný cestovný ruch. Nehovoriac už o tom, že kultúra priťahuje vzdelanú pracovnú silu, ponúka možnosť tvorivej sebarealizácie, vzdelávania a osobnostného rastu. Možno o všetkom uvedenom vieme, ale nijako významnejšie sa to, žiaľ, nepremieta do mestských či obecných rozpočtov. Na našu všeobecnú škodu!
MIROSLA VALACH, hokejový rozhodca
- Asi najlepšou stratégiou financovania by bolo z minima dosiahnuť maximum, čiže prerozdeľovať financie tak efektívne, aby sa z takto ušetrených peňazí dali pokryť aktivity, na ktoré sa predtým veľmi nemyslelo alebo sa im príliš neušlo. Neverím, že všetky zmluvy mesta, ktoré sú financované z rozpočtu sú výhodné. Rozhodne by som verejné obstarávanie mesta riešil elektronickými aukciami. Jednú z vecí na ktorú netreba zabúdať je, že Martin je centrum národnej kultúry Slovákov a nemalo by to byť len prázdnou frázou z minulosti. Práve teraz by na to mestský rozpočet mal myslieť. Za posledné roky cítim, ako keby sa práve na kultúre šetrilo. Prichádza obdobie pekných dní a príjemných večerov, ktoré sú ako ušité na kultúrne vyžite. Kiežby mestských kultúrnych akcií bolo viac a na takej úrovni aby sme sa mohli hrdo pýšiť nálepkou centra národného a kultúrneho života Slovákov.
IGOR LIBO, stredoškolský pedagóg
- Ja mám priority jasné. Školstvo, starostlivosť o starších občanov (opatrovateľská služba) takisto cestná doprava, miestne komunikácie a verejné priestranstvo, bez určenia poradia dôležitosti. Sú to tri oblasti, ktoré sa týkajú všetkých občanov, no žiaľ aj oblasti kde sa najviac šetrí pri rozdeľovaní finančných prostriedkov vo všeobecnosti.
ZLATICA HOLUBOVÁ, predsedníčka PD Gader Blatnica
- S týmto naozaj nemám skúsenosti. Z médií sa často dozvedám, že sa nakúpia veci, ktoré slúžia pár ľuďom, mnohokrát aj nikomu a osoh má len ten, kto predáva. Ja by som použila peniaze na všeobecne prospešné oblasti, do školstva, budovania ciest, kanalizácie, osvetlenia, ale firmami, ktoré sú na to pripravené a nie tie, ktoré len vyhrajú súťaž a celú investíciu realizujú subdodávkami.
PETER LISOŇ, prednosta ŽST Vrútky
V prvom rade si treba stanoviť priority. To sú základné podmienky na chod života mesta, preto ich treba dostatočne vyfinancovať. K nim samozrejme musíte ešte prirátať prípadné splácanie záväzkov. A ak Vám potom zostanú ešte nejaké peniaze, tie môžete rozdeliť na ostatné položky. Čo z nich by malo dostať prednosť je rozdielne podľa obce a času. Vo všeobecnosti by bolo najlepšie financovanie toho, čo sa prejaví prírastkom prostriedkov do obecnej kasy v čo najkratšom čase. Aby aj nabudúce bolo opäť čo rozdeľovať a nech by bolo toho podľa možností stále viac.