MARTIN. Denné psychiatrické stacionáre začali vznikať na základe Metodického pokynu na zriadenie a prevádzku psychiatrických stacionárov, ktorý vydalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky s platnosťou od 15. 2. 2006. V súčasnosti sú na Slovensku v pätnástich mestách: Bratislava, Trnava, Trenčín, Žilina, Martin, Bojnice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Rožňava, Prešov, Košice, Michalovce, Bardejov, pričom Bratislava má štyri stacionáre.
Na Psychiatrickej klinike UNM a JLF UK v Martine denný psychiatrický stacionár zriadili už v roku 2006 vďaka prezieravosti a úsiliu Igora Ondrejku, ktorý vedel vysvetliť a odôvodniť vtedajšiemu vedeniu nemocnice potrebnosť tejto špecifickej intenzívnej ambulantnej liečby v súlade so súčasnými trendmi psychiatrickej liečby. Od jeho vzniku doteraz sa liečbe pacientov venujú lekárka Sidónia Valentíková, psychologička Gabriela Hollá a sestra Oľga Majerovová. Za deväť rokov existencie stacionára sa tu iečilo 466 pacientov, približne 50 pacientov za rok. Doba pobytu jedného pacienta je približne 60 pracovných dní.
Pacienti prichádzajú do DPS ráno a v priebehu dňa sa venujú pestrému liečebnému, rehabilitačnému a resocializačnému programu, buď na doliečenie po hospitalizácii, alebo ich do stacionára posielajú ambulantní psychiatri. DPS je forma doliečovacej starostlivosti, poskytovaná liečba však kladie osobitný dôraz aj na psychoterapiu, psychiatrickú a psychosociálnu rehabilitáciu. Cieľom liečby v DPS je nielen predísť opätovnej hospitalizácii, ale najmä dosiahnuť pracovnou a sociálnou rehabilitáciou pokiaľ možno plnohodnotný návrat pacienta do spoločnosti, práce a zvýšiť kvalitu jeho života pri psychickom ochorení. Okrem psychofarmakoterapie sa liečba zameriava na individuálnu aj skupinovú psychoterapiu, muzikoterapiu, arteterapiu, relaxačné a pohybové aktivity, kognitívny tréning, nácvik sociálnych zručností.
Práca v psychiatrickom stacionári je dôležitá a potrebná pre pacientov s psychickými poruchami a odborne špecifická. Preto je DPS pri Psychiatrickej klinike UNM súčasťou siete slovenských stacionárov, ktorých pracovníci si každoročne vymieňajú svoje skúsenosti na odborných podujatiach usporadúvaných vždy v inom meste, v ktorom sa táto forma zdravotníckej starostlivosti realizuje.
Počet denných stacionárov pre dospelých, ale aj pre deti a mládež je v Slovenskej republike stále nedostatočný. Táto forma komplexnej starostlivosti o duševné zdravie je však veľmi potrebná. Tým viac, že väčšina pacientov, ktorí ju v DPS absolvujú, má ochorenie depresívneho charakteru a práve depresia patrí medzi najčastejšie psychické ochorenia. Preto je dôležité, aby naša populácia bola oboznámená aj s takouto formou komplexnej psychiatrickej starostlivosti, akou je denný psychiatrický stacionár.