PODHRADIE. K takémuto konštatovaniu motivovala Jána Maruňáka aj vlastná skúsenosť. „Moju výstavu žehličiek videlo v Podhradí vlani za pár dní okolo osemsto návštevníkov. Hociktorá renomovaná galéria sa takouto diváckou priazňou nemôže chváliť ani za pár mesiacov,“ uviedol. Jeho autorskú koncepciu nesie aj jedna z štvorice výstav, ktorej vernisáž sa v Podhradskej vidieckej galérii v rámci 12. ročníka Kvetu Podhradia, ktorý bude v tejto obci 11. júla, konala vo štvrtok minulého týždňa. Hlavný divácky ťahúň galérie má titul Žili a tvorili v Turci a sústreďuje približne stovku obrazov a asi tridsať keramických diel profesionálnych výtvarníkov, ktorí časť svojho tvorivého života prežili v našom regióne.
Ako dodal vystavené výtvarné diela pochádzajú zo súkromnej zbierky, na verejnosti sú prezentované po prvý raz. Na výstave návštevníci nájdu napríklad diela M. T. Mitrovského, M. A. Bazovského, J. Alexyho, A. W. Kubínčana, M. Benku. Z. B. Kuľhavého, M. Galandu, V. Hložníka, Ľ. Fullu, J. Vodrážku, Ladislava Záborského, Ivana Štubňu, Oľgy Krýslovej, Milana Laluhu, Františka Kalinu a mnohých iných, z keramikárov napríklad dielo Jitky Petrikovičovej či Jozefa Danča.
„V regióne v priebehu sto rokov pôsobilo okolo polstovky výtvarníkov, ktorí patrili do zakladateľskej generácie slovenskej výtvarnej moderny,“ ozrejmil obsah výstavy J. Maruňák a doplnil, že výstava je výberom z ich tvorby a zároveň presvedčivým dôkazom ich mnohostrannosti, neutíchajúcej kreativity a výtvarnej aktivity. Na výstave je aj ich zoznam a práve pri ňom si Maruňák smutne vzdychol, že výskum ich tvorby a prínos pre región oficiálne inštitúcie až trestuhodne zanedbávajú.
Výstava Žili a tvorili zaberá v podhradskej galérii najviac priestoru, no nemenej významné sú aj ostatné tri výstavy, ktoré tvoria jej tohtoročnú ponuku. Otvára sa len na necelé dva týždne v roku no napriek tomuto krátkemu časovému výseku vie Občianske združenie Kvet Podhradia zhromaždiť pod jednu strechu viacero výtvarných lahôdok. Jednou z nich je aj tradičná súťažná výstava fotografií kvetov fotografov z celého Slovenska. Do súťaže Krása kvetom zrodená poslali svoje súťažné práce fotografi zo Žiliny, Topoľčian, Ružomberka, Martina, Bystričky , Turčianskych Teplíc a Kremnice. Z Turčanov na nej vystavujú práce Milana Rázsohu, Ľuda Košálku, Zoltána Vargu a Jaroslava Hegedüša. Jedenásť olejomalieb kytíc priniesla na autorskú výstavu Kristína Šubjaková z Martina, jej kolekcia tematicky vyplnila tretiu z výstav v Podhradí s jednoduchým názvom Kytice.
Domácu prácu s históriou reprezentuje v galérii výstava vecných pamiatok s vojenskou tematikou- ľudí z Podhradia s názvom Regrúti, ktorú tu pôvodne pripravili pri príležitosti 70. výročia oslobodenia obce, no od apríla ju inovovali a doplnili aj o mená Podhradčanov zo zimnej výpravy dobrovoľníkov z rokov 1848-49, ďalej z prvej svetovej vojny a o dokumenty z najnovších misií, ale aj civilnej a vojenskej služby novšieho dátumu. Faktografické údaje dopĺňajú fotografie, legitimácie, vyznamenania, uniformy, ale aj trojrozmerné predmety na regrútsku tému. Pripravili ju Vlasta Bellová, Viera Maňková a Rudolf Bella.
Výstavy budú v Podhradskej vidieckej galérii sprístupnené do 14. júla a sú už neodmysliteľnou súčasťou Kvetu Podhradia.