Stará Neografia sa onedlho zmení na školu

Pustnúca budova bývalej Neografie opäť ožije. Tlačiarensky ruch naplno nahradí školský život. Do priestorov sa čoskoro presťahuje Evanjelická spojená škola, ktorá je ich nových vlastníkom.

Budova Neografie prepojí celú evanjelickú školu.Budova Neografie prepojí celú evanjelickú školu. (Zdroj: ANDREA DUDRÁKOVÁ)

MARTIN. Z opustených chátrajúcich priestorov bývalej Neografie sa bude čoskoro ozývať veselý džavot detí. Evanjelická spojená škola (ESŠ) v Martine kúpila prednú časť tzv. starej budovy, kde pred pár rokmi sídlila medzi inýmitiež kaviareň a protetika. Riaditeľ ESŠ Jozef Sopoliga avizoval, že pripravená je už aj zmluva na kúpu zadnej časti starej Neografie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komplikovanú prevádzku museli zmeniť

ESŠ združuje a vyučuje svojich škôlkarov, žiakov oboch stupňov základnej školy, ako aj gymnazistov. Všetkých ale aktuálne nemá pod jednou strechou.

SkryťVypnúť reklamu

„Fungujeme v Zborovom dome na Memorandovom námestí, v budove Biblickej školy, v Prvom slovenskom gymnáziu, Živene, troch budovách bývalej materskej školy na Divadelnej ulici a v jednej zo školských budov na Ulici východná. Takáto prevádzka je komplikovaná, z dlhodobého hľadiska neudržateľná a navyše neumožňuje ďalší rozvoj školy,“ menuje riaditeľ J. Sopoliga dôvody, ktoré ich viedli ku kúpe priľahlej budovy Neografie.

Tá má pre ESŠ ideálnu polohu, pretože sa nachádza v centre mesta, blízko ich ostatných školských budov a v susedstve evanjelického kostola.

„Budova Neografie tak uzavrie náš školský areál, ktorý budujeme okolo Memorandového námestia, čím vznikne jedinečný vzdelávací priestor v súlade s jeho pôvodným genius loci,“ podotkol riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Na kúpu objektu si škola musela vziať úver, na jeho rekonštrukciu zháňa sponzorov. Pomocnú ruku podala i Nadácia kresťanského vzdelávania, miestny Evanjelický cirkevný zbor a mesto Martin.

Rekonštrukcia je nevyhnutná

Nové priestory v bývalej starej Neografií budú slúžiť predovšetkým žiakom druhého stupňa základnej školy a študentom gymnázia. Okrem tried tu pribudne tiež nová jedáleň, telocvičňa, moderné laboratóriá pre odborné predmety, triedy na hudobnú i výtvarnú výchovu, učebňa pre spevokol a školskú kapelu, trieda na vyučovanie náboženstva a skupinovú prácu.

„Aby sme mohli v plnej miere využiť potenciál budovy, musíme ju komplexne zrekonštruovať. Opravy máme v pláne urobiť v troch etapách v priebehu nasledujúcich troch až štyroch rokov. Vďaka podpore našich partnerov z USA už máme peniaze na prvú etapu, aj určité prísľuby na financovanie ďalších etáp,“ referuje Jozef Sopoliga. Ako ďalej dodal, prvý stupeň základnej školy ostane v súčasných priestoroch a škôlkari budú sídliť v celom pavilóne A, v budove na Divadelnej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

„ V roku 2018 by sme chceli ukončiť činnosť v priestoroch Živeny. Ak sa nám to podarí, radi by sme realizovali aj náš pôvodný plán, teda prestavať budovu Zborového domu na Memorandovom námestí, kde by vznikli nové triedy len pre prvý stupeň základnej školy. No v súčasnosti je tento zámer len v rovine úvah,“ vykresľuje riaditeľ ESŠ.

Banky oddialili nástup žiakov

Vedenie školy chcelo pôvodne ukončiť prvú fázu rekonštrukcie Neografie do konca augusta tak, aby v septembri už mohli žiaci zasadnúť do školských lavíc.

„Rokovania s bankami o úvere trvali oveľa dlhšie, ako sme predpokladali. Verím, že študenti gymnázia sa budú učiť vo vynovených priestoroch najneskôr v októbri tohto roka. Hneď na to začne druhá fáza rekonštrukcie, ktorá zahŕňa prípravu ďalších tried a vybudovanie kuchyne s jedálňou,“ približuje stavebné práce riaditeľ.

„V súčasnosti v škole študuje 464 žiakov na všetkých stupňoch vzdelávania. Budúci rok nám pribudne viac ako sto nových žiakov. Ide o 20-percentný medziročný nárast žiakov, z čoho sa veľmi tešíme, no zároveň je to pre nás veľký záväzok udržať kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu,“ doplnil na záver riaditeľ Jozef Sopoliga.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 447
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 630
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 413
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 462
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 048
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 648
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 108
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Anastasia Kuzminová a Liliana Hausnerová.

Liliana Hausnerová si vďaka svojej bežeckej záľube užila deň, na ktorý nezabudne do konca života.


Branislav Kováčik z Martina.

Husle Branislava Kováčika poznajú vo svete.


Monika Maruňáková 1

Uctili si dôležité momenty našich dejín.


TASR

Už ste čítali?