Cez prekážky skáču už aj slovenské králiky

Kolískou králičieho hopu je Švédsko, postupne sa rozšíril aj do ďalších krajín. Na Slovensku vznikol vôbec prvý klub práve u nás v Turci.

So skákaním nemajú králiky problém.So skákaním nemajú králiky problém. (Zdroj: PAULA BEINSTEINOVÁ)

MARTIN. Škandinávske krajiny aj susedné Česko ho poznajú a rozvíjajú, u nás je úplnou novinkou. Králičí hop je vo svete považovaný za šport, v ktorom králiky skáču cez prekážky dokonca aj súťažne. S myšlienkou založiť niečo také aj na Slovensku prišla Martinčanka Jana Šupínová. Po návrate z majstrovstiev v králičom hope v Českej republike začala podnikať prvé kroky k zrealizovaniu svojich nápadov. „Zamyslela som sa, kde by som chcela byť o päť rokov. Napĺňa ma práca s ľuďmi, deťmi a mám rada zvieratá. O králičom hope u nás som snívala celých osem rokov, ale akosi sa nenašiel čas, aby som sa mu mohla venovať. Ten čas prišiel práve teraz," hovorí Jana Šupínová, ktorej s prípravou potrebného vybavenia pomohli aj druhí, keďže kvôli vysokej cene si nemohla dovoliť nakúpiť prekážky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Vyrobiť prekážku je náročné, vyžaduje si to šikovné a hlavne silné chlapské ruky. Keď môj známy videl, že králičí hop je aktivitou hlavne pre deti, pochopil, že to určite má zmysel. Onedlho som s úžasom stála nad škatuľou plnou vlastnoručne vyrobených prekážok, ktorú mi poslal," opisuje s vďakou Janka. Pred založením krúžku bolo potrebné zistiť, či oň vôbec bude záujem.

„Zo šesťdesiatich zdvihlo ruku šestnásť detí, ktoré mali králika. Dostatočný počet pre spustenie krúžku teda bol. Vtedy som si ešte nebola ničím istá. Samotný impulz na založenie králičieho hopu však prišiel priamo od detí. Tie mi napísali, či by som ich vedela naučiť, ako sa so svojimi zvieratkami majú hrať. A keďže sme dostali k dispozícii aj vhodné priestory, krúžku už v ceste nestálo vôbec nič," opisuje začiatky Janka. Od marca sa teda raz do týždňa stretávajú deti a ich králiky v Základnej škole Aurela Stodolu v martinskom Záturčí ako prvý klub králičieho hopu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Králik je učenlivý, dokáže aj tancovať

Jana Šupínová sa chovu králikov venuje už od svojich desiatich rokov. Jej prvými zverencami boli dva strakoše. Hoci v tom čase neexistovali špeciálne postroje, vyrobila si ich svojpomocne, aby mohla s králikmi trénovať.

„Vzala som remienky zo starých lyží a tie slúžili ako vôdzka," spomína. Dnes má Janka v byte päť králikov, ktorých so sebou bráva na krúžok. Malí ušiaci tu majú možnosť vyskákať sa dosýta. Vytvoria im prekážkovú dráhu, cez ktorú sa prehopkajú z jedného konca na druhý a späť. Niektoré prekážky zvládnu ľavou zadnou, iné si vyžadujú väčšiu dávku králičieho úsilia. Mohlo by sa zdať, že naučiť králika poslúchať je nemožné. Na krúžku králičieho hopu však ihneď vyjdete z omylu. Zajkovia skáču jedna radosť, a to nielen v sprievode majiteľa, ale aj sami.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú veľmi učenliví, vedia si dobre pamätať a prekážky si značia. Okrem toho sa aj mimozmyslovo dorozumievajú a tak si navzájom pomáhajú. Doslova sa učia jeden od druhého," vysvetľuje Janka a dodáva, že naučiť králika poslúchať na povel je niečo podobné, ako keď človek učí psa.

„Stačí si pripraviť nejakú maškrtu, ktorú má králik rád a dať mu ju ako odmenu, keď poslúchne. Králiky sa dokážu naučiť všeličo, poznám prípady, keď predvádzali králičí tanec. Mojich zajkov prezývam aj zvončekové králiky, pretože sa naučili zvoniť vždy, keď sú hladné," opisuje skúsená chovateľka. Výška, do ktorej zajko dokáže vyskočiť, je rozdielna, všetko závisí od trénovania a tiež od skokových predností. Jana Šupínová približuje, že na začiatku králik vyskočí približne do výšky pätnásť až dvadsať centimetrov, avšak môže skočiť aj šesťdesiat.

Vek nehrá úlohu, skákať môže každý

Králičí hop je športom, ktorý sa v rôznych krajinách udržiava na vysokej úrovni. Pravidelne sa organizujú súťaže, národné ale aj celoeurópske majstrovstvá v skákaní králikov cez prekážky. Aj naši českí susedia so svojimi zajačikmi súťažia. Rozlišujú sa dva typy skokov podľa prekážok, a to ďaleký a vysoký. O český rekord v skoku do diaľky sa zaslúžil králik Rambo Lenky Špilerovej, ktorý vlani skočil neuveriteľných 290 centimetrov. V skoku do výšky nebol prekonaný dosiaľ najväčší výkon 95 centimetrov, ktorý patrí samičke králika Ramone majiteľky Michaely Kratochvílovej. S králikmi súťažia tak deti, ako aj dospelí. Krúžok králičieho hopu v Martine navštevujú zatiaľ deti, jeho vedúca Jana Šupínová však pozýva každého, kto má záujem. „V tomto vek nehrá žiadnu úlohu. Stačí mať chuť venovať sa zvieratkám, chcieť a prísť. Radi medzi sebou privítame kohokoľvek," hovorí Jana s úsmevom.

Králičí hop v sebe nesie aj hlbšiu myšlienku

Každú stredupopoludní prichádzajú do telocvičnedeti s prepravkami a košíkmi, v ktorých nesú svoje králiky. Záujemcovia, ktorí králika nemajú, sú takisto vítaní, môžu si požičať jedného z Jankiných piatich zajačikov. Nielen králiky, ale aj deti sú z králičieho hopu nadšené.

„Vždy, keď môžem, tak prídem, veľmi sa mi tu páči. Môj králik je síce niekedy trošku vyplašený, ale inokedy sa poriadne vyskáče," povedala Natálka Furielová. Aj jej kamarátka Kristínka Valková vyjadruje radosť, že na takýto krúžok môže chodiť. „Teta bola vonku a my sme boli zvedaví, čo jej to tam v tráve skáče. Prišli sme sa pozrieť a videli sme králiky. Povedala nám, že ak chceme, môžeme prísť na krúžok, veľmi rada som teda prišla," zhodnotila. Vedúca králičieho hopu je šťastná, že sa do krúžku deti zapájajú. Podľa nej totiž nejde len o poskakovanie.

„Králičí hop nie je iba o športovom súťažení. Umožňuje deťom naučiť sa tráviť čas jednak so zvieratkami, ale aj s rovesníkmi. Dostane ich od počítačov, učia sa zodpovednosti, komunikujú medzi sebou, hrajú sa. Som rada, že sa nám darí vychovávať ich aj takýmto spôsobom. Často totiž vídam deti na sídlisku, ako sedia na deke a vedľa nich pobehujú králiky. Deti predsa nemôžu tráviť čas len na sociálnych sieťach," konštatuje Jana Šupínová. Zároveň zdôrazňuje, že mnoho detí pochádza z problematických rodín a prekonáva osobné ťažkosti, ktoré sa aj vďaka účasti na krúžku a starostlivosťou o zvieratko zmierňujú. „Králičí hop je svojim spôsobom aj výbornou terapiou," ukončuje Jana Šupínová.
Klub králičieho hopu sa verejnosti predstavil naposledy v Múzeu slovenskej dediny v Martine v rámci podujatia Detská nedeľa. Po tomto prvom uvedení sa na slovenskú scénu, ktoré zožalo veľmi pozitívne ohlasy, sa budú členovia usilovať, aby sa so svojimi králikmi preskákali čo najďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 722
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 704
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 838
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 993
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 515
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 807
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Návšteva z Južnej Kórei si pozrela aj neonatologickú kliniku.

Experti už boli na exkurzii.


Dalibor Murgaš
Ochranári aktuálne prechádzajú územie národného parku a označujú ho podľa rozdelenia zón. Začali modrým A.

Toto značenie nájdete aj na Blatnickom hrade.


Tréner Michal Hanek.

Michal Hanek už nie je kormidelníkom Martina.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?