MARTIN. Nedostatočnú kapacitu v materských školách v Martine riešia intenzívnejšie od roku 2012, a to predovšetkým z prostriedkov rozpočtu mesta. Odvtedy na Družstevnej ulici pribudla aj zásluhou pomoci z Nadácie Volkswagen Slovakia jedna trieda, o rok nato – v školskom roku 2013/2014 sa rozšírila kapacita MŠ na Ulici J. Lettricha o jednu triedu využitím priestorov bývalej práčovne a sušiarne – stálo to takmer 29-tisíc eur. Od septembra minulého roku je viac tried v ZŠ s MŠ na Dolinského ulici a v MŠ na Ulici kpt. Nálepku. Materiálne vybavenie ne Dolinského stálo 5 900 eur a investícia na Nálepkovej takmer 29-tisíc eur.
Najviac neprijatých detí je aj na Ľadovni
Stále to nie je dosť. Teraz v mestských škôlkach chýba zhruba 74 miest, v súkromných a cirkevných materských školách nemohli z kapacitných dôvodov prijať približne 55 detí.
„Najvyšší počet neprijatých detí je v materských školách sídliacich v mestských častiach Ľadoveň-Jahodníky-Tomčany, Stred, Sever a Košúty,“ povedala na májovom rokovaní mestského zastupiteľstva vedúca odboru spoločenských služieb mesta Katarína Tomášová. Opísala zároveň, ako sa radnica prepracovala k spomínaným číslam.
„Spolu s riaditeľkami materských škôl po ukončení zápisov. Na stretnutí sme preskúmali všetky zoznamy zapísaných a nevybavené žiadosti o prijatie a vylúčili sme z nich duplicitné mená, a to aj za súkromné a cirkevné materské školy,“ uviedla a dodala, že len takto sa mohlo mesto dostať k objektívnym číslam v počtoch tried, počtoch detí a chýbajúcej kapacite v škôlkach.
Mesto má aj presný prehľad aj o tom, v ktorých škôlkach fungujú s osobitnými herňami a spálňami a v ktorých herne využívajú aj na spanie. Napríklad v škôlkach na uliciach Lettricha, Dolinského, Priehradnej či Mudroňovej sú také triedy všetky, čo tiež nie je ideálny stav.
Kozmetika nepomáha, treba investovať
Keďže mestský úrad má k dispozícii čísla vývoja demografie v Martine, a teda aj prehľad o nárokoch Martinčanov na využívanie predškolských zariadení – a tie zatiaľ od školského roka 2008/2009 len stúpali a dnes sa už nedajú riešiť len organizačnými pokynmi, mesto pristúpilo k ráznejším opatreniam. Už v minulom roku padlo rozhodnutie o investíciách v niektorých existujúcich materských školách a k povinnosti riaditeliek od tohtoročného zápisu prednostne prijímať deti s trvalým pobytom v Martine. V ostatných rokoch sa z pochopiteľných príčin s rodičmi za prácou v meste sťahovali z okolitých dedín ráno do škôlok v Martine aj ich malé deti a stúpal záujem o predškolskú výchovu blízko zamestnávateľov.
„Obce sa takto zbavujú zodpovednosti za financovanie predškolských zariadení a mestu rastú náklady na prevádzkovanie škôlok a aj na deti, ktoré v Martine nebývali,“ zhodli sa na jednom z minuloročných rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci a žiadali, aby deti z dedín prijímali do mestských škôlok až potom, keď sa kladne vybavia žiadosti tých rodičov, ktorí v Martine bývajú a mestu odvádzajú dane a poplatky. V ostatnom zápise sa táto podmienka už dodržiavala.
„Demografia stagnuje a nie všetky deti chodia do škôlok, aj to treba zobrať do úvahy. Predpokladám, že nám treba ešte vybudovať dve-tri triedy a rodičia detí vo veku od troch do piatich rokov by boli uspokojení,“ tlmočil svoj názor poslancom predseda komisie školstva a vzdelávania Bruno Horecký.
Podporu ministerstva zatiaľ dostala jedna škola
Vo februári tohto roku mesto vyzvalo riaditeľov škôl a školských zariadení, aby predložili návrhy na možné kapacitné zvýšenie miest. Motivovala ho k tomu výzva ministerstva školstva, ktoré chce pomôcť situácii v predškolskom vzdelávaní na Slovensku. O podporu sa uchádzali zo škôl na uliciach Jahodníca, Budovateľov, Gorkého, Hurbanova a z MŠ na Hviezdoslavovej ulici.
„Po stanovisku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine, ktorý posudzoval navrhované stavebné úpravy v súvislosti s možnou úpravou kapacity existujúcich škôl, od zámeru stavať ustúpili na Jahodníckej ulici, v ZŠ A. Dubčeka na Ulici budovateľov a v areáli školy na Gorkého ulici,“ uvádza sa v správe o navýšení kapacít v materských školách, ktorú radnica pripravila poslancom. Mesto teda ministerstvu poslalo dve žiadosti – na zvýšenie kapacity ZŠ a MŠ na Hurbanovej ulici v Košútoch a v MŠ na Hviezdoslavovej ulici.
Zatiaľ mala úspech Hurbanka, ministerstvo jej poskytne 61-tisíc eur, celá prestavba terasy ale bude stáť približne 99-tisíc eur. Vznikne tak 22 nových miest, ale až od roku 2016. Materská škola na Hurbanovej ulici je veľmi žiadaná, je spádovou pre ťahy Martin – centrum, Martin – Priekopa, Vrútky, Sučany a za posledné tri roky mesto práve v nej eviduje množstvo nevybavených žiadostí.
„Bude treba združiť ďalšie financie, aby sa to dostavalo. Predpokladám, že sa to bude hradiť z prostriedkov mestského rozpočtu, školy i mestskej časti,“ povedal na rokovaní zastupiteľstva Horecký . Kriticky sa k projektu na Hurbanke vyjadril poslanec Tomáš Zanovit. „Kedysi sme tam rušili škôlku pre šatne Fomatu, teraz ideme za drahé peniaze budovať nové kapacity. Nepáči sa mi to,“ povedal. „A mali by sme dať pozor na to, aby sme v tej škôlke nezvyšovali kapacity pre mimomartinské deti,“ dodal.
Mesto bude reagovať na ďalšie výzvy
Na Hviezdoslavovu ulicu mesto žiadalo od ministerstva približne 38-tisíc eur. Za ne sa mala prebudovať existujúca trieda a druhá nová by vznikla. Kapacita škôlky, by sa tak zvýšila o 18 detí. „No neeviduje žiadnu zamietnutú žiadosť, to bola jedna z podmienok ministerstva. Predpokladáme, že preto nedostala dotáciu,“ vysvetlil poslancom martinský viceprimátor Imrich Žigo. Dodal ďalej, že v budúcom roku sa očakávajú ďalšie výzvy na predkladanie projektov v školstve a mesto bude na ne reagovať.
Poslanci ale aktuálne priklepli dotáciu vo výške takmer 10-tisíc eur pre Evanjelickú spojenú školu v Martine. Tá chce od septembra tohto roku prestavbou pavilónu základnej školy rozšíriť kapacitu svojej škôlky o 36 miest. Areál je situovaný do centra mesta, mnohým rodičom by nová možnosť núkajúca sa v tomto priestore veľmi pomohla.