V Martine ročne pribudne zhubný melanóm kože asi stovke pacientov. Je možné tomu predísť?

Tmavá pokožka bola kedysi znakom človeka pracujúceho na poli. Bontón vtedy prikazoval bledú pleť so slnečníkom či šatkou, čo bolo povinnou výbavou dámy z vyšších vrstiev či ženy z domácnosti. Moderná spoločnosť ale do hneda zafarbenú pleť už považuje za s

Doc. MUDr. Želmíra Fetisovová,PhD.Doc. MUDr. Želmíra Fetisovová,PhD. (Zdroj: Archív ŽF)

ynonymum krásy. Dermatológovia ale varovne dvíhajú prst. Hovoríme s poprednou slovenskou dermatologičkou a dermatovenerologičkou Želmírou Ferisovovou z Univerzitnej nemocnice Martin.

Aj Univerzitná nemocnica v Martine sa so svojimi odbornými pracoviskami nedávno zapojila do Európskeho dňa melanómu. Koľko ľudí navštívilo ambulancie s tým, že sa chcú podrobiť preventívnej prehliadke?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Možno aj vďaka avízu v MY Turčianske noviny sme vyšetrili na Kožnej klinike UNM v dňoch 20. a 25. mája t. r. 160 osôb, 59 mužov a 101 žien. Z nich len 60 už vyšetrenie kvôli pigmentovým znamienkam niekedy absolvovalo. Ostatní boli na takomto vyšetrení prvý raz. Najpočetnejšou skupinou podľa veku boli šesťdesiatnici (37) a sedemdesiatnici (28), približne rovnaký počet mali skupiny tridsiatnikov, štyridsiatnikov a päťdesiatnikov – po 19-20. Vyhľadal nás aj jeden 90-ročný muž. V celkovom počte vyšetrených bolo osem detí a mladistvých do 15 rokov, ktorí prišli v sprievode rodiča a jednej starej mamy.

SkryťVypnúť reklamu

Je to veľa? Alebo málo? S akými problémami sa najčastejšie obracali na kožných lekárov?

- Na zvládnutie 160 vyšetrení zväčša celého tela počas 1,5 ordinačných dní to bolo náročné. Veď to bola práca navyše bežnej náplne dvoch skúsených lekárok kliniky, preto vypomáhali aj dve z najmladších, doktorandky, ktorých pracovnou náplňou má byť predovšetkým výskum v rámci ich dizertačných prác. Najčastejším dôvodom vyšetrenia bola pochybnosť, neistota v hodnotení hnedého útvaru na koži, či ide o bežné znamienko, tzv. stareckú bradavicu, či nedajbože o melanóm.

Mali preventívne prehliadky význam? Zachytili sa počas nich aj nebezpečné typy nádorov? U koľkých pacientov?

- Zachytili sme množstvo menej či viac závažných kožných prejavov, ktorých riešenie sme odporúčali u príslušných kožných lekárov. Významnými boli zistenia dvoch prípadov malígneho melanómu, jeden je už potvrdený histologickým vyšetrením, nádor bol chirurgicky odstránený a pacient už dostáva potrebnú liečbu. Ide o 70-ročného muža, ktorý nevenoval hnedému „fľaku“ na predkolení dva roky pozornosť a až po prečítaní výzvy v novinách sa rozhodol využiť akciu Euromelanom Day.

SkryťVypnúť reklamu

Európske dni melanómu majú ohraničené trvanie, starostlivosť o kožu je ale celoročná záležitosť. Aké najčastejšie chyby robia potenciálni pacienti kožných ambulancií? Čo najčastejšie zanedbávajú?

- Áno, je to pravda. Takéto organizačne náročné akcie by sa nemuseli organizovať, keby každý, kto má pochybnosti o charaktere svojho „znamienka“, vyhľadal kedykoľvek radu v kožnej ambulancii. Viaceré sú vybavené dermatoskopickými prístrojmi, ktoré umožňujú spresnenie diagnózy a v prípade závažného podozrenia odosielajú odtiaľ pacienta do ambulancie nádorových ochorení kože – na dermatovenerologickú (kožnú) kliniku martinskej nemocnice. Tým, že ľudia obvykle takéto vyšetrenia odkladajú, sa nelíšia od obyvateľov iných krajín a zmyslom melanómových dní je vlastne poukazovať na existenciu tohto zvlášť závažného ochorenia a význam jeho včasného zistenia.

SkryťVypnúť reklamu

Čím je podmienený vznik zhubného melanómu na koži? Je to len záležitosť neprávneho opaľovania?

- Mechanizmy vzniku zhubného nádoru nie sú doteraz dostatočne objasnené. Najnovšie sa študujú otázky genetiky, no najznámejším rizikom zostáva ultrafialové žiarenie. Jeho dlhodobé pôsobenie vyvoláva viaceré zmeny, ktoré sú podkladom pre vznik kožných nádorov. Aj krátkodobé intenzívne slnenie v soláriách môže vyvolať začervenanie a spálenie kože, opuchy či pľuzgieriky. Známe sú fototoxické či fotoalergické reakcie vyvolávané aj celkom krátkym pôsobením slnečného žiarenia v kombinácii s prítomnosťou parfémov či deodorantov, alebo s rozličnými toxickými rastlinami či užívaním liekov.

Kedy máme spozornieť a naozaj nebrať zmeny na koži na ľahkú váhu?

- Keď nám kožný lekár diagnostikuje aktinickú keratózu. Má vzhľad šupinatého ložiska alebo ložiska s chrastičkami na povrchu. Vzniká v tých oblastiach kože, ktoré sú dlhodobo vystavené slnečnému žiareniu a viac sa vyskytuje u ľudí so svetlou pleťou, častejšie u ľudí, ktorí sa často opaľujú na slnku alebo v soláriách. Bez liečby sa vyvíjajú kožné karcinómy.

Ľudia vždy spozornejú pri zmienke o vzniku kožnej rakoviny a melanómu. Ako sa prejavuje?

- Melanóm je nádor bielej rasy. Vyvinie sa z materských znamienok. Tie bývajú na koži od narodenia, alebo sa časom vytvoria. Ich premena na malígny melanóm, čo je najzhubnejšie nádorové ochorenie kože, sa prejaví pocitom svrbenia pálenia, zmenou farby, okrajov, rastom do šírky či výšky. U mužov býva najčastejšie na trupe, u žien na dolných končatinách. Rizikom ich vzniku je vystavovanie kože intenzívnemu slneniu, genetická dispozícia, veľký počet materských znamienok od detstva a porucha imunitného systému.

Je na Slovensku veľa pacientov s melanómom?

- Ročne sa zisťuje okolo 700 až 800 nových pacientov. V minulom roku sme v ambulancii pre nádorové ochorenia kože Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine vyšetrili 1 094 pacientov, u 88 z nich sme diagnostikovali malígny melanóm. Z nich bolo 46 mužov a 42 žien v priemernom veku 63 a 63 rokov. Najčastejšie sa nádory vyskytovali na chrbte, druhou najčastejšou lokáciou u žien boli dolné končatiny, hlava a krk, u mužov horné končatiny.

Prišli včas?

- O informovanosti a záujme o vyšetrenie vo verejnosti svedčí skutočnosť, že až 31 prípadov bolo s nízkorizikovou hrúbkou do 1 mm, ale zarážajúce je, že v čase rozsiahleho informovania verejnosti stále ešte prichádzajú na prvé vyšetrenie pacienti s rozsiahlymi, zanedbanými nálezmi – v roku 2014 ich bolo až 28 s hrúbkou nádoru viac ako 4 mm.

Keď sme už pri opaľovaní – ľudia sa za ostatné roky dozvedeli, ako sa majú správať na slnku. Napriek tomu, registrujú kožní lekári po lete viac pacientov vo svojich ambulanciách? Ak áno, prečo? S čím sa na nich pacienti obracajú?

- Okrem spomínaných účinkov UV žiarenia sú to aj prejavy solárnej alergie obvyklé na začiatku leta, ktoré sa dajú ovplyvniť okrem iného i „otužovaním“ kože pomocou umelých žiaričov v jarných mesiacoch. S postupným obnažovaním tela a nôh, narastá počet pacientov s komplikáciami po vyhoľovaní a hubovými infekciami najmä nechtov nôh.

Aký by mal byť profil vzorného Slováka, ktorý sa stará o svoju kožu?

- Mal by sa opaľovať v tieni, chrániť kožu aj odevom, používať opaľovacie krémy s UV filtrami a nanášať ich v dostatočnom množstve a po každom kúpaní. Ak užíva fotosenzibilizujúce látky – napríklad antibiotiká, trezalkový čaj či umelé sladidlá, alebo má na koži čerstvú jazvu, slnku by sa mal vyhnúť. A pravidelne by si mal kontrolovať znamienka. Rovnako starostlivo by mal pristupovať aj k deťom.

A sú vôbec takí Slováci?

- Možno to prekvapí, ale sú takí, a mnohí. Dnes si už veľa Slovákov nechá poradiť od kožného lekára, ktoré prípravky na ochranu kože má používať. Prevencia je určite lepšia voľba ako následná liečba.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Spomienka na 20.výročie úmrtia spisovateľky.

Narodila sa pred 110 rokmi.


 Milan Cuna inštaloval na Sučianskej skale hojdačku a nedávno ju s pomocou suseda obnovil.

Ďalšia bude prekvapením.


Páchateľa chytili.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?