volenému čerpaniu vody urobiť koniec.
MARTIN. Straty pitnej vody vo vodovodnej sieti Turčianskej vodárenskej spoločnosti predstavujú podľa jej údajov približne 25 percent z množstva vyrobenej vody. Ovplyvňujú cenu pitnej vody a majú dopad na celkové hospodárenie spoločnosti.
Podzemné hydranty nie sú pre každého
„Jedným z dôvodov strát sú nekontrolované odbery, ku ktorým dochádza neoprávneným využívaním podzemných hydrantov umiestnených v obciach,“ uvádza generálny riaditeľ Turvodu Rastislav Zábronský v listoch, ktoré adresoval jednotlivým mestám a obciam v tomto roku. Zároveň tvrdí, že má k dispozícii zoznam obcí s identifikáciou hydrantov spolu s fotodokumentáciou, svedectvami či telefonickými upozorneniami ľudí, ktorí zaregistrovali takéto odbery vody dobrovoľnými hasičskými zbormi.
„Buď tak robia na pokyn vedenia obce, alebo svojvoľne,“ prízvukuje, pričom upozorňuje, že ide o trestný čin.
Už na jar sa vo vodárenskej spoločnosti rozhodli nedovolené čerpanie zastaviť tak, že plombujú výtokovú armatúru v hydrante. „Zaplombovanie nezníži funkčnosť použitia hydrantu, ak treba čerpať vodu na hasenie požiaru,“ ozrejmuje generálny riaditeľ. „V tom prípade porušenie plomby považujeme za oprávnené. No zároveň musí byť viazané na hlásenie hasičskej jednotky o použití vody z hydrantu pre zásah,“ prízvukuje, pričom upozorňuje, že pri použití hydrantu na neoprávnený odber začnú šetrenie o spáchaní správneho deliktu.
Hlásenia o odbere vody posielajú, ale...
Hoci s týmto upozornením sa vodárenská spoločnosť obrátila na všetky samosprávy Turca ešte v apríli tohto roku, do leta podľa jej informácií žiaden odber nahlásený nebol, pričom voda z hydrantov sa odoberá.
„Podľa mňa to nemajú v Turvode dobre spárované, lebo len ja osobne som bol od jari pri asi desiatich výjazdoch našich hasičov k požiarom u nás či v okolitých obciach,“ povedal nám starosta Turian Miroslav Blahušiak, pričom potvrdil, že hlásenia o odbere vody poslali. „Hasiči potrebujú nielen hasiť požiare, ale aj trénovať, súťažiť, vodu na to potrebujú. Veď robia verejnoprospešnú činnosť, určite si vodou nepolievajú záhrady,“ obhajuje obec starosta. Dodáva zároveň, že podľa jeho názoru „problémy“ s odbermi môžu mať najmä v obciach s aktívnymi hasičskými zbormi, ktoré chodia na zásahy či súťaže aj k susedom. „Ale to im nemožno zazlievať, veď sa snažia pripraviť na ochranu nášho majetku,“ vysvetľuje.
Podobne sa k veci stavia aj Vladimír Plžik, starosta Sučian. „Listy z Turvodu registrujem, je to vážny problém, hovoril som o ňom s našimi hasičmi. Veliteľ Peter Slobodník mi potvrdil, že keď z hydrantov vodu berú, odbery hlásia,“ referuje a pridáva informáciu o ďalšom prípade odberu. „Išlo o vodu pre lunapark, ktorý u nás bol počas Hodžových dní, ale to sa platilo osobitne,“ priznáva, ale žeby si v obci polievali zeleň či cesty vodou z hydrantov, tak to odmieta.
Upozornenia Turvodu vníma vážne aj Róbert Ivaška, starosta Diakovej. „Kedysi sa takéto odbery vnímali benevolentnejšie, ale dnes treba pravidlá dodržiavať. Hovoril som o tom aj s našimi hasičmi. Vedia o tom, že odbery treba nahlasovať, myslím, že to vzali vážne a verím, že nebudú nič porušovať,“ povedal nám.
V Turvode majú pravdu, urobíme si poriadok
„Je to tak, v Turvode majú pravdu, vodu z podzemných hydrantov môžu hasiči používať len na hasenie požiaru. Inak je to trestný čin,“ prízvukuje Tomáš Zanovit, predseda Dobrovoľnej požiarnej ochrany v okrese Martin. Pripúšťa zároveň, že je možné, že časť zo 45 zborov v organizácii, ktorú riadi, môže mať problém s dodržiavaním zákazu používania vody z hydrantov. „Budeme sa samozrejme snažiť, aby sme to úplne vylúčili. Máme viacero možností, ako to urobiť. Máme zasadnutia komisií, predsedníctva, výcvik štábu a iné príležitosti, kde to budeme zdôrazňovať, aby sa hasiči nemuseli vyhovárať, že o tom nevedia,“ chce urobiť poriadok Zanovit.
Odkiaľ ale majú hasiči čerpať vodu na tréningy, súťaže, prezentačné akcie medzi deťmi a mládežou? Aj na to je riešenie.
„Vodu môžu čerpať v jej prirodzených zdrojoch – riekach, potokoch a alebo v obecných studniach. V každej obci sa nejaká nájde, len to treba technicky vyriešiť. Za takú vodu budeme platiť len vodné, čo je – predpokladám – u aktívnych hasičských zborov okolo 70 eur ročne. Nie je to veľa a vec bude zlegalizovaná k obojstrannej spokojnosti,“ vysvetľuje predseda. No dodáva, že podľa jeho prepočtov môžu byť hasiči teraz zodpovední za zhruba 3 – 4 percentá strát pitnej vody v sieti Turvodu.
„Zvyšok si musí vodárenská spoločnosť ustriehnuť sama. Sú známe prípady, že z hydrantov si ľudia plnia bazény, polievajú záhrady... „Povedia si: keď môžu hasiči, môžeme aj my,“ pridáva skúsenosť T. Zanovit. „Za všetky čierne odbery a poruchy v sieti teda hasiči nemôžu,“ vyhlásil.