MARTIN. Od januára minulého roku platí zákon, podľa ktorého si dávku v hmotnej núdzi musia nezamestnaní ľudia odpracovať. Tá má dnes výšku 61,60 eura a jej poberateľ by mal za tieto peniaze odpracovať 32 hodín mesačne. Pokiaľ tak neurobí, o dávku príde. Výnimky platia pre tých poberateľov, ktorí sa zapájajú do aktivačnej činnosti, dobrovoľníckej služby alebo absolventskej praxe.
A dedina je hneď krajšia
Aj v Turci sa našli ľudia, ktorí odmietli odpracovať dávku v hmotnej núdzi. Iným sa zas neštíti akákoľvek robota a nemajú problém chopiť sa lopaty, metly či kosačky.
Starosta obce Lipovec Jozef Mada hovorí, že u nich tento systém funguje celkom dobre. Veľký záujem o takúto robotu ale v dedine nie je. Na aktivačné práce tu majú iba dvoch nezamestnaných.
„Pomáhajú zbierať odpadky, zametajú a vykonávajú rôzne drobné práce v obci. Roboty je dosť, len tá výška dávky asi ľudí odrádza. Pokiaľ by bol väčší záujem zo strany našich občanov, nebol by problém nájsť im nejakú prácu,“ zhodnotil starosta Lipovca.
V Krpeľanoch má obec na výpomoc jedenásť aktivačných pracovníkov. Štyria si odrábajú dávku v hmotnej núdzi a siedmi pomáhajú pri menších obecných službách.
„Odkedy vznikla táto povinnosť, žiadne zmeny sme nezaznamenali. Rovnako fungujeme celé roky,“ opísal krpeliansky starosta Jaroslav Kráľ.
Práce sa neboja
V Krpeľanoch napríklad hrabú lístie, zbierajú odpadky, starajú sa o zeleň i cintorín, ale pokosiť treba najmä až osem hektárov trávnatých plôch.
„Bez týchto ľudí by v obci nemal kto vykonávať spomínané práce. Na brigády chodí len málokto, a tak by bol problém udržať dedinu v čistote. V čase, keď si naši nezamestnaní chodia pre dávky, je spolupráca s nimi ťažšia, ale inak sa roboty neboja a urobia všetko, čo treba,“ ubezpečil Jaroslav Kráľ.
Do aktivačnej činnosti formou menších obecných služieb je v Martine zapojených 120 nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie.
„Na základe dohody vykonávajú rôzne pomocné práce, najmä pri očiste verejných priestranstiev či likvidácii čiernych skládok. Podľa schopností sú zaraďovaní aj na výpomocné práce v základných i materských školách, jedálňach, sociálnych zariadeniach (napríklad Denné centrum pre dôchodcov), ako aj na pomocné údržbárske a administratívne činnosti v subjektoch, ktorých zriaďovateľom je mesto Martin, vymenovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
Našli sa aj takí, čo povinnosť odmietli
O aktivačné práce je podľa Kalmanovej zo strany uchádzačov pomerne veľký záujem.
„Pretože za výkon týchto činností v rozsahu 64 hodín mesačne dostávajú k základnej dávke v hmotnej núdzi (61,60 eura) aj aktivačný príspevok vo výške 63,07 eura. Mnohým uchádzačom však mesto zaradenie na aktivačnú činnosť nemôže poskytnúť, pretože nespĺňajú zákonom stanovené kritériá. Napríklad, po odpracovaní 18 mesiacov nemôžu opakovane vykonávať aktivačné práce," doplnila hovorkyňa.
Pripomenula, že poberatelia dávky v hmotnej núdzi sú v zmysle zákona povinní si ju odpracovať v rozsahu 32 hodín mesačne.
„Mesto Martin má s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)Martin uzavretú dohodu, v rámci ktorej sa počas tohto roku vystrieda, respektíve pre mesto vykonáva určené pracovné činnosti 400 poberateľov dávky v hmotnej núdzi. Vo viacerých prípadoch poberatelia ponuky na tieto práce odmietli, v dôsledku čoho im ÚPSVaR odobral aj základnú dávku v hmotnej núdzi,“ uzatvorila Kalmanová.