Valčania vidia na sekundu presný čas

Hodiny na valčianskom kostole dostali nový vzhľad a vyriešili sa i problémy s ich denným naťahovaním. Dnes ukazujú na sekundu presný čas a v prípade niekoľkosekundového omeškania ich miestny nadšenec uteká prestaviť.

Jaromír Meriač montuje symboly na hodinách z nerezového plechu.Jaromír Meriač montuje symboly na hodinách z nerezového plechu. (Zdroj: ARCHÍV JM)

VALČA. Obec Valča sa môže pochváliť historickými vežovými hodinami, ktoré idú na sekundu presne a sú dokonca národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádzajú sa na kostolnej veži a dominantou dediny sú od roku 1887. Záznam z farskej kroniky hovorí, že ich kúpili za 450 zlatých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer 128-ročný stroj pracuje doposiaľ s občasnými poruchami bez podstatných opráv. Interval naťahovania hlavného stroja bol jedenkrát za deň. Hodiny naťahovali kostolníci, resp. zvonári, ktorí pravdepodobne zabezpečovali ich bežnú údržbu. Išlo len o čistenie od prachu a mazanie.

SkryťVypnúť reklamu

Každodenné naťahovanie dalo zabrať

Starosti s naťahovaním sa snažili riešiť domáci nadšenci. Po dlhšej odmlke sa hodinám venoval Jozef Čižmárik ml. s priateľmi Milanom Marettom a Robom Dankom, ktorí sa rozhodli pre ich generálnu opravu, vrátane zmeny z ručného naťahovania na elektrické. Hoci išlo o rozsiahlu rekonštrukciu, riešenie naťahovacieho systému nebolo úplne spoľahlivé a hodiny zastavovali. To nedalo pokoj ďalšiemu nadšencovi, strojárovi na dôchodku Jaromírovi Meriačovi z Valče.

„Už ako malý chlapec som chodil obdivovať kolieska a páčky hodín a keď stáli, tak som ich rozkýval. V auguste 2009 som hodiny znovu spojazdnil, ale každý deň som ich musel chodiť naťahovať. Preto som chcel problém vyriešiť inak,“ spomína J. Meriač. Cez internet nadviazal kontakty s hodinármi.

SkryťVypnúť reklamu

Neoceniteľnú pomoc mu poskytol hodinársky majster Ján Pavella z Hýb, ktorý zhotovil a nainštaloval hodiny aj v martinskom obchodnom centre Campo di Martin. Práve on poskytol J. Meriačovi náčrtok s návodom, ako opraviť naťahovanie, čo sa mu aj úspešne a takmer bez nákladov podarilo ukončiť v roku 2010. Odvtedy hodiny fungujú so sekundovou presnosťou.

Pri odchýlke beží na vežu

„Denne ich z domu kontrolujem aj desaťkrát podľa rádiom riadených hodín a keď odchýlka dosiahne približne 15 sekúnd, bežím na vežu. Niekedy trvá hodinkám aj tri týždne, kým si nadobudnú takýto rest. V zimnom období hodiny zrýchľujú, v lete trochu spomaľujú. Tiahlo kyvadla sa teplom predlžuje a chladom skracuje, čo sa musí korigovať,“ opisuje aktívny senior z Valče.

V máji tohto roku vynovil aj oba ciferníky hodín, pretože sa na nich podpísal čas a aj vplyvy počasia. Keďže sa na kostolnej veži menila krytina a opravovali opadávajúce omietky, robotníci si postavili lešenie. Práve táto konštrukcia prišla vhod Jaromírovi Meriačovi, aby sa ľahšie dostal vysoko k hodinám.

SkryťVypnúť reklamu

„Odmontoval som ručičky, doma som ich v priebehu troch týždňov zrenovoval, dal im pôvodnú historickú podobu. Namiesto symbolov hodín, ktoré boli natreté bielou farbou, som zhotovil nové z nerezového plechu,“ menuje Valčan.

V poli sa na čas nehľadí

Jeho práce na lešení za asistencie priateľky trvali tri dni. Spoločne zbrúsili a obnovili pôvodné nátery, nitovaním namontovali čísla a posledný deň sa venovali montáži ručičiek a nastaveniu prevodov.

„Vežové hodiny v minulosti našim predkom robili neoceniteľnú službu. Iba podľa nich väčšina Valčanov vedela, aký je čas. Vreckové a náramkové hodinky, aj keď ich niekto mal, boli cennosťou, ktorá sa do poľa nenosila,“ zmieňuje históriu J. Meriač. Údery na stredný zvon ohlasovali štvrť, pol, trištvrte a celú hodinu. Potom nasleduje bitie na veľký zvon, odrátavajúce celé hodiny.

„Takto očakávali roľníci olovrant, obed, alebo aj koniec práce na poli. Z renovácie hodín mám radosť, veď niet krajšieho pocitu, ako keď sa vám podarí uskutočniť dlho zamýšľaný plán,“ dodáva na záver.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 119
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 611
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 735
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 364
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 260
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 691
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?