ne informoval primátor mesta Andrej Hrnčiar.
MARTIN. Voda je strategickou surovinou, kvôli hroziacej exekúcii mesta Martin pre pohľadávku 8,4 milióna eur, môže mesto prísť o akcie v Turvode. "Zahraničné spoločnosti sa už osem rokov pokúšajú o privatizáciu Turvodu. MY odmietame akúkoľvek privatizáciu," povedal na dnešnej tlačovej konferencii primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Aj preto chce na štvrtkovom mimoriadnom sneme Združenia miest a obcí Turca požiadať primátorov a starostov z regiónu o pomoc pri podpisovej akcii Turčanov pod otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi. "Požiadame ho v ňom, aby vláda predložila do parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní novelu Exekučného poriadku, ktorá by rozšírila takzvanú exekučnú výnimku aj na účasť samosprávy vo vodárňach. Tento zámer je v absolútnom súlade s dlhodobo deklarovanými prioritami predsedu vlády o ochrane vody ako strategickej suroviny a o odmietaní privatizácie," zdôraznil Hrnčiar.
Mesto Martin podľa neho naďalej odmieta dohodu s novým vlastníkom pohľadávky, právnikom Petrom Kubíkom, ktorý podal minulý týždeň návrh na začatie exekúcie. "Mesto zotrváva na svojom postoji a aj podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva z 28. mája nepristúpi na dohodu a odmieta ohroziť verejné financie," povedal Hrnčiar.
Pripomenul, že ešte v máji požiadal majiteľ pohľadávky Najvyšší súd SR o zvýšenie priznaného úroku z priznaných 11,4 percenta na 25 percent, čo by pohľadávku voči mestu zvýšilo zo súčasných 8,4 milióna eur na vyše 13 miliónov eur. Právny zástupca mesta Martin Ján Mrázovský doplnil, že v súvislosti s mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora podalo mesto samostatný návrh na odklad vykonateľnosti rozhodnutia, pričom Najvyšší súd SR o ňom doteraz nerozhodol. Zároveň podalo mesto žiadosť o odklad vykonateľnosti rozhodnutia aj v ústavnej sťažnosti.
Súd má podľa Mrázovského na vydanie poverenia na výkon exekúcie 15 dní. "Ak by vydal poverenie na výkon exekúcie, sú splnené podmienky na nútenú správu a mesto by muselo požiadať ministerstvo financií o nútenú správu. V tomto prípade sa zriaďuje osobitný účet, na ktorý exekútor nemôže siahnuť. A práve preto primátor uvažoval o tom, že by siahol na majetok, ktorý je postihnuteľný výkonom rozhodnutia. Napríklad akcie vodárenskej spoločnosti," podotkol Mrázovský.
Martinský primátor zdôraznil, že mesto bude pokračovať v boji všetkými právnymi prostriedkami. "Tak, aby neodišlo ani jedno euro z verejných financií do súkromných rúk. Verím tomu, že spravodlivosť existuje a dovoláme sa spravodlivosti. Ak nie na Najvyššom súde, tak na Ústavnom súde SR. A sme rozhodnutí ísť aj do Štrasburgu," uzatvoril Hrnčiar.
Ako Peter Kubík informoval v minulom týždni TASR, k podaniu návrhu na začatie exekúcie pristúpil predovšetkým z dôvodu dodržania zákonnej lehoty. Právna úprava totiž hovorí, že v prípade súdneho konania, ktoré trvá viac ako desať rokov, je potrebné návrh na exekúciu podať do troch mesiacov od skončenia konania, inak sa právo premlčí.
Podotkol, že má naďalej záujem sa s mestom Martin dohodnúť na splátkovom kalendári a na zásadne nižšom úročení pohľadávky, než je priznané v rozsudku. Stále podľa jeho vyjadrení platí ponuka na dohodu, ktorú už mesto raz dostalo 5. mája 2015.
„Nemám žiaden záujem na rýchlej exekúcii voči mestu Martin, ani na nútenej správe, ani na ničom, čo ochromí chod mesta. Riešením je splácanie dlhu rozložené v mesačných splátkach, počínajúc podpisom dohody a končiac po štyroch, maximálne však šiestich rokoch od podpísania spomínanej dohody," povedal Kubík.
Autor: VL