Rekonštrukcia depozitov Slovenskej národnej knižnice (SNK) ide podľa plánu. Samotné rekonštrukčné práce sú už ukončené, knižnica však musí vrátiť naspäť do depozitov množstvo kníh.
MARTIN. Pre čitateľov pre rekonštrukciu ešte stále platia obmedzenia. Všetky služby pre verejnosť sa obnovia od septembra, pre agentúru SITA to uviedla manažérka publicity Digitálnej knižnice a digitálneho archívu (DIKDA) Katarína Mažáriová. Obnova služieb pre verejnosť nebude iba v podobe, na akú boli čitatelia zvyknutí pred rekonštrukciou. Pribudnú inovatívne, moderné digitálne služby, "ktoré súvisia s výsledkami digitalizácie písomného kultúrneho dedičstva a prinesú vo vzťahu k používateľom úplne novú kvalitu", upozornila Mažáriová.
Rekonštrukcia depozitov SNK znamenala v praxi vysťahovanie 860-tisíc dokumentov, čo je 450 ton papiera. Všetkým dokumentom musela knižnica nájsť náhradné priestory v knižnici i mimo nej, čo výrazne obmedzilo prístup čitateľom k jej fondom. "Ďalším dôvodom obmedzenia výpožičných služieb bolo neustále obiehanie dokumentov v procese digitalizácie - išlo o tisíce dokumentov denne," doplnila Mažáriová. Počas rekonštrukcie depozitov sa naďalej poskytovali ostatné služby verejnosti, najmä rešerše, umožňoval sa prístup k elektronickým informačným zdrojom, ako sú licencované databázy a internet. Slovenská národná knižnica tiež poskytovala referenčné služby, najmä službu Spýtajte sa knižnice, v rámci ktorej môže čitateľ osloviť knižnicu s otázkou nielen prostredníctvom elektronickej pošty, ale aj cez Skype alebo online chat. Čitatelia tiež mohli využívať študovne: Univerzálnu študovňu, ktorá má svoj vlastný fond kníh i časopisov, multimediálnu študovňu s fondom elektronických dokumentov (CD) a mikrofilmovú študovňu s množstvom periodík na mikrofilmoch, ktoré si mohli prečítať na čítacích zariadeniach. Taktiež mohli navštíviť študovňu Literárneho archívu a Národného biografického ústavu. Problémy s výpožičkami sa knižnica podľa Mažáriovej snažila kompenzovať posilnením medziknižničných výpožičných služieb. To v praxi znamená, že čitateľ môže požiadať o požičanie knihy z inej slovenskej knižnice, prípadne aj zo zahraničia. O tom, že to čitatelia využili, svedčí štatistika, podľa ktorej v roku 2013 sa pre čitateľov Slovenskej národnej knižnice vypožičalo z iných slovenských knižníc 1 100 kníh a v roku 2014, počas uzavretia výpožičných služieb, to bolo 20 618 kníh.
Komplexná rekonštrukcia troch poschodí depozitu knižnice, v ktorých Slovenská národná knižnica uchováva slovacikálny konzervačný fond a časť historických fondov, sa začala minulý rok v júli sťahovaním fondov. Sídelnú budovu národnej knižnice totiž postavili v rokoch 1963 - 1975 a jej depozit bol už v havarijnom a nevyhovujúcom stave. Samotná rekonštrukcia objektu, ktorý je popri konzervačnom centre vo Vrútkach druhou plánovanou v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív SNK, sa začala v polovici októbra 2014 podpisom zmluvy o dielo a odovzdaním staveniska. Stavbu realizovala spoločnosť Hornex. Na rekonštrukciu depozitov mala osem mesiacov. Celková investícia predstavovala 2 461 866,80 eura, z toho nenávratný finančný príspevok z eurofondov bol 2 430 410,85 eura. Zvyšných 31 455,95 eura mala dať SNK zo svojho rozpočtu. Rekonštrukciou depozitov dosiahne SNK medzi iným stabilné prostredie pre uchovávanie kníh a dokumentov. Knižnica si totiž zo zákona musí plniť povinnosť uchovávať a ochraňovať slovaciká pre ďalšie generácie. V rekonštruovaných depozitoch bude teplota približne 16 až 18 °C a vlhkosť 40 až 60 %.