MARTIN. Ak vlastníte nelegálnu zbraň či strelivo, mohli ste ich do konca mája beztrestne odovzdať aj na policajných útvaroch v Turci. Od decembra minulého roku prebiehala na celom Slovensku tretia zbraňová amnestia.
„Každý, kto prišiel v tomto termíne dobrovoľne odovzdať nelegálne držanú zbraň, alebo strelivo, nehrozilo mu stíhanie za trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Všetci následne dostali písomné potvrdenie o odovzdaní zbrane alebo streliva,“ priblížila krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. Tieto predmety potom poslali policajti na znalecké skúmanie, aby zistili, či s ňou nebol spáchaný trestný čin. Ak sa ukáže, že je všetko v poriadku, zbraň si môžu dať ľudia zaevidovať.
V Martine odovzdali Turčania 59 zbraní a 118 kusov streliva. V Žilinskom kraji sa celkovo vyzbieralo 453 zbraní 3 362 kusov streliva.
„Predložené boli zbrane vojenské aj civilné, priemyselne aj podomácky upravené. Prevládali dlhé nad krátkymi. Z opakovacích pušiek sme zaznamenali najviac guľovníc systému Mauser a systému Mosin, ale aj zbrane s lôžkovým záverom,“ vymenovala Jana Balogová.
Policajtom ľudia priniesli tiež rôzne signálne pištole, viacero samočinných zbraní, ako sú guľomety, samopaly a útočné pušky.
Zbrane boli väčšinou predložené vo funkčnom stave, niektoré však boli neúplné, poškodené, alebo skorodované. Poniektorí priniesli iba hlavne.
Priemyselne vyrobené zbrane pochádzali z rôznych kútov sveta, ako napr. z Rakúsko-Uhorska, z bývalého Československa, z Maďarska, zo Sovietskeho zväzu, z Brazílie či USA.
Medzi rarity odovzdané v Žilinskom kraji patrí strieľajúce pero pre náboj s okrajovým zápalom kalibru 22 Long Rifle alebo Korunná ručnica (Kronnengewehr) z dielne známeho puškára Gustáva Fükerta z Vejprt s neštandardne vyhnutou pažbou. Pôvodný majiteľ tejto zbrane mal údajne poškodené pravé oko a zbraň mu vyrobili na objednávku tak, aby mohol mieriť ľavým okom.