Ak ste modrookí, fajčíte, máte vysoký tlak a nezdravo sa stravujete, koledujete si o závažné degeneratívne očné ochorenie. Minulý týždeň otvorili v martinskej nemocnici nové očné centrum, kde tieto poruchy zraku vedia riešiť.
MARTIN. Univerzitná nemocnica v Martine otvorila minulý pondelok moderné Centrum pre vnútroočnú liečbu vekom podmienených degeneratívnych ochorení oka. Ročne v ňom aplikujú až 1600 liečebných dávok, tzv. antirastovými faktormi (anti – VEGF), ktoré dokážu pacienta zachrániť pred slepotou pri niektorých závažných druhoch očných ochorení.
Pracovisko vzniklo kompletnou rekonštrukciou jedného krídla lôžkového oddelenia Očnej kliniky UNM. Nemocnica z vlastných prostriedkov preinvestovala 170-tisíc euro. Centrum sa špecializuje na liečbu antirastovými faktormi, ktoré lekár aplikuje injekciou pacientom priamo do oka.
Nemôžu čítať, ani písať
Na tento pomerne rýchly zákrok čakalo minulý týždeň pred očnou ambulanciou množstvo ľudí. Niektorí z nich si išlo liečebnú dávku dať pichnúť už opakovane.
„Dnes už mám po tom a bolo to úplne v pohode. Necítim žiadne bolesti, hoci pred každým zákrokom mám trochu strach. S predchádzajúcimi postupmi sa to nedá vôbec porovnať. Roztváranie oka svorkami bolo naozaj nepríjemné, teraz to lekár robiť nemusí,“ opísala Martinčanka Mária Berešová, ktorá si liečebnú látku chodí do oka aplikovať už dva roky, a to každých šesť týždňov.
„Nevidím čítať a písať. Kráčam bez problémov, no rozpadá sa mi sietnica. V roku 2010 som začala rapídne strácať zrak. Na písmenká vidím len s čítacou lupou. Keby som nechodila na tieto zákroky, tak už som úplne slepá,“ posťažovala si M. Berešová.
Do nového martinského očného centra prišla až z Rajca Agnesa Babčancová.
„Látku mi idú pichnúť už po pätnásty raz. Opúcha mi sietnica. Zákrok je bezbolestný, len oko potom trošku štipká. Prístup lekárov i sestričiek je však výborný. Veľmi príjemne sa k nám správajú. Vládne tu taká priateľská atmosféra,“ pochválila personál očného centra A. Babčancová.
Za liečbu nič neplatia
Prednosta Očnej kliniky martinskej nemocnice Peter Žiak hovorí, že pacientov s degeneračnými ochoreniami oka každý rok výrazne pribúda.
„Keď som začínal robiť oftalmológiu, tak tento typ liečby sme nemali dlhé roky k dispozícií a na liečbu pacientov sme mali naozaj obmedzené možnosti. Mnohí z nich aj skončili s veľkou machuľou v strede zorného poľa, nevedeli čítať a rozoznávať tváre. Pomocou súčasného zákroku injekčnou formou vieme zachovať a dokonca zlepšiť videnie pacienta na dlhé roky,“ zhodnotil Peter Žiak a ako dodal, túto metódu aplikujú už šesť rokov. Liečivú látku denne pichnú asi dvadsiatim pacientom. Tí za to neplatia nič.
„Liečbu prepláca poisťovňa. Jedna aplikácia stojí okolo tisíc eur a z toho až vyše 800 eur je cena lieku. Jedna dávka však nestačí. Pacientov musíme pichať v približne mesačných až 6-týždňových intervaloch a na zákrok musí prísť desať až dvanásťkrát,“ opisuje prednosta očnej kliniky.
Žiadne cigarety a nezdravé jedlá
V ekonomicky vyspelých krajinách patrí vekom podmienená degenerácia makuly k najčastejším príčinám slepoty. Ochorenie postihuje najmä ľudí nad 60 rokov a u nás ním trpí viac ako štvrť milióna obyvateľov, pričom mnohým hrozí, že prídu o zrak.
„Ak fajčíte, máte vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, obezitu a nedostatok fyzickej aktivity, ste adeptom na toto závažné degeneratívne očné ochorenie. Zaujímavosťou je, že viac ohrození sú ľudia s modrými a modrozelenými očami,“ prekvapuje Peter Žiak.
Slepota ohrozuje ľudí, ktorí majú tzv. vlhkú formu vekom podmienenej degenerácie makuly, ako aj zle kompenzovaných diabetikov, u ktorých sa časom vyvinie diabetická retinopatia. Človek prestane ostro vidieť, nerozoznáva tváre, nevidí detaily. V centre zorného poľa sa mu objavuje tmavý fľak, ktorý nemizne, ani keď si dá okuliare na čítanie. Príčinou ochorenia je tvorba agresívnych ciev na sietnici, ktoré vytvárajú opuch, krvácanie a postupne ju rozožierajú. Vtedy je potrebné neodkladné vyšetrenie v špecializovanom očnom centre a následná liečba antirastovými faktormi.